Gymnastics

Summer Sports

June 2, 2019
Multnomah Athletic Club

 

The State Games Gymnastics meet is a great opportunity for gymnasts from across the state to keep in shape while trying new routines and expanding their skills in a quality, judged environment.

Registration Deadline: May 25, 2019

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Competition Dates

June 2, 2019

Location

Multnomah Athletic Club
1849 SW Salmon
Portland, OR  97205

Eligibility and Fees

Entry Fee: $35

Commissioner

Rob Petit Send Mail

Important Information

  • Qualifier for the State Games of America.
  • Xcel divisions: Bronze to Platinum
  • Girls Level 3 – 10
  • Boys Level 4 – 10 and Junior Developmental
  • Only enter one level.  Cannot compete at two different levels.
  • Please list the club you belong to on the entry form.
  • USA Gymnastics Rules, with modifications, shall apply.
  • All competitors sign up for “All Around” – Specialists scratch at meet site.
  • Awards: Medals awarded to first place individual events; and first – third for All Around divisions.
  • Ribbons awarded second – sixth place for individual events, fourth – sixth for All Around events.
  • Awards given after completion of each division.

Compete Hard.

N

Same Session

All gymnasts will compete in the same session.
}

Day-of timing

Open Warm-up: 10:00 a.m.
March-in: 10:30 a.m.
Timed Warm-up: 10:35 a.m.

Format

Modified Capital Cup.

Location

Multnomah Athletic Club

Results

Click below to see historical results.
2016 Results

Women Special Abilities – 1A

All Around

Gold
Jillian Muntz

Silver
Aspasia Rossi-Vogt

Bronze
Helen Zavadlov

 

Vault

Gold
Jillian Muntz

Silver (tied)
Aspasia Rossi-Vogt
Helen Zavadlov

 

Uneven Bars

Gold (tied)
Jillian Muntz
Helen Zavadlov

Bronze
Aspasia Rossi-Vogt

 

Beam

Gold
Aspasia Rossi-Vogt

Silver
Helen Zavadlov

Bronze
Anaya Rajagopal

 

Floor Exercise

Gold
Jillian Muntz

Silver
Aspasia Rossi-Vogt

Bronze
Helen Zavadlov

 

 

Women Special Abilities – 1B

All Around

Gold
Kathryn Lavell

Silver
Samantha Zuelsdorff

 

Vault

Gold
Kathryn Lavell

Silver
Samantha Zuelsdorff

 

Uneven Bars

Gold
Kathryn Lavell

Silver
Samantha Zuelsdorff

 

Beam

Gold
Kathryn Lavell

Silver
Samantha Zuelsdorff

 

Floor Exercise

Gold
Kathryn Lavell

Silver
Samantha Zuelsdorff

 

Women Special Abilities – 2A

All Around

Gold
Olyvia Wade

Silver
Sydney Kirsch

Bronze
Marissa McCollum

 

Vault

Gold
Sydney Kirsch

Silver
Olyvia Wade

Bronze (tied)
Marissa McCollum
Melany Mathieu

 

Uneven Bars

Gold
Olyvia Wade

Silver
Marissa McCollum

Bronze
Sydney Kirsch

 

Beam

Gold
Sydney Kirsch

Silver
Olyvia Wade

Bronze
Marissa McCollum

 

Floor Exercise

Gold (tied)
Olyvia Wade
Sydney Kirsch

Bronze
Marissa McCollum

 

Women Special Abilities – 3A

All Around

Gold
Carissa Brown

Vault

Gold
Carissa Brown

Uneven Bars

Gold
Carissa Brown

Beam

Gold
Carissa Brown

Floor Exercise

Gold
Carissa Brown

 

Women XCEL Diamond

All Around

Gold
Genna Aldrich


Vault

Gold
Genna Aldrich

Uneven Bars

Gold
Genna Aldrich

Beam

Gold
Genna Aldrich

Floor Exercise

Gold
Genna Aldrich

 

Women XCEL Silver

All Around

Gold
Riley Staup

Silver
Aliyah Dougherty

Vault

Gold
Riley Staup

Silver
Aliyah Dougherty

Uneven Bars

Gold
Aliyah Dougherty

Silver
Riley Staup

Beam

Gold
Riley

Silver
Aliyah Dougherty

Floor Exercise

Gold
Riley

Silver
Aliyah Dougherty

 

Women XCEL Platinum

All Around

Gold
Ashlynn Rowton

Silver
Aurora Sandoz

 

Vault

Gold
Ashlynn Rowton

Silver
Aurora Sandoz

Uneven Bars

Gold
Ashlynn Rowton

Silver
Aurora Sandoz

 

Beam

Gold
Ashlynn Rowton

Silver
Aurora Sandoz

Floor Exercise

Gold
Aurora Sandoz

Silver
Ashlynn Rowton

 

Women Optional Masters 45+

All Around

Gold
Dina Guppy

Vault

Gold
Dina Guppy

Uneven Bars

Gold
Dina Guppy

Beam

Gold
Dina Guppy

 

Floor Exercise

Gold
Dina Guppy

 

Women Optional Masters 18-25

All Around

Gold
Britni Atwell

Silver
Nicole Ouchida

 

Vault

Gold
Nicole Ouchida

Silver
Britni Atwell

 

Uneven Bars

Gold
Britni Atwell

Silver
Nicole Ouchida

 

Beam

Gold
Britni Atwell

Silver
Nicole Ouchida

 

Floor Exercise

Gold
Britni Atwell

Silver
Nicole Ouchida

 

Women XCEL Bronze

All Around

Gold
Tessa Berger

Silver
Began Ruhland

Bronze
Gigi Gernhart

 

Vault

Gold
Tessa Berger

Silver
Began Ruhland

Bronze
Josie Zimmer

 

Uneven Bars

Gold (tied)
Began Ruhland
Gigi Gernhart

Silver
Josie Zimmer

 

Beam

Gold
Tessa Berger

Silver
Began Ruhland

Bronze
Gigi Gernhart

 

Floor Exercise

Gold
Gigi Gernhart

Silver (tied)
Tessa Berger
Began Ruhland

 

Women XCEL Gold

All Around

Gold
Makalya Wilbur

Silver 
Chasytie Harris

Bronze
Julieann Hauswald

 

Vault

Gold
Makalya Wilbur

Silver 
Chasytie Harris

Bronze
Julieann Hauswald

 

Uneven Bars

Gold
Chasytie Harris

Silver
Makalya Wilbur

Bronze
Julieann Hauswald

 

Beam

Gold
Makalya Wilbur

Silver 
Chasytie Harris

Bronze
Julieann Hauswald

 

Floor Exercise

Gold
Makalya Wilbur

Silver 
Chasytie Harris

Bronze
Julieann Hauswald

 

 

Women Optional Masters 26-35

All Around

Gold
Cassandra Jusino

 

Vault

Gold
Cassandra Jusino

 

Uneven Bars

Gold
Cassandra Jusino

 

Beam

Gold
Cassandra Jusino

 

Floor Exercise

Gold
Cassandra Jusino

2015 Results
Special Abilities Female

Level 1A: All Around

Gold: Melany Mathie

Silver: Jillian Muntz

Bronze: Anaya Rajagopal

 

Level 1A: Vault

Gold: Melany Mathieu

Silver: Jillian Muntz

Bronze: Anaya Rajagopal

 

Level 1A: Beam

Gold: Melany Mathieu

Silver: Anaya Rajagopal

Bronze: Jillian Muntz

 

Level 1B: All Around

Gold: Lauren Milan

Silver: Christina Bruce

 

Level 1B: Vault

Gold: Lauren Milan

Silver: Christina Bruce

 

Level 1B: Beam

Gold: Lauren Milan

Silver: Christina Bruce

 

Level 2A: All Around

Gold: Olyvia Wade

Silver: Marissa McCollum

 

Level 2A: Vault

Gold: Olyvia Wade

Silver: Marissa McCollum

 

Level 2A: Beam

Gold: Marissa McCollum

Silver: Olyvia Wade

 

Level 3A: All Around

Gold: Gigi Gernhart

Silver: Carissa Brown

 

Level 3A: Vault

Gold: Carissa Brown

Silver: Gigi Gernhart

 

Level 3A: Beam

Gold: Gigi Gernhart

Silver: Carissa Brown

 

Women’s Optional

Age Division 18-25

Gold: Britini Atwell

 

Age Division 45+

Gold: Dina Guppy

 

Men’s Special Abilities

Division A: All Around

Gold: Zak Kersavage

Silver: Andrew White

Bronze: Sammy Dost

 

Division A: Floor Exercise

Gold: Andrew White

Silver: Zak Kersavage

Bronze: Sammy Dost

 

Division A: Rings

Gold: Zak Kersavage

Silver: Andrew White

Bronze: Sammy Dost

 

Division A: Parallel Bars

Gold: Zak Kersavage

Silver: Andrew White

Bronze: Sammy Dost

2014 Results

2014 State Games of Oregon

Gymnastics-Artistic Results

Held at Multnomah Athletic Club

Cmp Lev 5 All Around Male 12 & Under Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                     44.10 Silver  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                  36.20 Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                     32.90 Cmp Lev 5 Floor Exercise Male 12 & Under Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   6.70 Silver  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       6.00 Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       4.00 Cmp Lev 5 High Bar Male 12 & Under Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       7.40 Silver  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   4.60 Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       4.00 Cmp Lev 5 Parallel Bars Male 12 & Under Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       7.70 Silver  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   6.50 Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       6.40 Cmp Lev 5 Pommel Horse Male 12 & Under Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       6.70 Silver  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       4.90 Bronze  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   3.00 Cmp Lev 5 Rings Male 12 & Under Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       7.80 Silver  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   6.70 Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       6.60 Cmp Lev 5 Vault Male 12 & Under Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Nathaniel Beger; Klamath Falls, OR                                                                                                   8.70 Silver  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                                                                                       8.50 Bronze  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                       7.00 Opt Masters All Around Female 18-25 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Britni Atwell; Vancouver, WA                                                                                                           37.50 Opt Open Bars Female 18 -25 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Britni Atwell; Vancouver, WA                                                                                                             9.30 Opt Open Beam Female 18 -25 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Britni Atwell; Vancouver, WA                                                                                                             9.35 Opt Open Floor Female 18 -25 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Britni Atwell; Vancouver, WA                                                                                                             9.20 Opt Open Vault Female 18 -25 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Britni Atwell; Vancouver, WA                                                                                                             9.20 Opt Masters All Around Female 36-45 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Laurie Thorp; Portland, OR                                                                                                              33.70 Opt Masters Balance Beam Female 36-45 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Laurie Thorp; Portland, OR                                                                                                                9.00 Opt Masters Floor Exercise Female 36-45 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Laurie Thorp; Portland, OR                                                                                                                8.30 Opt Masters Uneven Bars Female 36-45 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Laurie Thorp; Portland, OR                                                                                                                8.40 Opt Masters Vault Female 36-45 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Laurie Thorp; Portland, OR                                                                                                                8.00 Cmp Lev 3 All Around Female 6-8 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Kennedy Fletcher; Portland, OR                                                                                                       32.45 Silver  Susanna Kramer; Portland, OR                                                                                                          31.6 Bronze  Lucy Newell; West Linn, OR                                                                                                               28.5 4  Bella Moore; Portland, OR                                                                                                                27.3 Cmp Lev 3 Balance Beam Female 6-8 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Susanna Kramer; Portland, OR                                                                                                            7.9 Silver  Lucy Newell; West Linn, OR                                                                                                                7.5 Silver  Bella Moore; Portland, OR                                                                                                                  7.5 Silver  Kennedy Fletcher; Portland, OR                                                                                                          7.5 Cmp Lev 3 Floor Exercise Female 6-8 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Susanna Kramer; Portland, OR                                                                                                            8.5 Silver  Kennedy Fletcher; Portland, OR                                                                                                          8.2 Bronze  Lucy Newell; West Linn, OR                                                                                                                7.9 4  Bella Moore; Portland, OR                                                                                                                  7.2 Cmp Lev 3 Uneven Bars Female 6-8 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Kennedy Fletcher; Portland, OR                                                                                                        7.75 Silver  Susanna Kramer; Portland, OR                                                                                                            7.7 Bronze  Lucy Newell; West Linn, OR                                                                                                                6.3 4  Bella Moore; Portland, OR                                                                                                                  5.2 Cmp Lev 3 Vault Female 6-8 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Kennedy Fletcher; Portland, OR                                                                                                          9.0 Silver  Susanna Kramer; Portland, OR                                                                                                            7.5 Bronze  Bella Moore; Portland, OR                                                                                                                  7.4 4  Lucy Newell; West Linn, OR                                                                                                                6.8 Cmp Lev 3 All Around Female 9-12 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Ciarra Cullen; Klamath Falls, OR                                                                                                        34.9 Silver  Hannah Caster; Klamath Falls, OR                                                                                                   34.30 Bronze  Evelyn Bergler; Portland, OR                                                                                                           32.55 4  Alexis Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                      32.35 5  Rehgan Clarkins; Klamath Falls, OR                                                                                                 32.40 6  Tatum Chase; Portland, OR                                                                                                             30.30 7  Elizabeth Griffin; Portland, OR                                                                                                         30.10 8  Claire Rochelois; Porltnad, OR                                                                                                          28.9 Cmp Lev 3 Balance Beam Female 9-12 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Ciarra Cullen; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.50 Silver  Alexis Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.10 Bronze  Hannah Caster; Klamath Falls, OR                                                                                                     8.00 Bronze  Rehgan Clarkins; Klamath Falls, OR                                                                                                   8.00 4  Evelyn Bergler; Portland, OR                                                                                                             7.70 5  Elizabeth Griffin; Portland, OR                                                                                                          7.20 6  Claire Rochelois; Porltnad, OR                                                                                                          7.00 6  Tatum Chase; Portland, OR                                                                                                               7.00 Cmp Lev 3 Floor Exercise Female 9-12 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Hannah Caster; Klamath Falls, OR                                                                                                     8.70 Silver  Rehgan Clarkins; Klamath Falls, OR                                                                                                   8.50 Silver  Alexis Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.50 Bronze  Ciarra Cullen; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.45 4  Elizabeth Griffin; Portland, OR                                                                                                            8.3 5  Evelyn Bergler; Portland, OR                                                                                                             8.25 6  Tatum Chase; Portland, OR                                                                                                               8.10 7  Claire Rochelois; Porltnad, OR                                                                                                          7.80 Cmp Lev 3 Uneven Bars Female 9-12 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Ciarra Cullen; Klamath Falls, OR                                                                                                        9.10 Silver  Hannah Caster; Klamath Falls, OR                                                                                                     8.70 Bronze  Evelyn Bergler; Portland, OR                                                                                                             7.80 4  Rehgan Clarkins; Klamath Falls, OR                                                                                                    7.4 5  Alexis Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                        7.00 5  Tatum Chase; Portland, OR                                                                                                               7.00 6  Elizabeth Griffin; Portland, OR                                                                                                          6.20 7  Claire Rochelois; Porltnad, OR                                                                                                          5.40 Cmp Lev 3 Vault Female 9-12 Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Hannah Caster; Klamath Falls, OR                                                                                                     8.90 Silver  Ciarra Cullen; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.85 Bronze  Evelyn Bergler; Portland, OR                                                                                                             8.80 4  Alexis Dahm; Klamath Falls, OR                                                                                                        8.75 5  Claire Rochelois; Porltnad, OR                                                                                                          8.70 6  Rehgan Clarkins; Klamath Falls, OR                                                                                                   8.50 7  Elizabeth Griffin; Portland, OR                                                                                                          8.40 8  Tatum Chase; Portland, OR                                                                                                               8.20 Special Abilities – Group A  All Around Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                         44.00 Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                       40.20 Bronze  Bryan Poggio-Dennis; Vancouver, WA                                                                                             20.50 Special Abilities – Group A  Floor Exercise Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           8.00 Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        7.70 Special Abilities – Group A  High Bar Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        7.50 Silver  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           6.50 Special Abilities – Group A  Parallel Bars Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           7.00 Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        6.00 Bronze  Bryan Poggio-Dennis; Vancouver, WA                                                                                               5.00 Special Abilities – Group A  Pommel Horse Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           7.50 Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        6.00 Bronze  Bryan Poggio-Dennis; Vancouver, WA                                                                                               5.00 Special Abilities – Group A  Rings Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           7.00 Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        6.00 Bronze  Bryan Poggio-Dennis; Vancouver, WA                                                                                               5.00 Special Abilities – Group A  VaultMale Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Sammy Dost; Vancouver, WA                                                                                                           8.00 Silver  Gage Figueroa; Vancouver, WA                                                                                                        7.00 Bronze  Bryan Poggio-Dennis; Vancouver, WA                                                                                               5.50 Special Abilities Level One All Around Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Melany Mathieu; Brush Prairie, WA                                                                                                   34.70 Silver  Jillian Muntz; Vancouver, WA                                                                                                           32.90 Bronze  Ellie Jenks; Vancouver, WA                                                                                                             32.40 Bronze  Hannah Bailey; Vancouver, WA                                                                                                        32.40 4  Anaya Rajagopal; Vancouver, WA                                                                                                   30.40 Special Abilities Level One Balance Beam Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Melany Mathieu; Brush Prairie, WA                                                                                                    8.70 Silver  Hannah Bailey; Vancouver, WA                                                                                                         8.00 Silver  Anaya Rajagopal; Vancouver, WA                                                                                                     8.00 Bronze  Jillian Muntz; Vancouver, WA                                                                                                            7.80 4  Ellie Jenks; Vancouver, WA                                                                                                              7.70 Special Abilities Level One Floor Exercise Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Jillian Muntz; Vancouver, WA                                                                                                            8.60 Silver  Melany Mathieu; Brush Prairie, WA                                                                                                    8.50 Bronze  Ellie Jenks; Vancouver, WA                                                                                                              8.40 4  Hannah Bailey; Vancouver, WA                                                                                                         8.20 5  Anaya Rajagopal; Vancouver, WA                                                                                                     8.00 Special Abilities Level One Uneven Bars Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Melany Mathieu; Brush Prairie, WA                                                                                                    8.50 Silver  Hannah Bailey; Vancouver, WA                                                                                                         8.20 Bronze  Ellie Jenks; Vancouver, WA                                                                                                              8.00 Bronze  Jillian Muntz; Vancouver, WA                                                                                                            8.00 4  Anaya Rajagopal; Vancouver, WA                                                                                                     7.40 Special Abilities Level One Vault Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Melany Mathieu; Brush Prairie, WA                                                                                                    9.00 Silver  Jillian Muntz; Vancouver, WA                                                                                                            8.50 Bronze  Ellie Jenks; Vancouver, WA                                                                                                              8.30 4  Hannah Bailey; Vancouver, WA                                                                                                         8.00 5  Anaya Rajagopal; Vancouver, WA                                                                                                     7.00 Special Abilities Level Three All Around Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                                                                                         35.50 Silver  Carissa Brown; Vancouver, WA                                                                                                       34.10 Special Abilities Level Three Balance Beam Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                                                                                           9.00 Silver  Carissa Brown; Vancouver, WA                                                                                                         8.80 Special Abilities Level Three Floor Exercise Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                                                                                           9.00 Silver  Carissa Brown; Vancouver, WA                                                                                                         8.80 Special Abilities Level Three Uneven Bars Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                                                                                           9.00 Silver  Carissa Brown; Vancouver, WA                                                                                                         8.50 Special Abilities Level Three Vault Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                                                                                           8.50 Silver  Carissa Brown; Vancouver, WA                                                                                                         8.00 Special Abilities Level Two All Around Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Hadley Park; Vancouver, WA                                                                                                           36.90 Silver  Marissa Mccollum; Vancouver, WA                                                                                                  34.40 Bronze  Erin Casey; Vancouver, WA                                                                                                             26.80 Special Abilities Level Two Balance Beam Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Hadley Park; Vancouver, WA                                                                                                            9.30 Silver  Marissa Mccollum; Vancouver, WA                                                                                                    8.90 Bronze  Erin Casey; Vancouver, WA                                                                                                              8.80 Special Abilities Level Two Floor Exercise Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Hadley Park; Vancouver, WA                                                                                                            9.30 Silver  Erin Casey; Vancouver, WA                                                                                                              9.00 Silver  Marissa Mccollum; Vancouver, WA                                                                                                    9.00 Special Abilities Level Two Uneven Bars Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Hadley Park; Vancouver, WA                                                                                                            8.80 Silver  Marissa Mccollum; Vancouver, WA                                                                                                    8.50 Special Abilities Level Two Vault Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Hadley Park; Vancouver, WA                                                                                                            9.50 Silver  Erin Casey; Vancouver, WA                                                                                                              9.00 Bronze  Marissa Mccollum; Vancouver, WA                                                                                                    8.00 Special Abilities – Group B  All Around Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                          52.20 Silver  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                50.80 Bronze  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                        48.50 Special Abilities – Group B  Floor Exercise Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            8.50 Silver  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  8.20 Bronze  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          8.10 Special Abilities – Group B  High Bar Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            9.00 Silver  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          8.70 Bronze  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  8.50 Special Abilities – Group B  Parallel Bars Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            9.00 Silver  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  8.80 Bronze  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          7.50 Special Abilities – Group B  Pommel Horse Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            8.00 Silver  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          7.70 Bronze  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  7.50 Special Abilities – Group B  Rings Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            9.50 Silver  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  8.80 Bronze  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          8.00 Special Abilities – Group B Vault Male Open Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Zachary Kersavage; Vancouver, WA                                                                                                  9.00 Silver  Andrew White; Vancouver, WA                                                                                                          8.50 Bronze  Jerrod Crowson; Kalama, WA                                                                                                            8.20 Special Abilities Level One All Around Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Lauren Milam; Ridgefield, WA                                                                                                          34.30 Silver  Alina Jenks; Vancouver, WA                                                                                                            34.10 Bronze  Olyvia Wade; Vancouver, WA                                                                                                          34.00 4  Christina Bruce; Vancouver, WA                                                                                                      33.30 Special Abilities Level One Balance Beam Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Lauren Milam; Ridgefield, WA                                                                                                           8.70 Silver  Christina Bruce; Vancouver, WA                                                                                                        8.50 Bronze  Olyvia Wade; Vancouver, WA                                                                                                            8.40 4  Alina Jenks; Vancouver, WA                                                                                                             8.20 Special Abilities Level One Floor Exercise Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Alina Jenks; Vancouver, WA                                                                                                             9.00 Silver  Olyvia Wade; Vancouver, WA                                                                                                            8.90 Bronze  Lauren Milam; Ridgefield, WA                                                                                                           8.80 4  Christina Bruce; Vancouver, WA                                                                                                        8.20 Special Abilities Level One Uneven Bars Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Alina Jenks; Vancouver, WA                                                                                                             8.70 Gold  Lauren Milam; Ridgefield, WA                                                                                                           8.70 Silver  Olyvia Wade; Vancouver, WA                                                                                                            8.60 Silver  Christina Bruce; Vancouver, WA                                                                                                        8.60 Special Abilities Level One Vault Female Place  Participant                                                                                                                                   Score Gold  Alina Jenks; Vancouver, WA                                                                                                             8.20 Silver  Olyvia Wade; Vancouver, WA                                                                                                            8.10 Silver  Lauren Milam; Ridgefield, WA                                                                                                           8.10 Bronze  Christina Bruce; Vancouver, WA                                                                                                        8.00

2013 Results
Results currently not available.
2012 Results
ALL AROUND —

Female

12+

Gold:  Lauren Campbell; Klamath Falls, OR                           36.60

Silver:  Nishi Chase; Klamath Falls, OR                                 35.40

26-35

Gold:  Wendy Marshall; Portland, OR                                   34.90

9-11

Open

Gold:  Hadley Park; Vancouver, WA                                     38.00

Gold:  Maddy Siebert; Ridgefield, WA                                  37.10

Gold:  Laurie Thorp; Portland, OR                                         36.90

Gold:  Marissa McCollum; Vancouver, WA                            35.4

Gold:  Britni Atwell; Vancouver, WA                                      37.30

Silver:  Meghan Ehlers; Vancouver, WA                                36.80

Silver:  Alejandra Gil; Vancouver, WA                                   37.00

Silver:  Erin Casey; Vancouver, WA                                      27.5

Bronze:  Christina Bruce; Vancouver, WA                              36.40

Bronze:  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                 36.40

4:  Carissa Brown; Vancouver, WA                                       36.10

:  Faith Moore; Vancouver, WA

Male

12+

Gold:  Meagan Beckstrand; Klamath Falls, OR                      35.70

12-13

Gold:  Kyle Hendren; Battle Ground, WA                               51.90

26-35

Gold:  Colin Newbold; Portland, OR                                     47.10

6-8

Gold:  Jonathan Gonyaw; Klamath Falls, OR                         74.90

Silver:  Riley Melton; Klamath Falls, OR                                69.10

9+

Gold:  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                78.80

Silver:  Nathan Rote; Klamath Falls, OR                                75.50

Bronze:  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                            72.00

Open

Gold:  Andrew White; Vancouver, WA                                   43.00

Silver:  Calvin Ertler; Ridgefield, WA                                     41.70

Bronze:  Sammy Dost; Vancouver, WA                                 38.50

BALANCE BEAM —

Female

12+

Gold:  Lauren Campbell; Klamath Falls, OR                           9.20

 

Gold:  Meagan Beckstrand; Klamath Falls, OR                      8.80

Silver:  Nishi Chase; Klamath Falls, OR                                 9.00

16-17

Gold:  Britni Atwell; Vancouver, WA                                      9.50

26-35

Gold:  Wendy Marshall; Portland, OR                                   9.00

36-45

Gold:  Laurie Thorp; Portland, OR                                         9.00

9-11

Gold:  McKenzee Leroy; Klamath Falls, OR                           9.00

Open

Gold:  Hadley Park; Vancouver, WA                                     9.40

Gold:  Alma Nye; , OR                                                         9.40

Gold:  Erin Casey; Vancouver, WA                                       9.20

Gold:  Alejandra Gil; Vancouver, WA                                    9.10

Silver:  Christina Bruce; Vancouver, WA                                9.00

Silver:  Maddy Siebert; Ridgefield, WA                                 9.00

Silver:  Marissa McCollum; Vancouver, WA                           9.00

Silver:  Meghan Ehlers; Vancouver, WA                                9.30

Bronze:  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                 9.10

4:  Carissa Brown; Vancouver, WA                                       8.90

:  Elizabeth Evans; , OR

FLOOR EXERCISE —

Female

12+

Gold:  Lauren Campbell; Klamath Falls, OR                           9.20

Gold:  Meagan Beckstrand; Klamath Falls, OR                      9.00

Silver:  Nishi Chase; Klamath Falls, OR                                 8.70

16-17

Gold:  Britni Atwell; Vancouver, WA                                      9.50

26-35

Gold:  Wendy Marshall; Portland, OR                                   8.50

36-45

Gold:  Laurie Thorp; Portland, OR                                         9.10

9-11

Gold:  McKenzee Leroy; Klamath Falls, OR                           9.00

Open

Gold:  Alma Nye; , OR                                                         9.15

Gold:  Hadley Park; Vancouver, WA                                     9.50

Gold:  Erin Casey; Vancouver, WA                                       9.30

Gold:  Maddy Siebert; Ridgefield, WA                                  9.30

Silver:  Christina Bruce; Vancouver, WA                                9.00

Silver:  Marissa McCollum; Vancouver, WA                           9.10

Silver:  Meghan Ehlers; Vancouver, WA                                9.30

Bronze:  Carissa Brown; Vancouver, WA                               9.10

Bronze:  Alejandra Gil; Vancouver, WA                                 8.80

4:  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                         9.00

:  Elizabeth Evans; , OR

Male

12-13

 

Gold:  Kyle Hendren; Battle Ground, WA                               8.60

26-35

Gold:  Colin Newbold; Portland, OR                                     7.60

Gold:  Dan Richardson; Beaverton, OR                                 7.60

6-8

Gold:  Jonathan Gonyaw; Klamath Falls, OR                         12.10

Silver:  Riley Melton; Klamath Falls, OR                                11.60

9+

Gold:  Nathan Rote; Klamath Falls, OR                                 12.60

Silver:  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                               12.40

Bronze:  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                            11.90

Open

Gold:  Andrew White; Vancouver, WA                                   7.20

Silver:  Calvin Ertler; Ridgefield, WA                                     6.40

Bronze:  Sammy Dost; Vancouver, WA                                 6.30

HIGH BAR —

Male

12-13

Gold:  Kyle Hendren; Battle Ground, WA                               8.30

26-35

Gold:  Colin Newbold; Portland, OR                                     8.50

6-8

Silver:  Riley Melton; Klamath Falls, OR                                12.10

9+

Gold:  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                14.00

Silver:  Nathan Rote; Klamath Falls, OR                                12.60

Bronze:  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                            11.60

Open

Gold:  Andrew White; Vancouver, WA                                   7.30

Silver:  Calvin Ertler; Ridgefield, WA                                     7.0

Bronze:  Sammy Dost; Vancouver, WA                                 6.30

PARALLEL BARS —

Male

12-13

Gold:  Kyle Hendren; Battle Ground, WA                               8.60

26-35

Gold:  Colin Newbold; Portland, OR                                     7.40

6-8

Gold:  Jonathan Gonyaw; Klamath Falls, OR                         12.70

Silver:  Riley Melton; Klamath Falls, OR                                12.30

9+

Gold:  Nathan Rote; Klamath Falls, OR                                 13.50

Silver:  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                               13.30

Bronze:  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                            12.40

Open

Gold:  Calvin Ertler; Ridgefield, WA                                      7.10

Silver:  Andrew White; Vancouver, WA                                  7.00

Bronze:  Sammy Dost; Vancouver, WA                                 6.50

POMMEL HORSE —

 

Male

12-13

Gold:  Kyle Hendren; Battle Ground, WA                               9.00

26-35

Gold:  Colin Newbold; Portland, OR                                     7.90

:  Dan Richardson; Beaverton, OR                                        0.00

6-8

Gold:  Jonathan Gonyaw; Klamath Falls, OR                         10.00

Silver:  Riley Melton; Klamath Falls, OR                                8.60

9+

Gold:  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                10.50

Silver:  Nathan Rote; Klamath Falls, OR                                9.60

Bronze:  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                            9.40

Open

Gold:  Andrew White; Vancouver, WA                                   7.90

Silver:  Calvin Ertler; Ridgefield, WA                                     7.20

Bronze:  Sammy Dost; Vancouver, WA                                 7.00

RINGS —

Male

12-13

Gold:  Kyle Hendren; Battle Ground, WA                               8.90

26-35

Gold:  Colin Newbold; Portland, OR                                     8.30

6-8

Gold:  Jonathan Gonyaw; Klamath Falls, OR                         13.00

Silver:  Riley Melton; Klamath Falls, OR                                11.50

9+

Gold:  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                14.30

Silver:  Nathan Rote; Klamath Falls, OR                                13.10

Bronze:  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                            12.70

Open

Gold:  Calvin Ertler; Ridgefield, WA                                      7.70

Silver:  Andrew White; Vancouver, WA                                  7.00

Bronze:  Sammy Dost; Vancouver, WA                                 6.50

UNEVEN BARS —

Female

12+

Gold:  Meagan Beckstrand; Klamath Falls, OR                      8.50

Gold:  Lauren Campbell; Klamath Falls, OR                           8.90

Silver:  Nishi Chase; Klamath Falls, OR                                 8.70

16-17

Gold:  Britni Atwell; Vancouver, WA                                      8.80

26-35

Gold:  Wendy Marshall; Portland, OR                                   8.40

36-45

Gold:  Laurie Thorp; Portland, OR                                         9.30

9-11

Gold:  McKenzee Leroy; Klamath Falls, OR                           9.00

Open

Gold:  Marissa McCollum; Vancouver, WA                            8.80

 

Gold:  Alejandra Gil; Vancouver, WA                                    9.40

Gold:  Hadley Park; Vancouver, WA                                     9.50

Gold:  Alma Nye; , OR                                                         9.40

Silver:  Maddy Siebert; Ridgefield, WA                                 9.20

Silver:  Carissa Brown; Vancouver, WA                                 9.10

Bronze:  Christina Bruce; Vancouver, WA                              9.00

Bronze:  Meghan Ehlers; Vancouver, WA                              8.90

4:  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                         8.80

:  Elizabeth Evans; , OR

:  Erin Casey; Vancouver, WA                                              0.00

VAULT —

Female

12+

Gold:  Lauren Campbell; Klamath Falls, OR                           9.30

Gold:  Meagan Beckstrand; Klamath Falls, OR                      9.40

Silver:  Nishi Chase; Klamath Falls, OR                                 9.00

16-17

Gold:  Britni Atwell; Vancouver, WA                                      9.50

26-35

Gold:  Wendy Marshall; Portland, OR                                   9.00

36-45

Gold:  Laurie Thorp; Portland, OR                                         9.50

9-11

Gold:  McKenzee Leroy; Klamath Falls, OR                           9.10

Open

Gold:  Alejandra Gil; Vancouver, WA                                    9.70

Gold:  Alma Nye; , OR                                                         9.70

Gold:  Erin Casey; Vancouver, WA                                       9.00

Gold:  Hadley Park; Vancouver, WA                                     9.60

Silver:  Marissa McCollum; Vancouver, WA                           8.50

Silver:  Gigi Gernhart; Vancouver, WA                                   9.50

Silver:  Maddy Siebert; Ridgefield, WA                                 9.60

Bronze:  Christina Bruce; Vancouver, WA                              9.40

Bronze:  Meghan Ehlers; Vancouver, WA                              9.30

4:  Carissa Brown; Vancouver, WA                                       9.00

:  Elizabeth Evans; , OR

Male

12-13

Gold:  Kyle Hendren; Battle Ground, WA                               8.50

26-35

Gold:  Colin Newbold; Portland, OR                                     7.40

6-8

Gold:  Jonathan Gonyaw; Klamath Falls, OR                         14.20

Silver:  Riley Melton; Klamath Falls, OR                                13.00

9+

Gold:  Cole Stevens; Klamath Falls, OR                                14.30

Silver:  Nathan Rote; Klamath Falls, OR                                14.10

Bronze:  Nathan Dahm; Klamath Falls, OR                            14.00

Open

Gold:  Andrew White; Vancouver, WA                                   6.60

Silver:  Calvin Ertler; Ridgefield, WA                                     6.30

Bronze:  Sammy Dost; Vancouver, WA                                 5.90

2011 Results

2011 State Games of Oregon

Gymnastics Results

Held at Multnomah Athletic Club

July 10th, 2011

 

Optional Masters All Around Female 26-35

Gold: Lauren Hubner; Beaverton, Or.                                                35.0

Balance Beam Female 26-35

Gold: Lauren Hubner; Beaverton, Or.                                                8.2

Floor Exercise Female 26-35

Gold: Lauren Hubner; Beaverton, Or.                                                9.0

Uneven Bars Female 26-35

Gold: Lauren Hubner; Beaverton, Or.                                                8.9

Vault Female 26-35

Gold: Lauren Hubner; Beaverton, Or.                                                8.9

 

Optional Masters All Around Female 36-45

Gold: Judy Cunningham; Ridgefield, Wa.                                         37.6

Balance Beam Female 36-45

Gold: Judy Cunningham; Ridgefield, Wa.                                         9.6

Floor Exercise Female 36-45

Gold: Judy Cunningham; Ridgefield, Wa.                                         9.6

Uneven Bars Female 36-45

Gold: Judy Cunningham; Ridgefield, Wa.                                         9.4

Vault Female 36-45

Gold: Judy Cunningham; Ridgefield, Wa.                                         9.0

Optional Masters All Around Male 26-35

Gold: Colin Newbold; Portland, Or.                                                  68.8

Silver: Joel Richardson; Portland, Or.                                     24.2

Floor Exercise Male 26-35

Gold: Joel Richardson; Portland, Or.                                                 11.6

Silver: Colin Newbold; Portland, Or.                                                 10.8

High Bar Male 26-35

Gold: Colin Newbold; Portland, Or.                                                  11.6

Parallel Bars Male 26-35

Gold: Colin Newbold; Portland, Or.                                                  11.5

Pommel Horse Male 26-35

Gold: Colin Newbold; Portland, Or.                                                  10.4

Rings Male 26-35

Gold: Colin Newbold; Portland, Or.                                                  11.7

Vault Male 26-35

Gold: Colin Newbold; Portland, Or                                                   12.8

Silver: Joel Richardson; Portland, Or.                                     12.6

 

 

 

 

 

Optional Masters All Around Male 46+

Gold: Martin McBride; Vancouver, Wa.                                            24.4

Rings Male 46+

Gold: Martin McBride; Vancouver, Wa.                                            11.4

Vault Male 46+

Gold: Martin McBride; Vancouver, Wa.                                            13.0

 

Optional Open All Around Female 16-17

Gold: Britni Atwell; Vancouver, Wa.                                                 38.35

Balance Beam Female 16-17

Gold: Britni Atwell; Vancouver, Wa.                                                 9.6

Floor Exercise Female 16-17

Gold: Britni Atwell; Vancouver, Wa.                                                 9.85

Uneven Bars Female 16-17

Gold: Britni Atwell; Vancouver, Wa.                                                 9.3

Vault Female 16-17

Gold: Britni Atwell; Vancouver, Wa.                                                 9.6

 

Optional Open All Around Female 18 -25

Gold: Ashley Tran; Portland, Or.                                                       38.7

Bars Female 18 -25

Gold: Ashley Tran; Portland, Or.                                                       9.8

Beam Female 18 -25

Gold: Ashley Tran; Portland, Or.                                                       9.7

Floor Female 18 -25

Gold: Ashley Tran; Portland, Or.                                                       9.7

Vault Female 18 -25

Gold: Ashley Tran; Portland, Or.                                                       9.5

Special Abilities – Level One All Around Male Open

Gold: Andrew White; Vancouver, Wa.                                              55.3

Silver:  Sammy Dost; Vancouver, Wa.                                               53.0

Floor Exercise Male Open

Gold: Andrew White; Vancouver, Wa.                                              8.0

Silver: Sammy Dost; Vancouver, Wa.                                                7.5

High Bar Male Open

Gold: Andrew White; Vancouver, Wa.                                              9.5

Silver: Sammy Dost; Vancouver, Wa.                                                9.0

Parallel Bars Male Open

Gold: Andrew White; Vancouver, Wa.                                              9.5

Silver: Sammy Dost; Vancouver, Wa.                                                9.0

Pommel Horse Male Open

Gold: Andrew White; Vancouver, Wa.                                              9.5

Silver:  Sammy Dost; Vancouver, Wa.                                               9.0

Rings Male Open

Gold: Sammy Dost; Vancouver, Wa.                                                 9.5

Silver: Andrew White; Vancouver, Wa.                                             9.3

Vault Male Open

Gold: Andrew White; Vancouver, Wa.                                              9.5

Silver: Sammy Dost; Vancouver, Wa.                                                9.0

 

 

Special Abilities Level One All Around Female 18U

Gold: Maddy Siebert; Ridgefield, Wa.                                              37.15

Silver: Faith Moore; Vancouver, Wa.                                                 36.25

Balance Beam Female 18U

Gold: Faith Moore; Vancouver, Wa.                                                  9.0

Silver: Maddy Siebert; Ridgefield, Wa.                                             8.5

Floor Exercise Female 18U

Gold: Maddy Siebert; Ridgefield, Wa.                                              9.75

Silver: Faith Moore; Vancouver, Wa.                                                 9.0

Uneven Bars Female 18U

Gold: Maddy Siebert; Ridgefield, Wa.                                              9.0

Silver: Faith Moore; Vancouver, Wa.                                                 8.7

Vault Female 18U

Gold: Maddy Siebert; Ridgefield, Wa.                                              9.9

Silver: Faith Moore; Vancouver, Wa.                                                 9.55

 

Special Abilities Level One All Around Female 19-29

Gold: Marissa McCullum; Vancouver, Wa.                                        37.9

Silver: Christina Bruce; Vancouver, Wa.                                            37.35

Balance Beam Female 19-29

Gold: Christina Bruce; Vancouver, Wa.                                             9.6

Silver: Marissa McCullum; Vancouver, Wa.                                       9.5

Floor Exercise Female 19-29

Gold: Marissa McCullum; Vancouver, Wa.                                        9.6

Silver: Christina Bruce; Vancouver, Wa.                                            9.1

Uneven Bars Female 19-29

Gold: Marissa McCullum; Vancouver, Wa.                                        9.15

Silver: Christina Bruce; Vancouver, Wa.                                            9.05

Vault Female 19-29

Gold: Marissa McCullum; Vancouver, Wa.                                        9.65

Silver: Christina Bruce; Vancouver, Wa.                                            9.6

 

Special Abilities Level One All Around Female 46+

Gold: Nicole LeBouef; , Or.                                                               35.95

Balance Beam Female 46+

Gold: Nicole LeBouef; , Or.                                                               9.2

Floor Exercise Female 46+

Gold: Nicole LeBouef; , Or.                                                               8.55

Uneven Bars Female 46+

Gold: Nicole LeBouef; , Or.                                                               8.9

Vault Female 46+

Gold: Nicole LeBouef; , Or.                                                               9.3

 

 

Special Abilities Level Two All Around Female 19-24

Gold: Gigi Gernhart; Vancouver, Wa.                                                38.4

Silver: Kay Heilbronner; Vancouver, Wa.                                          37.45

Bronze: Erin Casey; Vancouver, Wa.                                                 27.4

Balance Beam Female 19-24

Gold: Kay Heilbronner; Vancouver, Wa.                                           9.75

Silver: Gigi Gernhart; Vancouver, Wa.                                               9.7

Bronze: Erin Casey; Vancouver, Wa.                                                 8.8

Floor Exercise Female 19-24

Gold: Gigi Gernhart; Vancouver, Wa.                                                9.7

Silver: Erin Casey; Vancouver, Wa.                                                   9.3

Bronze : Kay Heilbronner; Vancouver, Wa.                                       9.1

Uneven Bars Female 19-24

Gold: Gigi Gernhart; Vancouver, Wa.                                                9.2

Silver: Kay Heilbronner; Vancouver, Wa.                                          9.0

Bronze: Erin Casey; Vancouver, Wa.                                                 0

Vault Female 19-24

Gold: Gigi Gernhart; Vancouver, Wa.                                                9.8

Silver: Kay Heilbronner; Vancouver, Wa.                                          9.6

Bronze: Erin Casey; Vancouver, Wa.                                                 9.3

 

Special Abilities Level Two All Around Female 26-35

Gold: Hadley Park; Vancouver, Wa.                                                  38.95

Silver: Meghan Ehlers; Vancouver, Wa.                                             38.1

Bronze: Carissa Brown; Vancouver, Wa.                                           37.85

Balance Beam Female 26-35

Gold: Hadley Park; Vancouver, Wa.                                                  9.85

Silver:  Meghan Ehlers; Vancouver, Wa.                                            9.8

Bronze: Carissa Brown; Vancouver, Wa.                                           9.35

Floor Exercise Female 26-35

Gold: Hadley Park; Vancouver, Wa.                                                  9.8

Silver: Meghan Ehlers; Vancouver, Wa.                                             9.65

Bronze: Carissa Brown; Vancouver, Wa.                                           9.6

Uneven Bars Female 26-35

Gold: Hadley Park; Vancouver, Wa.                                                  9.6

Silver: Carissa Brown; Vancouver, Wa.                                             9.4

Bronze: Meghan Ehlers; Vancouver, Wa.                                           9.25

Vault Female 26-35

Gold: Hadley Park; Vancouver, Wa.                                                  9.7

Silver: Carissa Brown; Vancouver, Wa.                                             9.5

Bronze: Meghan Ehlers; Vancouver, Wa.                                           9.4

Special Abilities Level Two All Around Female 40-44

Gold: Laurie Thorp; Portland, Or.                                                      29.05

Balance Beam Female 40-44

Gold: Laurie Thorp; Portland, Or.                                                      9.45

Floor Exercise Female 40-44

Gold: Laurie Thorp; Portland, Or.                                                      9.8

Uneven Bars Female 40-44

Gold: Laurie Thorp; Portland, Or.                                                      9.8

2010 Results
2010 State Games of Oregon

Gymnastics-Artistic held at Multnomah Athletic Club

Portland, OR

July 10-11, 2010

ALL AROUND —

Female

18-25

Gold:  Ashley Tran; Portland, OR                                          37.1

:  Kimberly Hamlin; Salem, OR                                             scratch

:  Bevin Victoria Perkins; Portland, OR

26-35

Gold:  Lora Britt; Portland, OR                                             37.3

36-45

Gold:  Andrea Schmidt; Portland, OR                                   27.7

9-11

Gold:  Jadyn Gobert; VANCOUVER, WA                              36.4

Male

26-35

Gold:  Marc Sardo; Portland, OR                                          45.9

46+

Gold:  James Lubischer; Hillsboro, OR                                 42

:  Leonard Roland; Portland, OR                                           scratch

BALANCE BEAM —

Female

18-25

Gold:  Ashley Tran; Portland, OR                                          9.4

26-35

Gold:  Lora Britt; Portland, OR                                             9

9-11

Gold:  Jadyn Gobert; VANCOUVER, WA                              9.7

FLOOR EXERCISE —

Female

18-25

Gold:  Ashley Tran; Portland, OR                                          9.5

Silver:  Bevin Victoria Perkins; Portland, OR                         9.4

26-35

Gold:  Lora Britt; Portland, OR                                             9.4

36-45

Gold:  Andrea Schmidt; Portland, OR                                   9

9-11

Gold:  Jadyn Gobert; VANCOUVER, WA                              9

Male

26-35

Gold:  Marc Sardo; Portland, OR                                          11.8

46+

Gold:  James Lubischer; Hillsboro, OR                                 10

PARALLEL BARS —

 

Male

26-35

Gold:  Marc Sardo; Portland, OR                                          12.

46+

Gold:  James Lubischer; Hillsboro, OR                                 11

POMMEL HORSE —

Male 26-35

Gold:  Marc Sardo; Portland, OR                                          10.5

46+

Gold:  James Lubischer; Hillsboro, OR                                 11

UNEVEN BARS —

Female

18-25

Gold:  Ashley Tran; Portland, OR                                          9

26-35

Gold:  Lora Britt; Portland, OR                                             9.5

36-45

Gold:  Andrea Schmidt; Portland, OR                                   9.4

9-11

Gold:  Jadyn Gobert; VANCOUVER, WA                              8.9

VAULT —

Female

18-25

Gold:  Ashley Tran; Portland, OR                                          9.2

26-35

Gold:  Lora Britt; Portland, OR                                             9.4

36-45

Gold:  Andrea Schmidt; Portland, OR                                   9.3

Silver:  Tegan Schlatter; Portland, OR                                   8.9

9-11

Gold:  Jadyn Gobert; VANCOUVER, WA                              8.8

Male

26-35

Gold:  Marc Sardo; Portland, OR                                          11.6

46+

Gold:  James Lubischer; Hillsboro, OR                                 10

2009 Results

2009 State Games of Oregon

Gymnastics held at Multnomah Athletic Club

Portland Or.

July 11th 2009

 

 

Cmp Lev 4 All Around Female 6-8

Gold: Jadyn Gobert, Vancouver, Wa.                                     37.9

Silver: Kelsey Bern, Kelso, Wa.                                     37.0

Bronze: Rocky Farnell, , Or.                                          25.8

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 6-8

Gold: Jadyn Gobert, Vancouver, Wa.                            9.5

Silver: Kelsey Bern, Kelso, Wa.                           9.4

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 6-8

Gold: Jadyn Gobert, Vancouver, Wa.                            9.5

Silver: Rocky Farnell, , Or.                                  9.3

Bronze: Kelsey Bern, Kelso, Wa.                         9.1

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 6-8

Gold: Jadyn Gobert, Vancouver, Wa.                            9.6

Silver: Kelsey Bern, Kelso, Wa.                           9.5

Bronze: Rocky Farnell, , Or.                                7.4

 

Cmp Lev 4 Vault Female 6-8

Gold: Jadyn Gobert, Vancouver, Wa.                            9.3

Silver: Rocky Farnell, , Or.                                  9.1

Bronze: Kelsey Bern, Kelso, Wa.                         9.0

 

Cmp Lev 4 All Around Female 9-11

Gold: Lily Hong, Washougal, Wa.                                 37.2

Silver: Courtney Coates, Camas, Wa.                                     33.4

Bronze: Laura Haas, Vancouver, Wa.                                     32.7

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 9-11

Gold: Lily Hong, Washougal, Wa.                       9.1

Silver: Courtney Coates, Camas, Wa.                           8.1

Bronze: Laura Haas, Vancouver, Wa.                           8.0

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 9-11

Gold: Lily Hong, Washougal, Wa.                       9.5

Silver: Courtney Coates, Camas, Wa.                           8.8

Bronze: Laura Haas, Vancouver, Wa.                           8.1

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 9-11

Gold: Lily Hong, Washougal, Wa.                       9.4

Silver: Courtney Coates, Camas, Wa.                           8.7

Bronze: Laura Haas, Vancouver, Wa.                           7.9

 

Cmp Lev 4 Vault Female 9-11

Gold: Lily Hong, Washougal, Wa.                       9.2

Silver: Laura Haas, Vancouver, Wa.                    8.7

Bronze: Courtney Coates, Camas, Wa.                7.8

 

Cmp Lev 4 All Around Female 12+

Gold: Emily Schauble, Vancouver, Wa.                        34.0

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 12+

Gold: Emily Schauble, Vancouver, Wa.              8.4

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 12+

Gold: Emily Schauble, Vancouver, Wa.               8.7

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 12+

Gold: Emily Schauble, Vancouver, Wa.               7.6

 

Cmp Lev 4 Vault Female 12+

Gold: Emily Schauble, Vancouver, Wa.               9.3

 

 

Cmp Lev 4 All Around Male 6-8

Gold: McKean Farnell, , Or.                                          86.9

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Male 6-8

Gold: McKean Farnell, , Or.                                 15.00

Cmp Lev 4 High Bar Male 6-8

Gold: McKean Farnell, , Or.                                 14.2

Cmp Lev 4 Parallel Bars Male 6-8

Gold: McKean Farnell, , Or.                                 14.6

Cmp Lev 4 Pommel Horse Male 6-8

Gold: McKean Farnell, , Or.                                 13.5

Cmp Lev 4 Rings Male 6-8

Gold: McKean Farnell, , Or.                                 14.5

 

Cmp Lev 4 Vault Male 6-8

Gold: McKean Farnell, , Or.                                 15.1

 

Opt Open All Around Female 12-13

Gold  Brooke Harris, Portland, Or.                               35.0

Silver Mia Shinseki, Portland, Or.                                 17.5

 

Opt Open Balance Beam Female 12-13

Gold: Brooke Harris, Portland, Or.                      8.9

Silver Mia Shinseki, Portland, Or.                        8.3

 

Opt Open Floor Exercise Female 12-13

Gold: Brooke Harris, Portland, Or.                      9.5

Silver: Mia Shinseki, Portland, Or.                      9.2

 

Opt Open Uneven Bars Female 12-13

Gold: Brooke Harris, Portland, Or.                      8.0

 

Opt Open Vault Female 12-13

Gold: Brooke Harris, Portland, Or.                      8.6

 

Opt Open All Around Female 16-17

Gold: Natasha Smith, Hillsboro, Or.                             36.7

 

Opt Open Balance Beam Female 16-17

Gold: Natasha Smith, Hillsboro, Or.                    9.1

 

Opt Open Floor Exercise Female 16-17

Gold: Natasha Smith, Hillsboro, Or.                    9.0

 

Opt Open Uneven Bars Female 16-17

Gold: Natasha Smith, Hillsboro, Or.                    9.3

 

Opt Open Vault Female 16-17

Gold: Natasha Smith, Hillsboro, Or.                    9.3

 

Opt Open All Around Female 18 -25

Gold: Ashley Tran, Portland, Or.                                  37.5

Silver: Lindsay Gruber, Hillsboro, Or.                                    34.7

 

Opt Open Bars Female 18 -25

Gold: Lindsay Gruber, Hillsboro, Or.                            9.1

Silver: Ashley Tran, Portland, Or.                       9.0

 

Opt Open Beam Female 18 -25

Gold: Ashley Tran, Portland, Or.                         9.7

Silver: Lindsay Gruber, Hillsboro, Or.                          8.3

 

Opt Open Floor Female 18 -25

Gold: Ashley Tran, Portland, Or.                         9.6

Silver: Lindsay Gruber, Hillsboro, Or.                          9.1

 

Opt Open Vault Female 18 -25

Gold: Ashley Tran, Portland, Or.                         9.2

Silver: Lindsay Gruber, Hillsboro, Or.                          8.2

Opt Masters All Around Female 26-35

Gold: Marie McNassar, Portland, Or.                                     36.3

Silver: Lauren Hubner, Beaverton, Or.                                    26.6

 

Opt Masters Balance Beam Female 26-35

Gold: Marie McNassar, Portland, Or.                            9.0

 

Opt Masters Floor Exercise Female 26-35

Gold: Marie McNassar, Portland, Or.                            9.2

Silver: Lauren Hubner, Beaverton, Or.                          8.6

 

Opt Masters Uneven Bars Female 26-35

Gold: Lauren Hubner, Beaverton, Or.                           9.0

Silver: Marie McNassar, Portland, Or.                          8.9

 

Opt Masters Vault Female 26-35

Gold: Marie McNassar, Portland, Or.                            9.2

Silver: Lauren Hubner, Beaverton, Or.                          9.0

 

Opt Masters All Around Female 36-45

Gold: Hillory Hawley, Beaverton, Or.                                     35.3

 

Opt Masters Balance Beam Female 36-45

Gold: Hillory Hawley, Beaverton, Or.                           8.5

 

Opt Masters Floor Exercise Female 36-45

Gold: Hillory Hawley, Beaverton, Or.                           8.5

 

Opt Masters Uneven Bars Female 36-45

Gold:          Hillory Hawley, Beaverton, Or.                           9.2

 

Opt Masters Vault Female 36-45

Gold: Hillory Hawley, Beaverton, Or.                           9.0

 

 

Opt Masters All Around Male 26-35

Gold: Marc Sardo, Portland, Or.                                   35.7

 

Opt Masters Floor Exercise Male 26-35

Gold: Marc Sardo, Portland, Or.                          10.7

 

Opt Masters Pommel Horse Male 26-35

Gold: Marc Sardo, Portland, Or.                          10.5

 

Opt Masters Vault Male 26-35

Gold: Marc Sardo, Portland, Or.                          14.5

 

 

Opt Masters All Around Male 46+

Gold  James Lubischer, Hillsboro, Or.                                    38.7

 

Opt Masters Floor Exercise Male 46+

Gold: James Lubischer, Hillsboro, Or.                           8.9

 

Opt Masters Parallel Bars Male 46+

Gold: James Lubischer, Hillsboro, Or.                           10.4

 

Opt Masters Pommel Horse Male 46+

Gold: James Lubischer, Hillsboro, Or.                           5.6

 

Opt Masters Vault Male 46+

Gold: James Lubischer, Hillsboro, Or.                           13.8

2008 Results
Cmp Lev 4 All Around Female 12+

Gold   Anna Duncan; Portland, OR; 37.900

Silver   Madeline Sayre; Lake Oswego, OR;  37.800

 

Cmp Lev 4 All Around Female 6-8

Gold   REGAN RICE; PORTLAND, OR; 37.800

Silver   Jadyn Gobert; Vancouver, WA; 36.900

Bronze   Heather Williams; Portland, OR;  34.800

4   Josephine Berger; Tigard, OR;   34.250

5   Anna Rumaner; Portland, OR; 33.400

6   Sydney Hanson; Washougal, WA; 31.300

Brittney Foley; Vancouver, WA

 

Cmp Lev 4 All Around Female 9-11

Gold   Molly Nistler; Portland, OR;  38.500

Gold   Maggie Miller; , OR; 38.500

Bronze   Sarah Fardanesh; Portland, OR;  38.200

4   Alexis Renshaw; Tigard, OR;  37.850

5   Charlotte Foden-Vencil; Portland, OR; 37.200

6   Leah Sichel; Portland, OR;  37.500

7   Abby Hungate; , OR;  36.550

8   Nicole Marchesi; Portland, OR;  36.400

9   Brittney Foley; Vancouver, WA; 35.900

10   Dejah Gobert; Vancouver, WA; 35.300

:11   Eva Sayre; Lake Oswego, OR; 34.050

12   Courtney Coates; Camas, WA;  34.000

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 12+

Gold   Madeline Sayre; Lake Oswego, OR; 9.550

Silver   Anna Duncan; Portland, OR;  9.350

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 6-8

Gold   Jadyn Gobert; Vancouver, WA; 9.550

Silver   REGAN RICE; PORTLAND, OR; 9.350

Bronze   Heather Williams; Portland, OR; 8.200

4   Anna Rumaner; Portland, OR;  8.000

5   Josephine Berger; Tigard, OR;  7.950

6   Sydney Hanson; Washougal, WA;  7.400

Brittney Foley; Vancouver, WA

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 9-11

Gold   Sarah Fardanesh; Portland, OR;  9.650

Gold   Molly Nistler; Portland, OR; 9.650

Bronze   Alexis Renshaw; Tigard, OR; 9.600

Bronze   Maggie Miller; , OR;  9.600

5   Abby Hungate; , OR;  9.450

5   Charlotte Foden-Vencil; Portland, OR;  9.450

7   Nicole Marchesi; Portland, OR;  9.200

8   Dejah Gobert; Vancouver, WA; 9.000

9   Leah Sichel; Portland, OR;   8.850

11   Eva Sayre; Lake Oswego, OR;  8.050

12   Courtney Coates; Camas, WA;  7.600

Brittney Foley; Vancouver, WA

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 12+

Gold   Madeline Sayre; Lake Oswego, OR;  9.600

Silver   Anna Duncan; Portland, OR;  9.550

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 6-8

Gold   REGAN RICE; PORTLAND, OR;  9.750

Silver   Jadyn Gobert; Vancouver, WA; 9.700

Bronze   Josephine Berger; Tigard, OR;  9.000

4   Anna Rumaner; Portland, OR;  8.600

4   Heather Williams; Portland, OR;  8.600

6   Sydney Hanson; Washougal, WA; 8.200

Brittney Foley; Vancouver, WA

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 9-11

Gold   Maggie Miller; , OR                                                                                            9.800

Silver   Molly Nistler; Portland, OR                                                                                 9.650

Bronze   Charlotte Foden-Vencil; Portland, OR                                                                 9.600

Bronze   Sarah Fardanesh; Portland, OR                                                                          9.600

5   Alexis Renshaw; Tigard, OR                                                                               9.500

6   Abby Hungate; , OR                                                                                          9.400

6   Leah Sichel; Portland, OR                                                                                  9.400

8   Dejah Gobert; Vancouver, WA                                                                           9.300

8   Nicole Marchesi; Portland, OR                                                                           9.300

10   Brittney Foley; Vancouver, WA                                                                           9.000

11   Eva Sayre; Lake Oswego, OR                                                                            8.800

12   Courtney Coates; Camas, WA                                                                            8.700

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 12+

Gold   Madeline Sayre; Lake Oswego, OR                                                                    9.650

Silver   Anna Duncan; Portland, OR                                                                               9.400

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 6-8

Gold   REGAN RICE; PORTLAND, OR                                                                          9.400

Silver   Jadyn Gobert; Vancouver, WA                                                                           9.250

Bronze   Heather Williams; Portland, OR                                                                          8.900

4   Josephine Berger; Tigard, OR                                                                            8.000

5   Anna Rumaner; Portland, OR                                                                             7.900

6   Sydney Hanson; Washougal, WA                                                                       7.400

Brittney Foley; Vancouver, WA

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 9-11

Gold   Maggie Miller; , OR                                                                                            9.600

Gold   Molly Nistler; Portland, OR                                                                                 9.600

Bronze   Charlotte Foden-Vencil; Portland, OR                                                                 9.550

4   Alexis Renshaw; Tigard, OR                                                                               9.450

4   Sarah Fardanesh; Portland, OR                                                                          9.450

6   Nicole Marchesi; Portland, OR                                                                           9.300

7   Abby Hungate; , OR                                                                                          9.200

8   Leah Sichel; Portland, OR                                                                                  9.150

9   Eva Sayre; Lake Oswego, OR                                                                            8.900

10   Courtney Coates; Camas, WA                                                                            8.800

11   Brittney Foley; Vancouver, WA                                                                           8.750

12   Dejah Gobert; Vancouver, WA                                                                           8.000

 

Cmp Lev 4 Vault Female 12+

Gold   Anna Duncan; Portland, OR                                                                               9.600

Silver   Madeline Sayre; Lake Oswego, OR                                                                    9.000

 

Cmp Lev 4 Vault Female 6-8

Gold   REGAN RICE; PORTLAND, OR                                                                          9.300

Gold   Josephine Berger; Tigard, OR                                                                            9.300

Bronze   Heather Williams; Portland, OR                                                                          9.100

4   Anna Rumaner; Portland, OR                                                                             8.900

5   Jadyn Gobert; Vancouver, WA                                                                           8.400

6   Sydney Hanson; Washougal, WA                                                                       8.300

Brittney Foley; Vancouver, WA

 

Cmp Lev 4 Vault Female 9-11

Gold   Leah Sichel; Portland, OR                                                                                  9.650

Silver   Molly Nistler; Portland, OR                                                                                 9.600

Bronze   Sarah Fardanesh; Portland, OR                                                                          9.500

Bronze   Maggie Miller; , OR                                                                                            9.500

5   Brittney Foley; Vancouver, WA                                                                           9.300

5   Alexis Renshaw; Tigard, OR                                                                               9.300

7   Dejah Gobert; Vancouver, WA                                                                           9.000

8   Courtney Coates; Camas, WA                                                                            8.900

9   Nicole Marchesi; Portland, OR                                                                           8.600

9   Charlotte Foden-Vencil; Portland, OR                                                                 8.600

11   Abby Hungate; , OR                                                                                          8.500

12   Eva Sayre; Lake Oswego, OR                                                                            8.300

 

Cmp Lev 5 All Around Female 12+

Gold   Ellie Lezak; , OR                                                                                                36.050

Silver   Alexandra Bridgeforth; Vancouver, WA                                                               35.300

Bronze   Grace Mammarella; Vancouver, WA                                                                    34.700

4   Thea Dilullo; Portland, OR                                                                                  34.200

5   Melanie Anderson; Vancouver, WA                                                                     33.450

6   Courtney Crockford; Battle Ground, WA                                                             32.900

7   Hannah Dodge; , OR                                                                                         9.550

 

Cmp Lev 5 All Around Female 9-11

Gold   Nicole Gorretta; Vancouver, WA                                                                         37.950

Silver   Payton Coon; Portland, OR                                                                               36.900

Bronze   Heather Klug; Vancouver, WA                                                                            34.300

4   Sophie Rubin; Portland, OR                                                                               33.650

5   Elayna Caron; Portland, OR                                                                               33.400

6   Madaline Craig; Vancouver, WA                                                                         32.550

7   Rylie Nance; Brush Prairie, WA                                                                           32.200

8   Catherine Thompson; , OR                                                                                 9.200

 

Cmp Lev 5 Balance Beam Female 9-11

Gold   Nicole Gorretta; Vancouver, WA                                                                         9.700

Silver   Payton Coon; Portland, OR                                                                               9.350

Bronze   Catherine Thompson; , OR                                                                                 9.200

4   Heather Klug; Vancouver, WA                                                                            9.000

5   Elayna Caron; Portland, OR                                                                               8.700

6   Sophie Rubin; Portland, OR                                                                               8.450

7   Rylie Nance; Brush Prairie, WA                                                                           8.300

8   Madaline Craig; Vancouver, WA                                                                         7.800

 

Cmp Lev 5 Floor Exercise Female 9-11

Gold   Nicole Gorretta; Vancouver, WA                                                                         9.800

Silver   Payton Coon; Portland, OR                                                                               9.250

Bronze   Sophie Rubin; Portland, OR                                                                               8.700

4   Heather Klug; Vancouver, WA                                                                            8.650

5   Elayna Caron; Portland, OR                                                                               8.500

6   Madaline Craig; Vancouver, WA                                                                         8.450

7   Rylie Nance; Brush Prairie, WA                                                                           8.200

8   Catherine Thompson; , OR                                                                                 0.000

 

Cmp Lev 5 Uneven Bars Female 9-11

Gold   Nicole Gorretta; Vancouver, WA                                                                         9.550

Silver   Payton Coon; Portland, OR                                                                               9.500

Bronze   Madaline Craig; Vancouver, WA                                                                         8.300

4   Heather Klug; Vancouver, WA                                                                            8.250

5   Sophie Rubin; Portland, OR                                                                               8.200

6   Elayna Caron; Portland, OR                                                                               7.700

7   Rylie Nance; Brush Prairie, WA                                                                           7.400

8   Catherine Thompson; , OR                                                                                 0.000

 

Cmp Lev 5 Vault Female 9-11

Gold   Nicole Gorretta; Vancouver, WA                                                                         8.900

Silver   Payton Coon; Portland, OR                                                                               8.800

Bronze   Elayna Caron; Portland, OR                                                                               8.500

4   Heather Klug; Vancouver, WA                                                                            8.400

5   Rylie Nance; Brush Prairie, WA                                                                           8.300

5   Sophie Rubin; Portland, OR                                                                               8.300

7   Madaline Craig; Vancouver, WA                                                                         8.000

8   Catherine Thompson; , OR                                                                                 0.000

 

Cmp Lev 6 All Around Female 12-14

Gold   Margaret Ylvisaker; Portland, OR                                                                       35.600

Silver   Jane Wade; Portland, OR                                                                                  34.650

Bronze   Siobhan Furnary; , OR                                                                                       27.600

4   Niki Yasumiishi; Vancouver, OR                                                                         8.200

5   Emily Kleckner; Portland, OR                                                                             0.000

 

Cmp Lev 6 All Around Female 7-11

Gold   Natalie Obradovich; Portland, OR                                                                       37.550

Silver   Emily Packham; , OR                                                                                        37.250

Bronze   Maria Carlsen; Portland, OR                                                                               34.500

 

Cmp Lev 6 Balance Beam Female 11 – 12

Gold   Siobhan Furnary; , OR                                                                                       9.500

Silver   Margaret Ylvisaker; Portland, OR                                                                       8.700

Bronze   Jane Wade; Portland, OR                                                                                  7.900

4   Emily Kleckner; Portland, OR                                                                             0.000

4   Niki Yasumiishi; Vancouver, OR                                                                         0.000

 

Cmp Lev 6 Balance Beam Female 12+

Gold   Hannah Dodge; , OR                                                                                         9.550

Silver   Thea Dilullo; Portland, OR                                                                                  9.250

Silver   Grace Mammarella; Vancouver, WA                                                                    9.250

4   Ellie Lezak; , OR                                                                                                9.200

5   Alexandra Bridgeforth; Vancouver, WA                                                               9.100

6   Melanie Anderson; Vancouver, WA                                                                     8.650

7   Courtney Crockford; Battle Ground, WA                                                             7.450

 

Cmp Lev 6 Balance Beam Female 7-10

Gold   Natalie Obradovich; Portland, OR                                                                       9.300

Silver   Emily Packham; , OR                                                                                        9.200

Bronze   Maria Carlsen; Portland, OR                                                                               9.000

 

Cmp Lev 6 Floor Exercise Female 11 – 12

Gold   Margaret Ylvisaker; Portland, OR                                                                       9.000

Silver   Jane Wade; Portland, OR                                                                                  8.550

Bronze   Emily Kleckner; Portland, OR                                                                             0.000

Bronze   Siobhan Furnary; , OR                                                                                       0.000

Bronze   Niki Yasumiishi; Vancouver, OR                                                                         0.000

 

Cmp Lev 6 Floor Exercise Female 12+

Gold   Alexandra Bridgeforth; Vancouver, WA                                                               9.200

Silver   Melanie Anderson; Vancouver, WA                                                                     8.800

Bronze   Grace Mammarella; Vancouver, WA                                                                    8.600

4   Ellie Lezak; , OR                                                                                                8.400

5   Thea Dilullo; Portland, OR                                                                                  8.300

5   Courtney Crockford; Battle Ground, WA                                                             8.300

7   Hannah Dodge; , OR                                                                                         0.000

 

Cmp Lev 6 Floor Exercise Female 7-10

Gold   Natalie Obradovich; Portland, OR                                                                       9.300

Gold   Emily Packham; , OR                                                                                        9.300

Bronze   Maria Carlsen; Portland, OR                                                                               8.150

 

Cmp Lev 6 Uneven Bars Female 11 – 12

Gold   Jane Wade; Portland, OR                                                                                  9.100

Silver   Margaret Ylvisaker; Portland, OR                                                                       9.000

Silver   Siobhan Furnary; , OR                                                                                       9.000

4   Niki Yasumiishi; Vancouver, OR                                                                         8.200

5   Emily Kleckner; Portland, OR                                                                             0.000

 

Cmp Lev 6 Uneven Bars Female 12+

Gold   Ellie Lezak; , OR                                                                                                9.250

Silver   Courtney Crockford; Battle Ground, WA                                                             8.350

Bronze   Thea Dilullo; Portland, OR                                                                                  8.050

4   Alexandra Bridgeforth; Vancouver, WA                                                               8.000

5   Grace Mammarella; Vancouver, WA                                                                    7.950

6   Melanie Anderson; Vancouver, WA                                                                     7.500

7   Hannah Dodge; , OR                                                                                         0.000

 

Cmp Lev 6 Uneven Bars Female 7-10

Gold   Natalie Obradovich; Portland, OR                                                                       9.650

Silver   Emily Packham; , OR                                                                                        9.250

Bronze   Maria Carlsen; Portland, OR                                                                               8.350

 

Cmp Lev 6 Vault Female 11 – 12

Gold   Jane Wade; Portland, OR                                                                                  9.100

Gold Siobhan Furnary; , OR                                                                                                  9.100

Bronze   Margaret Ylvisaker; Portland, OR                                                                       8.900

4   Niki Yasumiishi; Vancouver, OR                                                                         0.000

4   Emily Kleckner; Portland, OR                                                                             0.000

 

Cmp Lev 6 Vault Female 12+

Gold   Ellie Lezak; , OR                                                                                                9.200

Silver   Alexandra Bridgeforth; Vancouver, WA                                                               9.000

Bronze   Grace Mammarella; Vancouver, WA                                                                    8.900

4   Courtney Crockford; Battle Ground, WA                                                             8.800

5   Thea Dilullo; Portland, OR                                                                                  8.600

6   Melanie Anderson; Vancouver, WA                                                                     8.500

7   Hannah Dodge; , OR                                                                                         0.000

 

Cmp Lev 6 Vault Female 7-10

Gold   Emily Packham; , OR                                                                                        9.500

Silver   Natalie Obradovich; Portland, OR                                                                       9.300

Bronze   Maria Carlsen; Portland, OR                                                                               9.000

 

Opt Open  High Bar 36 – 45

Gold   Michael Cook; Portland, OR                                                                               14.5

 

Opt Open All Around Female 17 And Under

Gold   Brooke Harris; Portland, OR                                                                               56.9

Silver   Heather Salzer; Portland, OR                                                                              56.8

Silver   Lisa Frueh; Portland, OR                                                                                    56.8

4   Hollynd Boyden; Portland, OR                                                                           56.2

5   Zari Goldmann; Portland, OR                                                                             56

6   Annelisa Dietrich; , OR                                                                                       55

 

Opt Open All Around Female 18 -25

Gold   Kara Schendel; Portland, OR                                                                             58.7

Silver   Haley Mccormick; Portland, OR                                                                         55.9

Bronze   Lindsay Gruber; Hillsboro, OR                                                                            55

 

Opt Open All Around Female 26-35

Gold   Hillory Hawley; Beaverton, OR                                                                            41.9

Silver   Lauren Hubner; Beaverton, OR                                                                           27.6

 

Opt Open All Around Female 46+

Gold   Patricia Steele-Smith; Edmonds, WA                                                                  57.5

 

Opt Open All Around Male 36 – 45

Gold   Michael Cook; Portland, OR                                                                               86.1

 

Opt Open All Around Male 46+

Gold   Martin Mcbride; Happy Valley, OR                                                                      28.6

Silver   Doc Roland; Portland, OR                                                                                 12.7

 

Opt Open Bars Female 17 And Under

Gold   Zari Goldmann; Portland, OR                                                                             14

Silver   Brooke Harris; Portland, OR                                                                               13.9

Bronze   Lisa Frueh; Portland, OR                                                                                    13.8

4   Hollynd Boyden; Portland, OR                                                                           13.7

5   Annelisa Dietrich; , OR                                                                                       13.6

6   Heather Salzer; Portland, OR                                                                              13.5

 

Opt Open Bars Female 18 -25

Gold   Kara Schendel; Portland, OR                                                                             14.1

Silver   Haley Mccormick; Portland, OR                                                                         13.1

Bronze   Lindsay Gruber; Hillsboro, OR                                                                            12.2

 

Opt Open Bars Female 26-35

Gold   Lauren Hubner; Beaverton, OR                                                                           13.4

Gold   Hillory Hawley; Beaverton, OR                                                                            13.4

 

Opt Open Bars Female 46+

Gold   Patricia Steele-Smith; Edmonds, WA                                                                  13.5

 

Opt Open Beam Female 17 And Under

Gold   Zari Goldmann; Portland, OR                                                                             14

Silver   Lisa Frueh; Portland, OR                                                                                    13.9

Bronze   Heather Salzer; Portland, OR                                                                              13.8

4   Brooke Harris; Portland, OR                                                                               13.7

5   Annelisa Dietrich; , OR                                                                                       13.4

6   Hollynd Boyden; Portland, OR                                                                           13.3

 

Opt Open Beam Female 18 -25

Gold   Kara Schendel; Portland, OR                                                                             15

Silver   Lindsay Gruber; Hillsboro, OR                                                                            14.8

Bronze   Haley Mccormick; Portland, OR                                                                         13.2

 

Opt Open Beam Female 46+

Gold   Patricia Steele-Smith; Edmonds, WA                                                                  15.1

 

Opt Open Floor Female 17 And Under

Gold   Heather Salzer; Portland, OR                                                                              14.7

Silver   Brooke Harris; Portland, OR                                                                               14.5

Silver   Hollynd Boyden; Portland, OR                                                                           14.5

Silver   Lisa Frueh; Portland, OR                                                                                    14.5

5   Annelisa Dietrich; , OR                                                                                       14

5   Zari Goldmann; Portland, OR                                                                             14

 

Opt Open Floor Female 18 -25

Gold   Haley Mccormick; Portland, OR                                                                         15

Silver   Kara Schendel; Portland, OR                                                                             14.9

Bronze   Lindsay Gruber; Hillsboro, OR                                                                            14.5

 

Opt Open Floor Female 26-35

Gold   Lauren Hubner; Beaverton, OR                                                                           14.2

Silver   Hillory Hawley; Beaverton, OR                                                                            14.1

 

Opt Open Floor Female 46+

Gold   Patricia Steele-Smith; Edmonds, WA                                                                  14.5

 

Opt Open Floor Male 36 – 45

Gold   Michael Cook; Portland, OR                                                                               14.3

 

Opt Open High Bar Male 46+

Gold   Doc Roland; Portland, OR                                                                                 12.7

 

Opt Open Parallel Bars Male 36 – 45

Gold   Michael Cook; Portland, OR                                                                               14.

 

Opt Open Pommel Horse Male 36 – 45

Gold   Michael Cook; Portland, OR                                                                               14.1

 

Opt Open Rings Male 36 – 45

Gold   Michael Cook; Portland, OR                                                                               14.4

 

Opt Open Rings Male 46+

Gold   Martin Mcbride; Happy Valley, OR                                                                      14.1

 

Opt Open Vault Female 17 And Under

Gold   Heather Salzer; Portland, OR                                                                              14.8

Gold   Brooke Harris; Portland, OR                                                                               14.8

Bronze   Hollynd Boyden; Portland, OR                                                                           14.7

4   Lisa Frueh; Portland, OR                                                                                    14.6

5   Zari Goldmann; Portland, OR                                                                             14

5   Annelisa Dietrich; , OR                                                                                       14

 

Opt Open Vault Female 18 -25

Gold   Kara Schendel; Portland, OR                                                                             14.7

Silver   Haley Mccormick; Portland, OR                                                                         14.6

Bronze   Lindsay Gruber; Hillsboro, OR                                                                            13.5

 

Opt Open Vault Female 26-35

Gold   Hillory Hawley; Beaverton, OR                                                                            14.4

 

Opt Open Vault Female 46+

Gold   Patricia Steele-Smith; Edmonds, WA                                                                  14.4

 

Opt Open Vault Male 36 – 45

Gold   Michael Cook; Portland, OR                                                                               14.8

 

Opt Open Vault Male 46+

Gold   Martin Mcbride; Happy Valley, OR                                                                      14.5

Doc Roland; Portland, OR

2007 Results

State Games of Oregon Gymnastics-Artistic Results

The Multnomah Athletic Club, Portland, Or.

July 7th 2007

 

Compulsory Level 4 All Around Female 6-8

Gold: Brooklynn Hicks, Woodland, Wa.; 31.9

Silver: Brittney Foley, Vancouver, Wa.; 25.1

Bronze: Allison Frank, Vancouver, Wa.; 24.45

Balance Beam

Gold: Brittney Foley, Vancouver, Wa; 7.6

2nd: Allison Frank, Vancouver, Wa; 7.0

3rd: Brooklynn Hicks, Woodland, Wa; 6.0

Floor Exercise

Gold: Brooklynn Hicks, Woodland, Wa; 8.6

2nd: Brittney Foley, Vancouver, Wa; 8.1

3rd: Allison Frank, Vancouver, Wa.;  8.0

Uneven Bars

Gold: Brooklynn Hicks, Woodland, Wa.; 7.8

Vault

Gold: Brooklynn Hicks, Woodland, Wa.;  9.5

2nd: Allison Frank, Vancouver, Wa; 9.45

3rd: Brittney Foley, Vancouver, Wa; 9.4

 

 

Compulsory Level 4 All Around Female 9-11

Gold: Payton Coon, Portland, Or.; 35.7

Silver: Caitlin Kepple, Klamath Falls, Or; 34.2

Bronze: Sarah Anderson, Vancouver, Wa.;  33.2

4th Sarah Wolf, Klamath Falls, Or.; 32.4

5th Caitlyn Hamel, Dairy, Or.; 32.2

6th Deja Corbet, , Or.;  24.2

7th Sienna Reynolds, Camas, Wa.; 15.4

Balance Beam

Gold: Payton Coon, Portland, Or.; 8.4

2nd: Caitlin Kepple, Klamath Falls, Or.;  8.0

3rd: Sarah Wolf, Klamath Falls, Or.; 7.9

4th Caitlyn Hamel, Dairy, Or.; 7.8

5th Deja Corbet, , Or.; 7.4

6th Sarah Anderson, Vancouver, Wa.;  7.0

Floor Exercise

Gold: Payton Coon, Portland, Or.; 8.9

2nd:  Sarah Anderson, Vancouver, Wa.; 8.5

3rd: Caitlin Kepple, Klamath Falls, Or; 8.4

4th Sarah Wolf, Klamath Falls, Or.; 8.2

5th Caitlyn Hamel, Dairy, Or.; 8.1

6th Deja Corbet, , Or.; 8.0

7th Sienna Reynolds, Camas, Wa.;  6.5

 

 

Uneven Bars

Gold: Payton Coon, Portland, Or.; 9.2

2nd: Caitlin Kepple, Klamath Falls, Or.; 9.0

2nd: Sarah Anderson, Vancouver, Wa.; 9.0

4th Sarah Wolf, Klamath Falls, Or.;  7.9

5th Caitlyn Hamel, Dairy, Or.; 7.8

Vault

Gold: Payton Coon, Portland, Or.; 9.2

2nd: Sienna Reynolds, Camas, Wa.; 8.9

3rd: Caitlin Kepple, Klamath Falls, Or.; 8.8

3rd:  Deja Corbet, , Or.;  8.8

5th Sarah Anderson, Vancouver, Wa.; 8.7

6th Caitlyn Hamel, Dairy, Or.; 8.5

7th Sarah Wolf, Klamath Falls, Or.; 8.4

 

 

Compulsory Level 5 All Around Female 9-11

Gold: Arial Eatherton, Beaverton, Or.; 34.3

Silver: Nicole Gorretta, Vancouver, Wa.;  33.25

Bronze: Amy Joy Swenson, Vancouver, Wa.; 33.2

4th Kaitlin Campbell, West Linn, Or.;  32.9

5th Alexandra Bridgeforth, Vancouver, Wa.; 32.8

6th Heather Klug, Vancouver, Wa.;  22.4

Balance Beam

Gold: Nicole Gorretta, Vancouver, Wa.; 8.5

2nd: Arial Eatherton, Beaverton, Or.; 8.4

3rd: Kaitlin Campbell, West Linn, Or.; 8.3

4th Alexandra Bridgeforth, Vancouver, Wa.;  7.7

5th Amy Joy Swenson, Vancouver, Wa.; 7.5

Floor Exercise

Gold: Arial Eatherton, Beaverton, Or.;  8.9

2nd: Nicole Gorretta, Vancouver, Wa.; 8.85

3rd: Alexandra Bridgeforth, Vancouver, Wa.; 8.8

4th Kaitlin Campbell, West Linn, Or.; 8.7

5th Amy Joy Swenson, Vancouver, Wa.;  8.1

6th Heather Klug, Vancouver, Wa.; 7.1

Uneven Bars

Gold: Amy Joy Swenson, Vancouver, Wa.; 8.6

2nd: Arial Eatherton, Beaverton, Or.; 8.5

3rd: Kaitlin Campbell, West Linn, Or.; 8.4

4th Nicole Gorretta, Vancouver, Wa.; 7.7

5th Alexandra Bridgeforth, Vancouver, Wa.; 7.5

6th Heather Klug, Vancouver, Wa.; 7.0

Vault

Gold: Amy Joy Swenson, Vancouver, Wa.;  9.0

2nd: Alexandra Bridgeforth, Vancouver, Wa.; 8.8

3rd: Arial Eatherton, Beaverton, Or.; 8.5

4th Heather Klug, Vancouver, Wa.; 8.3

5th Nicole Gorretta, Vancouver, Wa.; 8.2

6th Kaitlin Campbell, West Linn, Or.; 7.5

 

 

Compulsory Level 5 All Around Female 12+

Gold: Niki Yasumiishi, Vancouver, Or.;  34.8

Silver: Ally Chiapuzio, Tigard, Or.; 34.6

Bronze: Grace Mammarella, Vancouver, Wa.; 32.1

4th Melinda Hurst, Vancouver, Wa.; 22.9

5th Shaylan Hawthorne, Vancouver, Wa.; 16.1

Balance Beam

Gold: Niki Yasumiishi, Vancouver, Or. ; 8.6

2nd: Ally Chiapuzio, Tigard, Or.; 8.4

3rd: Grace Mammarella, Vancouver, Wa.;  8.2

Floor Exercise

Gold: Ally Chiapuzio, Tigard, Or.;  9.1

2nd: Niki Yasumiishi, Vancouver, Or.; 8.9

3rd: Grace Mammarella, Vancouver, Wa.; 8.0

4th Melinda Hurst, Vancouver, Wa.; 7.8

Uneven Bars

Gold: Ally Chiapuzio, Tigard, Or.; 8.4

2nd: Niki Yasumiishi, Vancouver, Or.; 8.3

3rd: Grace Mammarella, Vancouver, Wa.;  7.3

4th Shaylan Hawthorne, Vancouver, Wa.; 6.9

5th Melinda Hurst, Vancouver, Wa.; 6.8

Vault Female

Gold: Shaylan Hawthorne, Vancouver, Wa.; 9.2

2nd: Niki Yasumiishi, Vancouver, Or.;  9.0

3rd: Ally Chiapuzio, Tigard, Or.; 8.7

4th Grace Mammarella, Vancouver, Wa.; 8.6

5th Melinda Hurst, Vancouver, Wa.; 8.3

 

 

Compulsory Level 5 All Around Male 7-9

Gold: Parker Chiapuzio, Tigard, Or.; 49.7

Silver: Aaron Swanson, Portland, Or.; 49.1

Floor Exercise

Gold: Aaron Swanson, Portland, Or.; 8.0

2nd: Parker Chiapuzio, Tigard, Or.; 7.8

High Bar

Gold: Parker Chiapuzio, Tigard, Or.; 8.5

2nd: Aaron Swanson, Portland, Or.;  8.3

Parallel Bars

Gold: Parker Chiapuzio, Tigard, Or.; 8.6

2nd: Aaron Swanson, Portland, Or.;  8.2

Pommel Horse

Gold: Aaron Swanson, Portland, Or.; 7.5

2nd: Parker Chiapuzio, Tigard, Or.;  7.4

Rings

Gold: Aaron Swanson, Portland, Or.;  8.4

2nd: Parker Chiapuzio, Tigard, Or.; 8.3

Vault

Gold: Parker Chiapuzio, Tigard, Or.; 9.1

2nd: Aaron Swanson, Portland, Or.; 8.7

 

Compulsory Level 6 All Around Female 7-11

Gold: Hannah Savinar, Portland, Or.; 34.9

Silver: Natalie Obradovich, Portland, Or.;  32.3

Balance Beam

Gold: Hannah Savinar, Portland, Or.; 8.8

2nd: Natalie Obradovich, Portland, Or.; 8.4

Floor Exercise

Gold: Hannah Savinar, Portland, Or.; 9.0

2nd: Natalie Obradovich, Portland, Or.; 7.8

Uneven Bars

Gold: Hannah Savinar, Portland, Or.; 8.1

2nd: Natalie Obradovich, Portland, Or.; 7.3

Vault

Gold: Hannah Savinar, Portland, Or.; 9.0

2nd: Natalie Obradovich, Portland, Or.; 8.8

 

 

Compulsory Level 6 All Around Female 12-14

Gold: Janelle Hamel, Dairy, Or.;  34.8

Silver: Lexie Krueger, Portland, Or.;  33.1

Bronze: Elaina Obradovich, Portland, Or.;  32.8

Balance Beam

Gold: Janelle Hamel, Dairy, Or.; 8.5

Gold: Lexie Krueger, Portland, Or.;  8.5

3rd: Elaina Obradovich, Portland, Or.; 7.6

Floor Exercise

Gold: Janelle Hamel, Dairy, Or.; 8.9

2nd: Lexie Krueger, Portland, Or.; 8.8

3rd: Elaina Obradovich, Portland, Or.;  8.3

Uneven Bars

Gold: Janelle Hamel, Dairy, Or.;  8.2

2nd: Elaina Obradovich, Portland, Or.; 7.8

3rd: Lexie Krueger, Portland, Or.;  7.0

Vault

Gold: Janelle Hamel, Dairy, Or.;  9.2

2nd: Elaina Obradovich, Portland, Or.; 9.1

3rd: Lexie Krueger, Portland, Or.; 8.8

 

 

Compulsory Level 6 All Around Female 15+

Gold: Emily Bolton, Portland, Or.; 32.1

Balance Beam

Gold: Emily Bolton, Portland, Or.; 6.2

Floor Exercise

Gold: Emily Bolton, Portland, Or.;  9.0

Uneven Bars

Gold: Emily Bolton, Portland, Or.; 7.6

Vault

Gold: Emily Bolton, Portland, Or.; 9.3

 

Compulsory Level 6 All Around Male 12+

Gold: Reed Hall, Portland, Or.; 37.1

Floor Exercise

Gold: Reed Hall, Portland, Or.;  6.9

High Bar

Gold: Reed Hall, Portland, Or.; 6.1

 

Parallel Bars

Gold: Reed Hall, Portland, Or.; 5.0

 

Pommel Horse

Gold: Reed Hall, Portland, Or.; 5.3

 

Rings

Gold: Reed Hall, Portland, Or.;  5.1

 

Vault

Gold: Reed Hall, Portland, Or.; 8.7

 

 

Compulsory Level 7 All Around Male 10-11

Gold: Nathan Swanson, Portland, Or.;  45.0

 

Floor Exercise

Gold: Nathan Swanson, Portland, Or.;  8.7

 

High Bar

Gold: Nathan Swanson, Portland, Or.; 6.4

 

Parallel Bars

Gold: Nathan Swanson, Portland, Or.; 6.5

 

Pommel Horse

Gold: Nathan Swanson, Portland, Or.; 6.4

 

Rings

Gold: Nathan Swanson, Portland, Or.; 7.7

Vault

Gold: Nathan Swanson, Portland, Or.; 9.3

 

 

Compulsory Level 7 All Around Male 12+

Gold: Banks Hall, Portland, Or.; 48.4

Floor Exercise

Gold: Banks Hall, Portland, Or.; 7.2

 

High Bar

Gold: Banks Hall, Portland, Or.;  6.9

 

Parallel Bars

Gold: Banks Hall, Portland, Or.; 7.4

 

Pommel Horse

Gold: Banks Hall, Portland, Or.;  8.5

 

Rings Male

Gold: Banks Hall, Portland, Or.;  8.9

 

Vault

Gold: Banks Hall, Portland, Or.; 9.4

 

 

Optional Open All Around Female 7-11

Gold: Anna Dean, Hillsboro, Or.; 25.7

Balance Beam

Gold: Anna Dean, Hillsboro, Or.; 8.8

Floor Exercise

Gold: Anna Dean, Hillsboro, Or.;   8.7

Uneven Bars

Gold: Anna Dean, Hillsboro, Or.; 8.2

 

 

Optional Open All Around Female 12-13

Gold: Alaine Shomali, Portland, Or.;  15.3

Balance Beam

Gold: Alaine Shomali, Portland, Or.; 8.0

Uneven Bars

Gold: Alaine Shomali, Portland, Or.; 7.3

 

 

Optional Open All Around Female 14-15

Gold: Heather Salzer, Portland, Or.; 34.3

Silver: Zari Goldmann, Portland, Or.;  26.1

 

Balance Beam

Gold: Zari Goldmann, Portland, Or.; 8.6

Silver: Heather Salzer, Portland, Or.; 8.3

 

Floor Exercise

Gold: Heather Salzer, Portland, Or.; 8.5

 

Uneven Bars

Gold: Zari Goldmann, Portland, Or.; 8.5

Silver: Heather Salzer, Portland, Or.; 8.4

Vault

Gold: Heather Salzer, Portland, Or.; 9.1

Silver: Zari Goldmann, Portland, Or.; 9.0

 

 

Optional Masters All Around Female 18-25

Gold: Lauren Hubner, Beaverton, Or. ; 16.8

Floor Exercise

Gold: Lauren Hubner, Beaverton, Or.;  8.5

Uneven Bars

Gold: Lauren Hubner, Beaverton, Or.;  8.3

 

Optional Masters All Around Female 26-35

Gold: Mary Kelly Rossow, Portland, Or.;  35.7

Balance Beam

Gold: Mary Kelly Rossow, Portland, Or.; 9.3

Floor Exercise

Gold: Mary Kelly Rossow, Portland, Or.; 9.3

 

Uneven Bars

Gold: Mary Kelly Rossow, Portland, Or.; 8.3

 

Vault

Gold: Mary Kelly Rossow, Portland, Or.; 8.8

 

Optional Masters All Around Female 36-45

Gold: Patricia Steele-Smith, Edmonds, Wa.; 34.9

Silver: Katie Jaye Shelby, Portland, Or.;  34.6

Balance Beam

Gold: Patricia Steele-Smith, Edmonds, Wa.;  8.3

Silver: Katie Jaye Shelby, Portland, Or.; 7.8

Floor Exercise

Gold: Patricia Steele-Smith, Edmonds, Wa.; 9.2

Silver: Katie Jaye Shelby, Portland, Or.; 9.1

Uneven Bars

Gold: Katie Jaye Shelby, Portland, Or.;  8.8

Silver: Patricia Steele-Smith, Edmonds, Wa.; 8.6

Vault

Gold: Katie Jaye Shelby, Portland, Or.; 8.9

Silver: Patricia Steele-Smith, Edmonds, Wa.; 8.8

 

 

Optional Masters All Around Male 36-45

Gold: Mike Cook, Portland, Or.; 49.9

Floor Exercise

Gold: Mike Cook, Portland, Or.; 8.7

 

High Bar

Gold: Mike Cook, Portland, Or.; 8.4

 

Parallel Bars

Gold: Mike Cook, Portland, Or.;  8.6

 

Pommel Horse

Gold: Mike Cook, Portland, Or.; 8.1

 

Rings

Gold: Mike Cook, Portland, Or.;  8.2

 

Vault

Gold: Mike Cook, Portland, Or.;  7.9

 

 

Optional Masters All Around Male 46+

Gold: James Lubischer, Hillsboro, Or.; 29.8

Floor Exercise

Gold: James Lubischer, Hillsboro, Or.;  7.1

 

Parallel Bars

Gold: James Lubischer, Hillsboro, Or.;  7.3

 

Pommel Horse

Gold: James Lubischer, Hillsboro, Or.; 6.6

 

Vault

Gold: James Lubischer, Hillsboro, Or.; 8.8

2006 Results

2006 State Games of Oregon Gymnastics-Artistic Results

 

Cmp Cl 5 All Around Male 7-9

Niki Yasumiishi; Vancouver, OR

 

Cmp Cl 6 All Around Male 10-11

Banks Hall; Portland, OR

 

Cmp Lev 4 All Around Female 12+

1    DeLaney Lamb; Aloha, OR; 35.300

2    Grace Mammarella; Vancouver, WA; 33.500

3    Mimi Zink; Vancouver, WA;  32.800

3    Rachel Davis; Vancouver, WA; 32.800

5    Kristina Bondarchuk; Vancouver, WA;  30.700

 

Cmp Lev 4 All Around Female 6-8

1    Molly Fisk; Hillsbboro, OR;  33.700

2    Brittney Folley; Battle Ground, WA;  30.200

 

Cmp Lev 4 All Around Female 9-11

1    Janetta Bondarchuk; Vancouver, WA; 33.400

2    Maria Riddle; Vancouver, WA;   31.500

3    Joanna Finlayson; Battle Ground, WA; 31.200

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 12+

1    DeLaney Lamb; Aloha, OR;  8.700

2    Rachel Davis; Vancouver, WA; 8.500

3    Grace Mammarella; Vancouver, WA; 8.100

4    Mimi Zink; Vancouver, WA; 8.000

5    Kristina Bondarchuk; Vancouver, WA; 6.800

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 8 & U

1    Molly Fisk; Hillsbboro, OR;  8.300

2    Brittney Folley; Battle Ground, WA;  6.700

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 9-11

1    Joanna Finlayson; Battle Ground, WA; 8.300

2    Janetta Bondarchuk; Vancouver, W;  7.800

3    Maria Riddle; Vancouver, WA; 6.900

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 12+

1    Grace Mammarella; Vancouver, WA; 8.800

2    DeLaney Lamb; Aloha, OR; 8.700

3    Rachel Davis; Vancouver, WA;  8.500

4    Mimi Zink; Vancouver, WA; 8.100

5    Kristina Bondarchuk; Vancouver, WA; 7.900

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 8 & U

1    Molly Fisk; Hillsbboro, OR; 8.900

2    Brittney Folley; Battle Ground, WA;   7.100

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 9-11

1    Maria Riddle; Vancouver, WA; 8.700

2    Janetta Bondarchuk; Vancouver, WA; 8.300

3    Joanna Finlayson; Battle Ground, WA; 7.700

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 12+

1    DeLaney Lamb; Aloha, OR;  8.500

2    Mimi Zink; Vancouver, WA; 7.600

3    Grace Mammarella; Vancouver, WA;  7.400

4    Kristina Bondarchuk; Vancouver, WA;  7.300

5    Rachel Davis; Vancouver, WA;  7.100

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 8 & U

1    Molly Fisk; Hillsbboro, OR; 8.200

2    Brittney Folley; Battle Ground, WA; 7.600

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 9-11

1    Janetta Bondarchuk; Vancouver, WA;  8.300

2    Maria Riddle; Vancouver, WA; 7.300

3    Joanna Finlayson; Battle Ground, WA; 7.200

 

Cmp Lev 4 Vault Female 12+

1    DeLaney Lamb; Aloha, OR; 9.400

2    Grace Mammarella; Vancouver, WA; 9.200

3    Mimi Zink; Vancouver, WA; 9.100

4    Kristina Bondarchuk; Vancouver, WA;  8.700

4    Rachel Davis; Vancouver, WA;  8.700

 

Cmp Lev 4 Vault Female 6-8

1    Brittney Folley; Battle Ground, WA; 8.800

2    Molly Fisk; Hillsbboro, OR; 8.300

 

Cmp Lev 4 Vault Female 9-11

1    Janetta Bondarchuk; Vancouver, WA; 9.000

2    Maria Riddle; Vancouver, WA; 8.600

3    Joanna Finlayson; Battle Ground, WA; 8.000

 

Cmp Lev 5 All Around Female 12+

1    Shelby Gernhart; Vancouver, WA; 30.400

 

Cmp Lev 5 All Around Female 9-11

1    Amy Swenson; Vancouver, WA; 32.800

2    Niki Yasumiishi; Vancouver, OR;  31.400

3    Madison Powers; vancouver, WA; 29.700

4    Alexandra Bridgeforth; Vancouver, WA; 29.600

5    Kaylin Dobbs; Vancouver, WA; 21.800

6    Kaila Vickers; Vancouver, WA; 21.700

7    Courtney Decker; Vancouver, WA; 21.500

8    Melinda Hurst; Vancouver, WA; 21.200

 

Cmp Lev 5 All Around Male 10-11

1    Reed Hall; Portland, OR; 46.200

Banks Hall; Portland, OR

 

Cmp Lev 5 Balance Beam Female 9-11

1    Niki Yasumiishi; Vancouver, OR;  8.300

2    Madison Powers; vancouver, WA; 8.200

3    Amy Swenson; Vancouver, WA; 8.000

3    Alexandra Bridgeforth; Vancouver, WA;  8.000

 

Cmp Lev 5 Floor Exercise Female 9-11

1    Niki Yasumiishi; Vancouver, OR;  8.000

2    Alexandra Bridgeforth; Vancouver, WA;  7.500

3    Amy Swenson; Vancouver, WA;  7.400

3    Kaylin Dobbs; Vancouver, WA;  7.400

5    Madison Powers; vancouver, WA; 7.300

6    Courtney Decker; Vancouver, WA; 7.100

6    Melinda Hurst; Vancouver, WA; 7.100

8    Kaila Vickers; Vancouver, WA;  7.000

 

Cmp Lev 5 Floor Exercise Male 10-11

1    Reed Hall; Portland, OR; 6.300

 

Cmp Lev 5 High Bar Male 10-11

1    Reed Hall; Portland, OR;  7.600

 

Cmp Lev 5 Parallel Bars Male 10-11

1    Reed Hall; Portland, OR; 7.600

 

Cmp Lev 5 Pommel Horse Male 10-11

1    Reed Hall; Portland, OR;  7.600

 

Cmp Lev 5 Rings Male 10-11

1    Reed Hall; Portland, OR;  8.100

 

Cmp Lev 5 Uneven Bars Female 9-11

1    Amy Swenson; Vancouver, WA;  8.600

2    Kaila Vickers; Vancouver, WA; 7.200

3    Niki Yasumiishi; Vancouver, OR; 7.000

4    Madison Powers; vancouver, WA;  6.500

5    Courtney Decker; Vancouver, WA;  6.400

6    Kaylin Dobbs; Vancouver, WA; 6.300

7    Alexandra Bridgeforth; Vancouver, WA;  6.000

7    Melinda Hurst; Vancouver, WA;   6.000

 

Cmp Lev 5 Vault Female 9-11

1    Amy Swenson; Vancouver, WA;  8.800

2    Melinda Hurst; Vancouver, WA; 8.100

2    Niki Yasumiishi; Vancouver, OR; 8.100

2    Alexandra Bridgeforth; Vancouver, WA; 8.100

2    Kaylin Dobbs; Vancouver, WA; 8.100

6    Courtney Decker; Vancouver, WA;  8.000

7    Madison Powers; vancouver, WA; 7.700

8    Kaila Vickers; Vancouver, WA; 7.500

 

Cmp Lev 5 Vault Male 10-11

1    Reed Hall; Portland, OR;   9.000

 

Cmp Lev 6 Balance Beam Female 12+

1    Shelby Gernhart; Vancouver, WA;  7.700

 

Cmp Lev 6 Floor Exercise Female 12+

1    Shelby Gernhart; Vancouver, WA;  7.800

 

Cmp Lev 6 Uneven Bars Female 12+

1    Shelby Gernhart; Vancouver, WA;  6.600

 

Cmp Lev 6 Vault Female 12+

1    Shelby Gernhart; Vancouver, WA;   8.300

 

Cmp Lev 7 All Around Male 10-11

1    Banks Hall; Portland, OR;  48.800

Cmp Lev 7 Floor Exercise Male 10-11

1    Banks Hall; Portland, OR;  6.500

 

Cmp Lev 7 High Bar Male 10-11

1    Banks Hall; Portland, OR;  4.00

 

Cmp Lev 7 Parallel Bars Male 10-11

1    Banks Hall; Portland, OR;  6.700

 

Cmp Lev 7 Pommel Horse Male 10-11

1    Banks Hall; Portland, OR; 7.700

 

Cmp Lev 7 Rings Male 10-11

1    Banks Hall; Portland, OR; 8.400

 

Cmp Lev 7 Vault Male 10-11

1    Banks Hall; Portland, OR; 9.500

 

Opt Masters All Around Female 18-25

1    Jessica Merriam; Battle Ground, WA; 37.800

2    Natasha Leftridge; Mulino, OR; 36.650

3    Jamie Zuncs-Solis; Mountlake Terrace, WA; 34.500

4    Danielle Krogh; Portland, OR; 18.700

 

Opt Masters All Around Female 26-35

Shana Peterson; Gresham, OR

 

Opt Masters All Around Female 36-45

1    Dina Guppy; Portland, OR;  36.050

2    Patricia Steele-Smith; Edmonds, WA;  33.400

3    Brenda Bajema; Seattle, WA;  8.500

 

Opt Masters All Around Female 46+

1    Lorna Peterson; Auburn, WA;  34.000

 

Opt Masters All Around Male 18-25

Danielle Krogh; Portland, OR

 

Opt Masters All Around Male 36-45

1    Michael Cook; Portland, OR; 48.800

2    Hector Tanco; Auburn, WA;  44.300

 

Opt Masters All Around Male 46+

1    Barry Hartzell; Kent, WA; 27.200

2    James Lubischer; Hillsboro, OR; 11.200

 

Opt Masters Balance Beam Female 18-25

1    Jessica Merriam; Battle Ground, WA;  9.700

2    Jamie Zuncs-Solis; Mountlake Terrace, WA;  9.200

3    Danielle Krogh; Portland, OR;  9.200

4    Natasha Leftridge; Mulino, OR;    8.700

 

Opt Masters Balance Beam Female 36-45

1    Dina Guppy; Portland, OR;  8.600

2    Patricia Steele-Smith; Edmonds, WA; 7.600

3    Brenda Bajema; Seattle, WA

 

Opt Masters Balance Beam Female 46+

1    Lorna Peterson; Auburn, WA;  8.100

 

Opt Masters Floor Exercise Female 18-25

1    Jessica Merriam; Battle Ground, WA;   9.600

2    Natasha Leftridge; Mulino, OR;  9.500

3    Jamie Zuncs-Solis; Mountlake Terrace, WA; 8.000

 

Opt Masters Floor Exercise Female 36-45

1    Dina Guppy; Portland, OR; 9.400

2    Patricia Steele-Smith; Edmonds, WA;  8.700

3    Brenda Bajema; Seattle, WA;   8.500

 

Opt Masters Floor Exercise Female 46+

1    Lorna Peterson; Auburn, WA; 9.300

 

Opt Masters Floor Exercise Male 36-45

1    Michael Cook; Portland, OR;   8.600

2    Hector Tanco; Auburn, WA;  8.300

 

Opt Masters Floor Exercise Male 46+

1    Barry Hartzell; Kent, WA;  0.000

2    James Lubischer; Hillsboro, OR;  0.000

 

Opt Masters High Bar Male 36-45

1    Michael Cook; Portland, OR;  8.100

2    Hector Tanco; Auburn, WA; 6.200

 

Opt Masters High Bar Male 46+

1    Barry Hartzell; Kent, WA; 6.300

2    James Lubischer; Hillsboro, OR

 

Opt Masters Parallel Bars Male 36-45

1    Michael Cook; Portland, OR;  8.300

2    Hector Tanco; Auburn, WA; 7.400

 

Opt Masters Parallel Bars Male 46+

1    Barry Hartzell; Kent, WA;  7.200

2    James Lubischer; Hillsboro, OR; 6.000

 

Opt Masters Pommel Horse Male 36-45

1    Michael Cook; Portland, OR;  8.000

2    Hector Tanco; Auburn, WA; 6.700

 

Opt Masters Pommel Horse Male 46+

1    Barry Hartzell; Kent, WA; 7.200

2    James Lubischer; Hillsboro, OR; 5.200

 

Opt Masters Rings Male 36-45

1    Hector Tanco; Auburn, WA;  8.200

2    Michael Cook; Portland, OR;  8.000

 

Opt Masters Rings Male 46+

1    Barry Hartzell; Kent, WA;  6.500

2    James Lubischer; Hillsboro, OR

 

Opt Masters Uneven Bars Female 18-25

1    Natasha Leftridge; Mulino, OR;  9.100

2    Jessica Merriam; Battle Ground, WA; 9.000

3    Jamie Zuncs-Solis; Mountlake Terrace, WA; 8.100

 

Opt Masters Uneven Bars Female 36-45

1    Dina Guppy; Portland, OR;  8.700

2    Patricia Steele-Smith; Edmonds, WA; 8.200

3    Brenda Bajema; Seattle, WA

 

Opt Masters Uneven Bars Female 46+

1    Lorna Peterson; Auburn, WA; 7.500

 

Opt Masters Vault Female 18-25

1    Jessica Merriam; Battle Ground, WA;  9.500

1    Danielle Krogh; Portland, OR; 9.500

3    Natasha Leftridge; Mulino, OR;   9.350

4    Jamie Zuncs-Solis; Mountlake Terrace, WA; 9.200

 

Opt Masters Vault Female 36-45

1    Dina Guppy; Portland, OR; 9.350

2    Patricia Steele-Smith; Edmonds, WA;   8.900

3    Brenda Bajema; Seattle, WA

 

Opt Masters Vault Female 46+

1    Lorna Peterson; Auburn, WA; 9.100

 

Opt Masters Vault Male 36-45

1    Michael Cook; Portland, OR; 7.800

2    Hector Tanco; Auburn, WA; 7.500

 

Opt Masters Vault Male 46+

1    Barry Hartzell; Kent, WA; 0.000

2    James Lubischer; Hillsboro, OR;  0.000

 

Opt Open All Around Female 14-15

1    Alyssa Click; Vancouver, WA; 37.550

2    Zari Loldmann; Portland, OR;   34.900

3    Heather Saizer; Portland, OR;  34.600

4    Eliza Vistica; Aloha, OR;  34.300

 

Opt Open All Around Female 16-17

Heather Saizer; Portland, OR

 

Opt Open Balance Beam Female 14-15

1    Alyssa Click; Vancouver, WA;  8.900

2    Zari Loldmann; Portland, OR;  8.700

3    Heather Saizer; Portland, OR; 8.200

4    Eliza Vistica; Aloha, OR; 7.800

 

Opt Open Floor Exercise Female 14-15

1    Alyssa Click; Vancouver, WA;   9.700

2    Heather Saizer; Portland, OR; 9.300

3    Zari Loldmann; Portland, OR;  9.100

4    Eliza Vistica; Aloha, OR; 8.500

 

Opt Open Uneven Bars Female 14-15

1    Alyssa Click; Vancouver, WA; 9.500

2    Eliza Vistica; Aloha, OR; 9.200

3    Zari Loldmann; Portland, OR; 8.600

4    Heather Saizer; Portland, OR;  8.500

 

Opt Open Vault Female 14-15

1    Alyssa Click; Vancouver, WA; 9.450

2    Eliza Vistica; Aloha, OR;  8.800

3    Heather Saizer; Portland, OR;  8.600

4    Zari Loldmann; Portland, OR; 8.500

2005 Results

2005 State Games of Oregon Gymnastics-Artistic

Multnomah Athletic Club, Portland, OR

July 9, 2005

Cmp Lev 4 All Around Female 8 & U

Gold: Ciara Williams; Vancouver, Wa; 34.000

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 6-8

Gold; Ciara Williams; Vancouver, Wa; 8.300

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 8 & U

Gold: Ciara Williams; Vancouver, Wa; 9.100

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 6-8

Gold: Ciara Williams; Vancouver, Wa; 8.300

 

Cmp Lev 4 Vault Female 8 & U

Gold: Ciara Williams; Vancouver, Wa; 8.300

 

Cmp Lev 4 All Around Female 9-11

Gold: Alexandra Bridgeforth; Vancouver, Wa; 34.900

Silver: Madison Powers; Vancouver, Wa; 34.800

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 9-11

Gold: Madison Powers; Vancouver, Wa; 9.00

Silver: Alexandra Bridgeforth; Vancouver, Wa; 8.800

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 9-11

Gold: Alexandra Bridgeforth; Vancouver, Wa; 9.200

Silver: Madison Powers; Vancouver, Wa; 8.900

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 9-11

Gold: Alexandra Bridgeforth; Vancouver, Wa; 8.500

Silver: Madison Powers; Vancouver, Wa; 8.100

 

Cmp Lev 4 Vault Female 9-11

Gold: Madison Powers; Vancouver, Wa; 8.800

Silver: Alexandra Bridgeforth; Vancouver, Wa; 8.400

 

Cmp Lev 4 All Around Female 12+

Gold: Nicole Harrison; Vancouver, Wa; 30.200

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 12+

Gold: Nicole Harrison; Vancouver, Wa; 7.400

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 12+

Gold: Nicole Harrison; Vancouver, Wa; 8.200

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 12+

Gold: Nicole Harrison; Vancouver, Wa; 6.00

 

Cmp Lev 4 Vault Female 12+

Gold: Nicole Harrison; Vancouver, Wa; 8.600

 

Cmp Lev 5 All Around Female 9-11

Gold: Niki Yasumiishi; Vancouver, Wa; 32.600

Silver: Hannah Van Dinter; Vancouver, Wa; 30.600

Bronze: Miranda Passannante; Vancouver, Wa; 29.000

Cmp Lev 5 Balance Beam Female 9-11

Gold: Niki Yasumiishi; Vancouver, Wa; 8.900

Silver: Miranda Passannante; Vancouver, Wa; 7.900

Bronze: Hannah Van Dinter; Vancouver, Wa; 7.500

 

Cmp Lev 5 Floor Exercise Female 9-11

Gold: Niki Yasumiishi; Vancouver, Wa; 8.44

Silver: Hannah Van Dinter; Vancouver, Wa; 8.100

Bronze: Miranda Passannante; Vancouver, Wa; 7.600

 

Cmp Lev 5 Uneven Bars Female 9-11

Gold: Niki Yasumiishi; Vancouver, Wa; 7.200

Silver: Hannah Van Dinter; Vancouver, Wa; 7.000

Bronze: Miranda Passannante; Vancouver, Wa; 6.500

 

Cmp Lev 5 Vault Female 9-11

Gold: Niki Yasumiishi; Vancouver, Or; 8.100

Silver: Hannah Van Dinter; Vancouver, Wa; 8.000

Bronze: Miranda Passannante; Vancouver, Wa; 7.000

 

Cmp Lev 5 All Around Female 12+

Gold: Shelby Gernhart; Vancouver, Wa; 31.850

Silver: Rachel Thompson; Ridgefield, Wa; 31.500

 

Cmp Lev 5 Jr./Sr. Balance Beam Female 12+

Gold: Rachel Thompson; Ridgefield,Wa; 8.500

Silver: Shelby Gernhart; Vancouver, Wa; 7.850

 

Cmp Lev 5 Jr./Sr. Floor Exercise Female 12+

Gold: Shelby Gernhart; Vancouver, Wa; 8.700Silver: Rachel Thompson; Ridgefield, Wa; 8.00

 

Cmp Lev 5 Jr./Sr. Uneven Bars Female 12+

Gold: Shelby Gernhart; Vancouver, Wa; 7.100

Silver: Rachel Thompson; Ridgefield, Wa; 7.000

 

Cmp Lev 5 Jr./Sr. Vault Female 12+

Gold: Shelby Gernhart; Vancouver, Wa; 8.200

Silver: Rachel Thompson; Ridgefield, Wa; 8.000

 

Cmp Lev 6 All Around Female 12 +

Gold: Emily Dybdahl; Battle Ground, Wa; 32.600

Silver: Amanda Alvarez; Vancouver, Wa; 30.200

Bronze: Athena Alvarez; Vancouver, Wa; 29.500

 

Cmp Lev 6 Jr. Balance Beam Female 12 +

Gold: Emily Dybdahl; Battle Ground, Wa; 8.200

Silver: Amanda Alvarez; Vancouver, Wa; 7.000

Bronze: Emily Holzman; Vancouver, Wa; 6.900

 

Cmp Lev 6 Jr. Floor Exercise Female 12 +

Gold: Amanda Alvarez; Vancouver, Wa; 8.000

Silver: Emily Dybdahl; Battle Ground, Wa; 7.800

Bronze: Athena Alvarez; Vancouver, Wa; 7.600

 

Cmp Lev 6 Jr. Uneven Bars Female 12 +

Gold: Emily Dybdahl; Battle Ground, Wa; 8.000

Silver: Emily Holzman; Vancouver, Wa; 6.800

Bronze: Amanda Alvarez; Vancouver, Wa; 6.000

 

Cmp Lev 6 Jr. Vault Female 12 +

Gold: Athena Alvarez; Vancouver, Wa; 9.400

Silver: Amanda Alvarez; Vancouver, Wa; 9.200

Bronze: Emily Dybdahl; Battle Ground, Wa; 8.600

 

Opt Open All Around Female 7-11

Gold: Hayley Gooding; Hillsboro, Or; 33.700

 

Opt Open Balance Beam Female 7-11

Gold: Hayley Gooding; Hillsboro, Or; 8.800

 

Opt Open Floor Exercise Female 7-11

Gold: Hayley Gooding; Hillsboro, Or; 8.100

 

Opt Open Uneven Bars Female 7-11

Gold: Hayley Gooding; Hillsboro, Or; 8.800

 

Opt Open Vault Female 7-11

Gold: Hayley Gooding; Hillsboro, Or; 8.00

 

Opt Open All Around Female 12-13

Gold: Victoria Dellinger; Coos Bay, Or; 33.00

Silver: Miranda Morton; Portland, Or; 32.700

Bronze: Loryn Bolton; Portland, Or; 32.600

 

Opt Open Balance Beam Female 12-13

Gold: Victoria Dellinger; Coos Bay, Or; 9.100

Silver: Miranda Morton; Portland, Or; 8.500

Bronze: Loryn Bolton; Portland, Or; 8.00

 

Opt Open Floor Exercise Female 12-13

Gold: Victoria Dellinger; Coos Bay, Or; 8.600

Silver: Loryn Bolton; Portland, Or; 8.300

Bronze: Miranda Morton; Portland, Or; 8.000

 

Opt Open Uneven Bars Female 12-13

Gold: Loryn Bolton; Portland, Or; 8.500

Silver: Miranda Morton; Portland, Or; 8.00

Bronze: Victoria Dellinger; Coos Bay, Or; 7.000

 

Opt Open Vault Female 12-13

Gold: Victoria Dellinger; Coos Bay, Or; 8.300

Silver: Miranda Morton; Portland, Or; 8.200

Bronze: Loryn Bolton; Portland, Or; 7.800

 

Opt Open All Around Female 14-15

Gold: Adonica Glatt; West Linn, Or; 36.950

Silver: Alyssa Click; Vancouver, Wa; 35.100

Bronze: Olivia Swingen; Vancouver, Wa; 34.800

 

Opt Open Balance Beam Female 14-15

Gold: Adonica Glatt; West Linn, Or; 9.000

Silver: Olivia Swingen; Vancouver, Wa; 8.800

Bronze: Alyssa Click; Vancouver, Wa; 8.700

 

Opt Open Floor Exercise Female 14-15

Gold: Adonica Glatt; West Linn, Or; 9.400

Silver: Alyssa Click; Vancouver, Wa; 8.700

Bronze: Olivia Swingen; Vancouver, Wa; 8.500

 

Opt Open Uneven Bars Female 14-15

Gold: Adonica Glatt; West Linn, Or; 9.200

Silver: Olivia Swingen; Vancouver, Wa; 9.100

Bronze: Alyssa Click; Vancouver, Wa; 9.000

 

Opt Open Vault Female 14-15

Gold: Adonica Glatt; West Linn, Or; 9.350

Silver: Alyssa Click; Vancouver, Wa; 8.700

Bronze: Sophie Christenson; Newberg, Or; 8.500

 

 

Opt Open All Around Female 16-17

Gold: Jessica Merriam; Battle Ground, Wa; 36.100

 

Opt Open Balance Beam Female 16-17

Gold: Jessica Merriam; Battle Ground, Wa; 8.900

 

Opt Open Floor Exercise Female 16-17

Gold: Jessica Merriam; Battle Ground, Wa; 8.800

 

Opt Open Uneven Bars Female 16-17

Gold: Jessica Merriam; Battle Ground, Wa; 9.500

 

Opt Open Vault Female 16-17

Gold: Jessica Merriam; Battle Ground, Wa; 8.900

 

 

Opt Masters All Around Female 18-25

Gold: Katie Davis; Warren, Or; 17.90

 

Opt Masters Balance Beam Female 18-25

Gold: Katie Davis; Warren, Or; 8.700

 

Opt Masters Uneven Bars Female 18-25

Gold: Katie Davis; Warren, Or; 9.200

 

Opt Masters All Around Female 26-35

Gold: Jennifer Umemoto; Shoreline, Wa; 35.200

Silver: Shana Peterson; Gresham, Or; 34.900

Bronze: Mary Kelly Rossow; Portland, Or; 34.400

 

Opt Masters Balance Beam Female 26-35

Gold: Judy Cunningham; Battleground, Wa; 9.000

Silver: Shana Peterson; Gresham, Or; 8.900

Bronze: Jennifer Umemoto; Shoreline, Wa; 8.800

 

Opt Masters Floor Exercise Female 26-35

Gold: Jennifer Umemoto; Shoreline, Wa; 9.200

Silver: Shana Peterson; Gresham, Or; 8.800

Bronze: Dina Stegner; Portland, Or; 8.800

 

Opt Masters Uneven Bars Female 26-35

Gold: Shana Peterson; Gresham, Or; 8.600

Silver: Dina Stegner; Portland, Or; 8.600

Bronze: Jennifer Umemoto; Shoreline, Wa; 8.500

 

Opt Masters Vault Female 26-35

Gold: Jennifer Umemoto; Shoreline, Wa; 8.700

Silver: Shana Peterson; Gresham, Or; 8.600

Bronze: Mary Kelly Rossow; Portland, Or; 8.500

 

 

Opt Masters All Around Female 46+

Gold: Rena Wong; Federal Way, Or; 35.200

Silver: Lorna Peterson; Auburn, Wa; 33.400

Bronze: Christine Chin; Portland, Or; 32.300

 

Opt Masters Balance Beam Female 46+

Gold: Rena Wong; Federal Way, Wa; 8.700

Silver: Lorna Peterson; Auburn, Wa; 8.300

Bronze: Christine Chin; Portland, Or; 7.800

 

Opt Masters Floor Exercise Female 46+

Gold: Rena Wong; Federal Way, Wa; 8.900

Silver: Lorna Peterson; Auburn, Wa; 8.300

Bronze: Christine Chin; Portland, Or; 8.100

 

Opt Masters Uneven Bars Female 46+

Gold: Rena Wong; Federal Way, Wa; 8.900

Silver: Lorna Peterson; Auburn, Wa; 8.700

Bronze: Christine Chin; Portland, Or; 8.600

 

Opt Masters Vault Female 46+

Gold: Rena Wong; Federal Way, Or; 8.700

Silver: Lorna Peterson; Auburn, Wa; 8.100

Bronze: Pam Worthington; Portland, Or; 8.000

 

 

Opt Masters All Around Male 26-35

Gold: Cody Ross; Kirkland, Wa; 9.2

 

Opt Masters Floor Exercise Male 26-35

Gold: Cody Ross; Kirkland, Wa; 9.2

 

Opt Masters All Around Male 36-45

Gold: Mike Cook; Portland, Or; 55.800

Bronze: Hector Tanco; Auburn, Wa; 52.700

 

Opt Masters Floor Exercise Male 36-45

Gold: Hector Tanco; Auburn, Wa; 9.000

Silver: Mike Cook; Portland, Or; 8.900

 

Opt Masters High Bar Male 36-45

Gold: Mike Cook; Portland, Or; 9.700

Silver: Hector Tanco; Auburn, Wa; 8.200

 

Opt Masters Parallel Bars Male 36-45

Gold: Mike Cook; Portland, Or; 9.700

Silver: Hector Tanco; Auburn, Wa; 8.400

 

Opt Masters Pommel Horse Male 36-45

Gold: Mike Cook; Portland, Or; 9.100

Silver: Hector Tanco; Auburn, Wa; 8.300

 

Opt Masters Rings Male 36-45

Gold: Hector Tanco; Auburn, Wa; 9.400

Silver: Mike Cook; Portland, Or; 9.300

 

Opt Masters Vault Male 36-45

Gold: Hector Tanco; Auburn, Wa; 9.400

Silver: Mike Cook; Portland, Or; 9.100

2004 Results
2004 State Games of Oregon – Gymnastics-Artistic

Held July 10th at the Multnomah Athletic Club

 

Cmp Lev 4 All Around Female 8 & U

Gold: Malia Clark, Portland, 35.1

 

Cmp Lev 4 Balance Beam Female 8 & U

Gold: Malia Clark, Portland, 9.2

 

Cmp Lev 4 Floor Exercise Female 8 & U

Gold: Malia Clark, Portland, 9

 

Cmp Lev 4 Uneven Bars Female 8 & U

Gold: Malia Clark, Portland, 7.8

 

Cmp Lev 4 Vault Female 8 & U

Gold: Malia Clark, Portland, 9.4

 

Cmp Lev 5 All Around Female 12+

Gold: Madison Lamb, Aloha, 32.8

Silver: Emily Dybdahl, Battle Ground, 31.3

Bronze: Athena Alvarez, Vancouver, 27

4. Candice Alvarez, Vancouver, 22.9

5. Molly Wallace, Vancouver, 19.7

6. Jenay Connor, Vancouver, 17.1

 

Cmp Lev 5 All Around Female 9-11

Gold: Shelby Gernhart, Vancouver, 32

 

Cmp Lev 5 Balance Beam Female 12+

Gold: Emily Dybdahl, Battle Ground, 7.7

Silver: Athena Alvarez, Vancouver, 5

Bronze: Jenay Connor, Vancouver, 2

Gold: Shelby Gernhart, Vancouver, 8.4

 

Cmp Lev 5 Floor Exercise Female 12+

Gold: Madison Lamb, Aloha, 8.8

Silver: Emily Dybdahl, Battle Ground, 8.3

Bronze: Candice Alvarez, Vancouver, 8

4. Molly Wallace, Vancouver, 7.4

5. Athena Alvarez, Vancouver, 7.2

6. Jenay Connor, Vancouver, 4

 

Cmp Lev 5 Floor Exercise Female 9-11

Gold: Shelby Gernhart, Vancouver, 8.1

 

Cmp Lev 5 Uneven Bars Female 12+

Gold: Madison Lamb, Aloha, 7.1

Silver: Emily Dybdahl, Battle Ground, 7

Bronze: Candice Alvarez, Vancouver, 6

4. Athena Alvarez, Vancouver, 5.8

5. Molly Wallace, Vancouver, 4.9

6. Jenay Connor, Vancouver, 4.5

 

Cmp Lev 5 Uneven Bars Female 9-11

Gold: Shelby Gernhart, Vancouver, 6.2

 

Cmp Lev 5 Vault Female 12+

Gold: Athena Alvarez, Vancouver, 9

Silver: Candice Alvarez, Vancouver, 8.9

Bronze: Emily Dybdahl, Battle Ground, 8.3

4. Madison Lamb, Aloha, 7.8

5. Molly Wallace, Vancouver, 7.4

6. Jenay Connor, Vancouver, 6.6

 

Cmp Lev 5 Vault Female 9-11

Gold: Shelby Gernhart, Vancouver, 9.3

 

Cmp Lev 6 All Around Female 11 – 12

Gold: Taryn Andrew, Aloha, 33.5

 

Cmp Lev 6 Balance Beam Female 11 – 12

Gold: Taryn Andrew, Aloha, 8.7

 

Cmp Lev 6 Floor Exercise Female 11 – 12

Gold: Taryn Andrew, Aloha, 7.3

 

Cmp Lev 6 Uneven Bars Female 11 – 12

Gold: Taryn Andrew, Aloha, 8.7

 

Cmp Lev 6 Vault Female 11 – 12

Gold: Taryn Andrew, Aloha, 8.8

 

Opt Masters All Around Female 26-35

Gold: Mary Kelly Rossow, Portland, 33.9

Silver: Katie Jaye Shelby, Portland, 33.5

Bronze: Kimberly Dahlen, Portland, 31.1

4. Mary Helen Grove, Beaverton, 23.65

 

Opt Masters All Around Female 46+

Gold: Christine Chin, Portland, 22.9

 

Opt Masters All Around Male 18-25

Gold: John Milcarek, Vancouver, 40.3

 

Opt Masters All Around Male 36-45

Gold: Mike Cook, Portland, 40.4

 

Opt Masters Balance Beam Female 26-35

Gold: Katie Jaye Shelby, Portland, 8.9

Silver: Mary Kelly Rossow, Portland, 8.5

Bronze: Mary Helen Grove, Beaverton, 8.1

4. Kimberly Dahlen, Portland, 7.8

 

Opt Masters Balance Beam Female 46+

Gold: Christine Chin, Portland, 7.5

 

Opt Masters Floor Exercise Female 26-35

Gold: Mary Kelly Rossow, Portland, 9

Silver: Katie Jaye Shelby, Portland, 8.5

Bronze: Kimberly Dahlen, Portland, 8.3

 

Opt Masters Floor Exercise Female 46+

Gold: Christine Chin, Portland, 8

 

Opt Masters Floor Exercise Male 18-25

Gold: John Milcarek, Vancouver, 8.8

 

Opt Masters Floor Exercise Male 36-45

Gold: Mike Cook, Portland, 8.3

 

Opt Masters High Bar Male 18-25

Gold: John Milcarek, Vancouver, 7.6

 

Opt Masters High Bar Male 36-45

Gold: Mike Cook, Portland, 8.8

 

Opt Masters Parallel Bars Male 18-25

Gold: John Milcarek, Vancouver, 7.7

 

Opt Masters Parallel Bars Male 36-45

Gold: Mike Cook, Portland, 7.5

 

Opt Masters Pommel Horse Male 18-25

Gold: John Milcarek, Vancouver, 7.2

 

Opt Masters Rings Male 36-45

Gold: Mike Cook, Portland, 7.8

 

Opt Masters Uneven Bars Female 26-35

Gold: Mary Kelly Rossow, Portland, 8

Silver: Katie Jaye Shelby, Portland, 7.8

Bronze: Mary Helen Grove, Beaverton, 7.2

4. Kimberly Dahlen, Portland, 7.1

 

Opt Masters Uneven Bars Female 46+

Gold: Christine Chin, Portland, 7.4

 

Opt Masters Vault Female 26-35

Gold: Mary Kelly Rossow, Portland, 8.4

Silver: Mary Helen Grove, Beaverton, 8.35

Bronze: Katie Jaye Shelby, Portland, 8.3

4. Kimberly Dahlen, Portland, 7.9

 

Opt Masters Vault Male 18-25

Gold: John Milcarek, Vancouver, 9

 

Opt Masters Vault Male 36-45

Gold: Mike Cook, Portland, 8

 

Opt Open All Around Female

Gold: Olivia Blough Swingen, Vancover, 37.1

Silver: Natasha Leftridge, Mulino, 27.3

 

Opt Open Balance Beam Female

Gold: Olivia Blough Swingen, Vancover, 9.4

Silver: Natasha Leftridge, Mulino, 9.2

 

Opt Open Floor Exercise Female

Gold: Olivia Blough Swingen, Vancover, 9.5

Silver: Natasha Leftridge, Mulino, 9.2

 

Opt Open Uneven Bars Female

Gold: Olivia Blough Swingen, Vancover, 9.2

 

Opt Open Vault Female

Gold: Olivia Blough Swingen, Vancover, 9

Silver: Natasha Leftridge, Mulino, 8.9