Pickleball

Summer Sports

 

Pickleball is one of the fastest growing participation sports in the country.  This fast-paced racquet sport combines elements of table tennis, badminton and tennis for the most fun you can have on a court. Pickleball has a uniquely Northwest origin story: The game started during the summer of 1965 on Bainbridge Island, Washington. Joel Pritchard and his friends returned from golf and found their families bored on a Saturday afternoon. After trying to play badminton (but couldn’t find the shuttlecock), they improvised with a wiffle ball, lowering the badminton net, and fabricating paddles of plywood from a nearby shed.

Countdown to the 2019 tournament

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Register Early!

Competition Dates

Summer, 2019

Location

TBD

Eligibility and Fees

Entry Fee: $30 Registration Fee.
$10 Event Fee per event.

Commissioners

Important Information

  • U.S.A.P.A. rules shall apply.
  • Events:
    • Mens & Women’s Doubles
    • Mixed Doubles
  • Times: TBA
  • Check-in 1/2 hour before match time.
  • Format of Play: To be determined based on number of entries.
  • Alternate formats may be used if warranted by number of entries. Age groups and skill levels may be combined if necessary for good competition. Guaranteed 2 matches minimum for each participant per event.
  • Player may only sign up for one age group per event.
  • Player may only sign up for one skill level per event.
  • Any necessary decisions or changes will be made by the sport commissioners.

It's faster than you think.

N

Saturday July 14th

Saturday – Men’s and Women’s Doubles

}

Sunday July 15th

Sunday – Mixed Doubles

Competition Format

Double elimination for most events.  Format may change based on number of entries. You must be warmed up and ready for your match when it is announced.  Players who do not report to their assigned court ready to play within 5 minutes of their announced match will forfeit that match.

Eastmoreland Racquet Club

Results

Click below to see historical results.

2016 Results

Women’s Singles 19-34, Skill 4.5

Gold
Kelsey Stulbarg


Women’s Singles 35-49, Skill 4.5

Gold
Erika Turney

Women’s Singles 35-49, Skill 5.0

Gold
Anne Britt


Women’s Singles 50-54, Skill 4.0

Gold
Lynn Rasmussen


Women’s Singles 64-69, Skill 5.0

Gold
Sheila Schoonover

 

 

Men’s Singles 35-49, Skill 5.0

Gold
Devin Shoquist

Men’s Singles 50-54, Skill 5.0

Gold
Jim Cessna

Men’s Singles 70-74, Skill 4.5

Gold
Edmund Obermeyer

 

 

Men’s Doubles 19-34, Skill 4.0

Gold
Kyle Smith
Joe Barkdoll

Silver
Jim Mellon
Dan Derry

Bronze
Jon Davidson
David Davidson

2015 Results

Men’s Doubles – Age Groups 19+

Gold: Dalton Vavra/ Morgan Evans

Silver: Tarek Zaheer/ Donald Paschal

Bronze: Matt Goebel/ Johann Lahud- Zaher

Men’s Doubles – Age Groups 35+

Gold: Rob Davidson/ Patrick Williams

Silver:Enrique Ruiz/Mike Friedenberg

Bronze: Marcus Speros/Douglas Hastings

Men’s Doubles – Age Groups 50+

Gold: Randy Bither/Dan Gabanek

Silver: Ken Crocker/ David Schieber

Bronze: Ernie Castro/ Jim Cessna

Men’s Doubles – Age Groups 60+

Gold: Paul Porch/Craig Poole

Silver: Mike Wolfe/JamesSchupp

Bronze: Larry Boyd/Ronald Bessling

Men’s Doubles – Age Groups 65+

Gold: Bob Anderson/Ed Obermeyer

Silver: Greg Conn/David Davidson

Bronze: Larry Boyd/Ronald Bessling

Men’s Skill Doubles 3.0

Gold: Marty Daley/Adam Blue

Men’s Skill Doubles 3.5

Gold: David Ewing/Craig Spaulding

Silver: Chris Jensen/Steve Kingston

Bronze: Tom Scott/Jim Porter

Men’s Skill Doubles 4.0

Gold: Mike Hoxie/Rd Fisher

Silver: Jon Hussey/Niccola Armstrong

Bronze: Bill Spiller/Kurt Wilke

Men’s Skill Doubles 4.5

Gold: Chris Goettling/Shayne Johnson

Silver: Kevin Yoder/Boz Bozilov

Bronze: Jonathon Blake/Mark Dmyterko

Men’s Skill Doubles 5.0

Gold: Dalton Vavra/Kurtis Campbell

Silver: Donald Paschal/Enrique Ruiz

Bronze: Marcus Speros/ Patrick Williams

Mixed Doubles – Age Groups 19+

Gold: Miok Lee/Dalton Vavra

Silver: Sarah Ansboury/KenCrocker

Bronze: Linh Ansboury/Jonathan Blake

Mixed Doubles – Age Groups 35+

Gold: Lynn Syler/Enrique Ruiz

Silver: Emily Williams/Patrick Williams

Bronze: Cory Jubitz/Rob Davidson

Mixed Doubles – Age Groups 50+

Gold: Che Cui/Dan Gabanek

Silver: Julie Miller/Paul Porch

Bronze: Bonnie Williams/Ernie Castro

Mixed Doubles – Age Groups 55+

Gold: Lala Climaco/Randal Bither

Silver: Kimberly Bessling/David Schieber

Bronze: Heather Urwin/Mike Friedenberg

Mixed Doubles – Age Groups 60+

Gold: Sheila A. Schoonover/Steve Paranto

Silver: Renne Newton/Mike Wolfe

Bronze: Connie Anderson/Bob Anderson

Mixed Skill Doubles 3.0

Gold: Rosalie Knutsen/Carl Tuttle

Silver: Donna Quaifie/Joe Barkdoll

Bronze: Robin Panzer/Mitchell Panzer

Mixed Skill Doubles 3.5

Gold: Georgie Scott/David Ewing

Silver: Diane Robinson/Michael Gardner

Bronze: Elizabeth Whelan/Christian Smith

Mixed Skill Doubles 4.0

Gold: Julie Miller/Niccola Armstrong

Silver: Renne Newton/Mike Hoxie

Bronze: Julie Farrenkopf/Rd Fisher

Mixed Skill Doubles 4.5

Gold: Tracie DeJager/John DeJager

Silver: Barbara Goebel/Matt Goebel

Bronze: Lala Climaco/Marty Butler

Mixed Skill Doubles 5.0

Gold: Lynn Syler/ Enrique Ruiz

Silver: Miok Lee/Dalton Vavra

Bronze: Sara Ansboury/Rob Davidson

Women’s Doubles – Age Groups 19+

Gold: Sarah Ansboury/Bonnie Williams

Silver: Cory Jubitz/Linh Ansboury

Women’s Doubles – Age Groups 35+

Gold: Lynn Syler/Anne Britt

Silver: Emily Williams/Louise Muscato

Bronze: Lala Climaco/Allison Hastings

Women’s Doubles – Age Groups 50+

Gold: Miok Lee/Che Cui

Silver: Kathy Rambousek/Sheila A. Schoonover

Bronze: Deb Paige/Barbara Goebel

Women’s Doubles – Age Groups 55+

Gold: Renne Newton/Julie Farrenkopf

Silver: Kathleen Raft/Sonya Kincheloe

Women’s Doubles – Age Groups 65+

Gold: Irma Trommlitz/Vicki Thomas

Women’s Doubles – Age Groups 70+

Gold: Rosalie Knutsen/Judy Mark

Women’s Skill Doubles 3.0

Gold: Elizabeth Whelan/Robin Panzer

Silver: Rosalie Knutsen/Donna Quaife

Women’s Skill Doubles 3.5

Gold: Rochelle Neal/Shannon Morton

Silver: Nancy Clement/Therese Franger

Bronze: Reena Daley/Barbara Goebel

Women’s Skill Doubles 4.0

Gold: Julie Farrenkopf/Michelle Annett

Silver: Kim Daley/Keri Blue

Bronze: Renne Newton/Kimberly Bessling

Women’s Skill Doubles 4.5

Gold: Sherri Oslie/Suzanne Nordhagen

Silver: Lala Climaco/Allison Hastings

Bronze: Heather Urwin/Kim Tollenaar

Women’s Skill Doubles 5.0

Gold: Sarah Ansboury/Tracie DeJager

Silver: Lynn Syler/Miok Lee

Bronze: Cory Jubitz/Kathy Rambousek

2014 Results

2014 State Games of Oregon

Pickleball Results

Held at Tualatin Hills Park & Recreation District

Men’s Doubles – Age Groups 19+

Gold: Wesley Gabrielsen; McMinnville, OR & Glen Griffin
Silver: Kurtis Campbell; Hillsboro OR & Patrick Williams; Albany, OR
Bronze: Jalon Dalebroux; Beaverton OR & Joseph Remington; Portland, OR

Men’s Doubles – Age Groups 35+

Gold: Daniel Gabanek & Enrique Ruiz; Damascus, OR
Silver: Tony Tollenaar; Tualatin, OR & Chris Miller; Kent WA
Bronze: Donald Paschal; Renton WA & Glen Peterson; Redmond WA

Men’s Doubles – Age Groups 50+

Gold: Randy Bither; Beaverton OR & Steve Paranto; Hillsboro OR
Silver: Paul Porch; Vancouver WA & Hunter Duvall; Vancouver WA
Bronze: Ken Crocker; Ashland OR & David Schieber; Ashland OR

Men’s Doubles – Age Groups 60+

Gold: Troy Horton; Birkenfeld & Craig Poole; Salem OR
Silver: Bob Anderson; Corvallis, OR & Roger Rosenthal; Corvallis, OR
Bronze: Mike Wolfe; Washougal WA & Lance Thiede; Vancouver WA

Men’s Doubles – Age Groups 70+

Gold: Doug Godwin; Ashland OR & David Winston; Talent OR
Silver: Don Conrad; Salem OR & Vern Wayne; Salem OR

Men’s Skill Doubles 3.5

Gold: Clayton Reynolds; Tigar OR & Chuck Dustin; Beaverton OR
Silver: Jim Porter; Tualatin OR & Tom Scott; Tualatin OR
Bronze: Nick Yazzolino; Tigard OR & Sean Hale; Lake Oswego OR

Men’s Skill Doubles 3.0

Gold: Michael Gardner;McMinnville OR & William Gardner; McMinnville OR
Silver: Marion Batterson; Salem OR & Gregg Buyser; Salem OR

Men’s Skill Doubles 4.5

Gold: Marty Butler; Hillsboro OR & Marcus Speros; Hillsboro OR
Silver: Paul Porch; Vancouver WA & Hunter Duvall; Vancouver WA
Bronze: Mike Wolfe; Washougal WA & Lance Thiede; Vancouver WA

Men’s Skill Doubles 4.0

Gold: Mike Hoxie; Aloha OR & Rd Fisher; Vancouver WA
Silver: Bob Anderson; Corvallis, OR & Roger Rosenthal; Corvallis, OR
Bronze: Time Gardner; McMinnville OR & Dave Taylor; Yamhill OR

Men’s Skill Doubles 5.0

Gold: Glenn Griffin; Seattle WA & Chris Miller; Kent WA
Silver: Wesley Gabrielsen; McMinnville, OR & Enrique Ruiz; Damascus OR
Bronze: Daniel Gabanek; Puyallup OR & Donald Paschal; Renton OR

Men’s Skill Singles 4.5

Gold: Marcus Speros; Hillsboro, OR
Silver: Marty Butler; Hillsboro OR
Bronze: Tim Gardner; McMinnville OR

Men’s Skill Singles 4.0

Gold: Tim Gardner; McMinnville OR

Mixed Doubles – Age Groups 19+

Gold: Christine Barksdale; Vancouver WA & Wesley Gabrielsen; McMinnville, OR
Silver: Joy Leising; Portland, OR & Glenn Griffin; Seattle WA
Bronze: Winsome Wong; Philomath OR & Kurtis Campbell; Hillsboro OR

Mixed Doubles – Age Groups 19+

Gold: Gigi Lemaster; Surprise AZ & Enrique Ruiz; Damascus, OR
Silver: Tonja Major; Lynwood WA & Chris Miller; Kent WA
Bronze: Che Cui; Kent WA & Donald Paschal; Renton WA

Mixed Doubles – Age Groups 50+

Gold: Sheila Schoonover; Banks OR & Steve Paranto; Hillsboro OR
Silver: Caryn McComas; Wilsonville OR & Randy Bither; Beaverton OR
Bronze: Trish Graham; Des Moines WA & Daniel Gabanek; Puyallup OR

Mixed Doubles – Age Groups 60+

Gold: Connie Anderson; Corvallis, OR & Bob Anderson; Corvallis, OR
Silver: Judy Rosenthal; Corvallis OR & Roger Rosenthal; Corvallis OR
Bronze: Renne Newton; Tualatin OR & Jim Porter; Tualatin OR

Mixed Skill Doubles 3.0

Gold: Rosalie Knutsen; Washougal WA & Carl Tuttle; Vancouver WA
Silver: Jane Spiller; Wilsonville OR & Bill Spiller; Wilsonville OR
Bronze: Diane Robinson; Beaverton OR & Michael Gardner; McMinnville OR

Mixed Skill Doubles 3.5

Gold: Tracie DeJager; Lake Oswego OR & Sean Hale; Lake Oswego OR
Silver: Carrie Pelz; Claremont CA & Jake Jochem; Portland OR
Bronze: Joanne Taylor; Yamhill OR & Dave Taylor; Yamhill OR

Mixed Skill Doubles 4.0

Gold: Sherri Oslie; Salem OR & Brian Morey; Salem OR
Silver: Connie Anderson; Corvallis, OR & Bob Anderson; Corvallis, OR
Bronze: Suzanne Colby; Salem, OR & Lee Nordhagen; Salem OR

Mixed Skill Doubles 5.0

Gold: Gigi Lemaster; Surprise AZ & Enrique Ruiz; Damascus, OR
Silver: Christine Barksdale; Vancouver WA & Wesley Gabrielsen; McMinnville, OR
Bronze: Tonja Major; Lynwood WA & Lavon Major; Lynwood WA

Women’s Doubles – Age Groups 19+

Gold: Gigi Lemaster; Surprise AZ & Tonja Major; Lynwood WA

Women’s Doubles – Age Groups 35+

Gold: Christine Barksdale; Vancouver WA & Joy Leising; Portland, OR
Silver: Gigi Lemaster & Tonja Major; Lynwood WA
Bronze: Ruth Hunt; Port Orchard WA & Moik Lee; Gig Harbor WA

Women’s Doubles – Age Groups 50+

Gold: Sheila Schoonover; Banks OR & Caryn McComas
Silver: Che Cui; Kent WA & Trish Graham; Des Moines WA
Bronze: Connie Anderson; Corvallis, OR & Judie Rosenthal; Corvallis, OR

Women’s Doubles – Age Groups 60+

Gold: Connie Anderson; Corvallis, OR & Judy Rosenthal; Corvallis, OR
Silver: Vicki Thomas; Cloverdale OR & Irma Trommlitz; Tigard OR

Women’s Skill Doubles 3.5, 3.0

Gold: Kathleen Brundo; Irvine CA & Linda Wilkins; Springfield OR
Silver: Wendy Asano; Corvallis OR & Joanne Taylor; Yamhill OR
Bronze: Fayne Griffiths; Tigard OR & Gayle Covert; Tualatin OR

Women’s Skill Doubles 4.0

Gold: Suzanne Colby; Salem, OR & Sherri Oslie; Salem OR
Silver: Connie Anderson; Corvallis, OR & Judy Rosenthal; Corvallis OR
Bronze: Renne Newton; Tualatin OR & Kim Tollenaar; Tualatin OR

Women’s Skill Doubles 4.5

Gold: Kathy Rambousek; Washougal, WA & Cory Jubitz; Portland OR
Silver: Lala Climaco; Beaverton OR & Winsome Wong; Philomath OR
Bronze: Suzanne Colby; Salem, OR & Sherri Oslie; Salem OR

Women’s Skill Doubles 5.0

Gold: Gigi Lemaster, Surprise, AZ & Tonja Major; Lynwood WA
Silver: Christine Barksdale; Vancouver WA & Joy Leising; Portland, OR
Bronze: Che Cui; Kent WA & Sheila Schoonover; Banks OR

Women’s Skill Singles 4.0

Gold: Kim Tollenaar; Tualatin, OR
Silver: Kathleen Brundo; Irvine, CA
Bronze: Suzanne Colby; Salem, OR

Women’s Skill Singles 4.5

Gold: Kathleen Brundo; Irvine, CA

Women’s Skill Singles 5.0

Gold: Joy Leising; Portland, OR

Women’s Skill Singles 4.5

Gold: Kathy Rambousek; Washougal, WA

2013 Results

2013 State Games of Oregon
Pickleball Results

 

SKILL EVENTS:

Men’s 5.0 Singles

Gold: Wesley Gabrielsen, McMinnville
Silver: Don Paschal, Tukwila
Bronze: Steve Paranto, HillsboroPickleball 2013- courts

Men’s 4.5 Singles

Gold: Marcus Speros, Hillsboro
Silver: Kyle Campbell, Hillsboro
Bronze: Marty Butler, Hillsboro

Men’s Combined 3.5-4.0 Singles

Gold: Chris Powell, McMinnville
Silver: Wesley Upton, Hillsboro
Bronze: Dave Dailey, Newberg

Women’s Combined Singles

Gold: Heather Urwin
Silver: Lala Climaco, Beaverton
Bronze: Celeste Worthy, Hillsboro

Men’s Doubles 3.5

Gold: Clay Reynolds, Tigard / Chuck Dustin, Beaverton
Silver: Frank Street, Spokane Valley / Bob Kohlieber, Spokane Valley
Bronze: Kurt Wilke, Cornelius / Bill Spiller, Tualatin

Men’s Doubles 4.0

Gold: Dave McCormick, Vancouver /  Mark Lasof, Vancouver
Silver: Paul Haertel / Tonny Tollenaar
Bronze: RD Fisher, Vancouver / Mike Hoxie, Aloha

Men’s Doubles 4.5

Gold: Kurtis Campbell, Hillsboro / Kent Campbell, Hillsboro
Silver: Paul Porch, Vancouver / Hunter Duvall, Vancouver
Bronze: Marcus Speros, Hillsboro / Marty Butler, Hillsboro

Men’s Doubles 5.0

Gold: Enrique Ruiz, Washougal / Wesley Gabrielsen, McMinnville
Silver: Don Paschal, Tukwila / Glenn Griffin, Seattle
Bronze: Dan Gabanek, Puyallup / Mark Friedenberg, Seattle

Women’s Combined 4.0-5.0

Gold: Christine Barksdale, Vancouver / Che Cui, Kent
Silver: Caryn McComas / Cory Jubitz
Bronze: DeAnne Davison, Buckeye / Gigi LeMaster, Peoria

Women’s Combined 2.5-3.5 Open

Gold: Joyce Torresdal, Salem / Sue Leung, Albany
Silver: Kate Tyner, Roseburg / Judy Cave, Roseburg
Bronze: Kim Tollenaar / Dejager

Mixed Doubles 4.0Pickleball 2013- court overview

Gold: Kate Tyner, Roseburg / Shayne Johnson, Roseburg
Silver: Connie Anderson, Corvallis / Bob Anderson, Corvallis
Bronze: Kim Tollenaar / Tony Tollenaar

Mixed Doubles 4.5

Gold: Patrick Williams, Portland / Emily Williams, Albany
Silver: Kent Campbell, Hillsboro / Loralee Campbell
Bronze: Lance Theide, Vancouver / Noko Lee, Vancouver

Mixed Doubles 5.0

Gold: Glenn Griffin, Seattle / Gigi LeMaster, Peoria
Silver: Christine Barksdale, Vancouver / Wes Gabrielsen, McMinnville
Bronze: Dan Gabanek, Puyallup / Trish Graham, Des Moines

AGE GROUP EVENTS:

Men’s Singles 18+

Gold: Wesley Gabrielsen, McMinnville
Silver: Glenn Griffin, Seattle
Bronze: Jay Wilson, Portland

Men’s Singles 35+

Gold: Don Paschal, Tukwila
Silver: Jim Cessna, Tigard
Bronze: Chris Powell, McMinnville

Men’s Singles 50+

Gold: Steve Paranto
Silver: Don Paschal, Tukwila
Bronze: Steve Paranto, Hillsboro

Men’s Singles 60+Pickleball 2013- multiple games

Gold: Glenn Rose, Washougal
Silver: Mark Friedenberg, Seattle
Bronze: Craig Poole, Salem

Women’s Singles 35+

Gold: Anne Britt, McMinnville
Silver: Gigi LeMaster, Peoria
Bronze: Lala Climaco, Beaverton

Men’s Doubles 35+

Gold: Wesley Gabrielsen, McMinnville / Glenn Griffin, Seattle
Silver: Chris Miller, Kent / Dan Gabanek, Puyallup
Bronze: Don Paschal, Tukwila / Mark Friedenberg, Seattle

Men’s Doubles 50+

Gold: Steve Paranto, Hillsboro / Randy Bither, Beaverton
Silver: Paul Porch, Vancouver / Hunter Duvall, Vancouver
Bronze: Mark Lasof, Vancouver / Dave McCormick, Vancouver

Men’s Doubles 60+

Gold: Troy Horton, Birkenfeld / Randy Johnson, Portland
Silver: Lance Theide, Vancouver / Glenn Rose, Washougal
Bronze: Mike Wolfe, Washougal / Ed Obermeye, South Beach

Women’s Doubles 35+

Gold: Gigi LeMaster, Peoria / Coolie Drake, Buckeye
Silver: Chris Barksdale, Vancouver / Linda Conn, Vancouver
Bronze: DeAnna Davison, Buckeye / Lala Climaco, Beaverton

Women’s Doubles 50+

Gold: Che Cui, Kent / Trish Graham, Des Moines
Silver: Julie Cherrington, San Francisco / Kerry Kelly, San Francisco
Bronze: Joyce Torresdal, Salem / Sue Leung, Albany

Women’s Doubles 60+Pickleball 2013

Gold: Judy Cave, Roseburg / Kate Tyner, Roseburg
Silver: Connie Anderson, Corvallis / Judy Rosenthal, Corvallis
Bronze: Nancy Congleton, Richland / Rosalie Knutsen, Washougal

Mixed Doubles 18+

Gold: Christine Barksdale, Vancouver / Wes Gabrielsen, McMinnville
Silver: Glenn Griffin, Seattle / Cookie Drake, Buckeye
Bronze: Kurtis Campbell, Hillsboro / Celeste Worthy, Hillsboro

Mixed Doubles 35+

Gold: Enrique Ruiz, Washougal / Gigi LeMaster, Peoria
Silver: Che Cui, Kent / Don Paschal, Tukwila
Bronze: Dan Gabanek, Puyallup / Trish Graham, Des Moines

Mixed Doubles 50+

Gold: Steve Paranto, Hillsboro / Lala Climaco, Beaverton
Silver: Tom Barton, McMinnville / Suzanne Colby, Green Valley
Bronze: Dave Dailey, Newberg / Joyce, Salem

Mixed Doubles 60+

Gold: Lance Theide, Vancouver / Noko Lee, Vancouver
Silver: Bob Anderson, Corvallis / Connie Anderson, Corvallis
Bronze: Roger Rosenthal, Corvallis / Judy Rosenthal, Corvallis

Mixed Doubles 70+

Gold: Ron Simcox, Vancouver / Rosalie Knutsen, Washougal
Silver: Bob Ferguson, Vancouver / Judy Hylton

2012 Results

2012 State Games of Oregon

Pickleball Results

OPEN Events:

Men’s Open Singles

Gold – Enrique Ruiz

Silver – Glenn Griffin

Bronze – Wes Gabrielsen

 

Women’s Open Singles

Gold –  Sheila Schoonover

Silver –  Chris Barksdale

Bronze – DeAnne Davison

 

Men’s Doubles Open

Gold – Mark Friedenberg and Dan Gabanek

Silver –  Lavon Major and Tim Nelson

Bronze –  Steve Wong and Rick Young

 

Women’s Doubles Open

Gold – Gigi LeMaster and Caryn McComas

Silver –  Chris Barksdale and Trish Graham

Bronze – Che Cui and Tonja Major

 

Mixed Doubles Open

Gold – Don Paschal and Che Cui

Silver – Chris Barksdale and Wes Gabrielsen

Bronze – Trish Graham and Enrique Ruiz

 

AGE GROUP Events:

 

Men’s Singles 18+

Gold – Wes Garielsen

Silver –  Glenn Griffin

Bronze – Tim Nelson

 

Men’s Singles 35+

Gold –  Don Paschal

Silver – Enrique Ruiz

Bronze – Marty Butler

 

 

 

 

Men’s Singles 50+

Gold – Steve Paranto

Silver –  Tom Grubb

Bronze –  Glenn Rose

 

Men’s Singles 60+/70+

Gold –  Tom Barton

Silver – Randy Johnson

Bronze – Dave Dailey

 

Women’s Singles 35+/50+

Gold –  Sheila Schoonover

Silver –  Kathy Rambousek

Bronze – Loralee Campbell

 

Men’s Doubles 18+

Gold –  Tim Nelson and Lavon Major

Silver –  Glenn Griffin and Tom Wong

Bronze –  Rick Young and Steve Wong

 

Men’s Doubles 35+

Gold –  Mark Friedenberg and Don Paschal

Silver – Enrique Ruiz and Dan Gabanek

Bronze –  Jim Cessna and Troy Horton

 

Men’s Doubles 50+

Gold –  Steve Paranto and Randy Bither

Silver –  Hunter Duvall and Tom Grubb

Bronze –  Roy Ford and Paul Porch

 

Men’s Doubles 60+/70+

Gold – Ed Obermeyer and Lance Thiede

Silver – Wayne Myhre and Mike Wolfe

Bronze – Bob Anderson and Roger Rosenthal

 

Women’s Doubles 35+/50+/60+

Gold –  June Crabb and Sheila Schoonover

Silver –  Trish Graham and Che Cui

Bronze – Laurie Merca and Lala Climaco

 

Mixed Doubles 18+

Gold – Tonja Major and Tim Nelson

Silver –  Trish Graham and Steve Wong

Bronze –  Cookie Drake and Glenn Griffin

 

 

Mixed Doubles 35+

Gold –  Don Paschal and Che Cui

Silver –  Enrique Ruiz and Laurie Merca

Bronze – Tom Wong and Gigi LeMaster

 

Mixed Doubles 50+

Gold –  Paul Porch and Caryn McComas

Silver – Tom Grubb and June Crabb

Bronze – Bob Anderson and Connie Anderson

 

Mixed Doubles 60+

Gold –  Mark Friedenberg and Lela Reed

Silver – Roger Rosenthal and Judy Rosenthal

Bronze – Mike Wolfe and Margie Boyce

2011 Results

State Games of Oregon Tournament Age Events-July 9, 2011

 

Men’s 35 Singles

  1. 1.       Enrique Ruiz
  2. 2.       Don Paschal
  3. 3.       Roy Merca

Men’s 35 Singles Drop Flight

  1. 1.       Wesley Gabrielsen
  2. 2.       Dave McCormick
  3. 3.       Ian Dane

Men’s 50 Singles

  1. 1.       Tom Grubb
  2. 2.       Steve Paranto
  3. 3.       Mike Rains

Men’s 60 Singles

  1. 1.       Tom Barton
  2. 2.       Lance Thiede
  3. 3.       Paul Porch

Men’s 60 Singles Drop Flight

  1. 1.       Ron Simcox
  2. 2.       Dave Daily
  3. 3.       Albert Noda

Women’s 50 Doubles

  1. 1.       Connie Anderson/Judy Rosenthal
  2. 2.       Lala Climaco/Laurie Merca
  3. 3.       Merrily Miller/Vivian Weston

Women’s 60 Doubles

  1. 1.       June Crabb/Mitsu Clark
  2. 2.       Lela Reed/Mary Ortmann
  3. 3.       Gilda Ozuna/Judy Pyle

Men’s 35 Doubles

  1. 1.       Mark Friedenberg/Enrique Ruiz
  2. 2.       Erne Perry/Tim Nelson
  3. 3.       Dan Gabanek/Chris Miller

Men’s 35 Doubles Drop Flight

  1. 1.       Wes Gabrielsen/Douglas Barsotti
  2. 2.       Jim Cessna/Paul Haertal
  3. 3.       R.D. Fisher/David Martinez

Men’s 50 Doubles

  1. 1.       Tom Grubb/Hunter Duvall
  2. 2.       Steve Paranto/Randy Bither
  3. 3.       Troy Horton/Randy Johnson

Men’s 50 Doubles Drop Flight

  1. 1.       Paul Nash/David Schieber
  2. 2.       Jeff Jones/Mike Rains

Men’s 60 Doubles

  1. 1.       Paul Porch/Ron Simcox
  2. 2.       Bruce Bakhshai/David Martinez
  3. 3.       Ed Obermeyer/Lance Thiede

Men’s 60 Doubles Drop Flight

  1. 1.       Marty Burns/Steve Brent
  2. 2.       Jim Baggenstos/Jerry Rees
  3. 3.       Albert Noda/Po Leung

Men’s 60 Doubles Drop Flight B

  1. 1.       Paul Jones/Fred Krasner
  2. 2.       Jim Jackson/Norby Chartrey

Mixed  Doubles 35

  1. 1.       Enrique Ruiz/Trish Graham
  2. 2.      Don Paschal/Che Cui
  3. 3.      Roy Merca/Laurie Merca

 

Mixed 35 Doubles Drop Flight

  1. 1.       Mary Ortmann/Chris Miller
  2. 2.       Wendy Garrido/Prem Carnot
  3. 3.       Ed Obermeyer/Winsome Chan

 

Mixed 50 Doubles

  1. 1.       Hunter Duvall/Mitsu Clark
  2. 2.       Steve Paranto/Lala Climaco
  3. 3.       Judy Holy/David Schieber

Mixed 50 Doubles Drop Flight

  1. 1.       Steve Brent/Vivian Weston
  2. 2.       Caryn McComas/Frank Street

Mixed 60 Doubles

  1. 1.       Mark Friedenberg/Lela Reed
  2. 2.       Lance Thiede/June Crabb
  3. 3.       Roger Rosenthal/Judy Rosenthal

Mixed 60 Doubles Drop Flight

  1. 1.       Ron Simcox/Mary Borgen
  2. 2.       Marty Burns/Merrily Miller

 

 

 

State Games of Oregon Tournament Results for Open Events 2011

 

Played on  Sunday, July 10th 2011

 

Men’s Open Singles

 

  1. Enrique Ruiz
  2. Don Paschal
  3. Chris  Miller

 

Men’s Open Singles Drop Flight

 

  1. Chris Powell
  2. Troy Horton
  3. Mike Rains

 

Women’s Open Singles

 

  1.  Sheila Schoonover
  2. Christine Barksdale
  3. Darcy Jacobson

 

Women’s Open Doubles

 

  1. June Crabb/Sheila Schoonover
  2. Che Cui/Trish Graham
  3. Connie Anderson/Judy Rosenthal

 

Men’s Open Doubles

 

  1. Billy Jacobson/Chris Miller
  2.  Mark Friedenberg/Dan Gabanek
  3. Don Paschal/Roy Merca

 

Men’s Open Doubles Drop Flight

 

  1. Enrique Ruiz/Prem Carnot
  2. Douglas Barsotti/Wesley Gabrielsen
  3. Marty Burns/David Schieber

 

Men’s Open Doubles Drop Flight B

 

  1. Jeff Jones/Mike Rains
  2. Bob Anderson/Roger Rosentahl
  3. Troy Horton/Randy Johnson

 

 

 

Mixed Open Doubles

 

  1. Lavon Major/Tonja Major
  2. Trish Graham/Don Paschal
  3. Don Gabanek/June Crabb

 

Mixed Doubles Drop Flight

 

  1. Roy Merca/Laurie Merca
  2. Steve Paranto/Lala Climaco
  3. Wendy Garrido/Randy Johnson

 

Mixed Doubles Drop Flight B

 

  1. Bob Anderson/Connie Anderson
  2. Marty Burns/Lela Reed
  3. Mark Friedenberg/Mary Ortmann
2010 Results

2010 State Games of Oregon

Pickleball held at Tualatin Hills Park and Rec Athletic Center – 158th & Walker

Beaverton, OR

July 10-11, 2010

Doubles

Female

Open

Gold:  Sheila Schoonover; Banks, OR

Gold:  June Crabb; Hillsboro, OR

Silver:  Wendy Garrido; Olympia, WA

Silver:  Che Cui; Kent, WA

Bronze:  Connie Anderson; Corvallis, OR

Bronze:  Judy Rosenthal; Corvallis, OR

35+

Gold: Sheila Schoonover; Banks, OR

Gold: Che Cui; Kent, WA

Silver: Judy Rosenthal; Corvallis, OR

Silver: Connie Anderson; Corvallis, OR

Bronze: Paula Voborsky; Eugene, OR

Bronze: Lala Climaco; Beaverton, OR

50+

Gold: Judy Rosenthal; Corvallis, OR

Gold: Connie Anderson; Corvallis, OR

Silver: Tawn Wolfe; Washougal, WA

Silver: Linda Hoggatt; Portland, OR

Bronze: Susan Weeks; Eugene, OR

Bronze: Paula Voborsky; Eugene, OR

 

Male

35+

Gold: Enrique Ruiz; Vancovuer, WA

Gold: Chris Miller; Kent, WA

Silver: Mark Friedenberg; Seattle, WA

Silver: Dan Gabanek; Puyallup, WA

Bronze: Marty Burns; Ashland, OR

Bronze: David Schieber; Ashland, OR

35+ A Flight

Gold: Bruce Bakhshai; Corvallis, OR

Gold: Jeff Megy;

Silver: David Martinez; Monmouth, OR

Silver: Bob Anderson; Corvallis, OR

Bronze: Mike Brasch; Camas, WA

Bronze: Paul Haertel; Tualatin, OR

50+

Gold: Steve Paranto; Hillsboro, OR

Gold: Randy Bither; Beaverton

Silver: Marty Burns; Ashland, OR

Silver: David Schieber; Ashland, OR

Bronze: Mike Deaton; Eugene, OR

Bronze: Randy Johnson; Philomath, OR

50+ A Flight

Gold:  Bob Anderson; Corvallis, OR

Gold:  James Schupp; Corvallis, OR

Silver:  David Martinez; Monmouth, OR

Silver:  Bruce Bakhshai; Corvallis, OR

Bronze:  Ronald Simcox; Vancouver, WA

Bronze:  Hunter Duvall; Vancouver, WA

 

50+ B Flight

Gold:  John Grasso; Snohomish, WA

Gold:  Mike Rains; Happy Valley, OR

Silver:  Norman Davis; Surprise, AZ

Silver:  Paul Porch; Vancouver, WA

Bronze:  A Alomran; Corvallis, OR

Bronze:  Don Cruise; Philomath, OR

60+

Gold:  Ronald Simcox; Vancouver, WA

Gold:  Paul Porch; Vancouver, WA

Silver:  Marty Burns; Ashland, OR

Silver:  Bob Sester; Sequim, WA

Bronze:  Lance Thiede; Vancouver, WA

Bronze:  Michael Wolfe; Washougal, WA

60+ A Flight

Gold:  Robert Cox; McMinnville, OR

Gold:  David Dailey; Newberg, OR

Silver:  Paul Hoggatt; Portland, OR

Silver:  Jim (James) Jackson; Hillsboro, OR

Bronze:  Fred Krasner; Ashland, OR

Bronze:  Paul Jones; Ashland, OR

Open

Gold:  Mark Friedenberg; Seattle, WA

Gold:  Daniel Gabanek; Puyallup, WA

Silver:  Jagan Subhas; Renton, WA

Silver: Steve Wong

Bronze: Enrique Ruiz; Vancouver, WA

Bronze: Chris Miller; Kent, WA

Open A Flight

Gold:  Randy Johnson; Philomath, OR

Gold:  Mike Deaton; Eugene, OR

Silver:  Jeff Megy;

Silver:  David Martinez; Monmouth, OR

Bronze:  Chris Powell; McMinnville, OR

Bronze:  Mathew Christie; Newberg, OR

Open B Flight

Gold:  A.M. Alomran; Corvallis, OR

Gold:  Parker Wood; Corvallis, OR

Silver:  Prem Carnot; Olympia, WA

Silver:  Paul Hoggatt; Portland, OR

Bronze:  Christopher Whitelock; Tigard, OR

Bronze:  Ian Mcgetrick; Tigard, OR

Mixed

35+

Gold: Jim Cessna; Tigard, OR

Gold: Che Cui; Kent, WA

Silver: Enrique Ruiz; Vancouver, WA

Silver: Sheila Schoonover; Banks, OR

Bronze: Prem Carnot; Olympia, WA

Bronze: Wendy Garrido; Olympia, WA

50+

Gold: Sheila Schoonover; Banks, OR

Gold: Lance Thiede; Vancouver, WA

Silver: David Martinez; Monmouth, OR

Silver: Judy Rosenthal; Corvallis, OR

Bronze: Bob Anderson; Corvallis, OR

Bronze: Connie Anderson; Corvallis, OR

50+ A Flight

Gold:  Steve Paranto; Hillsboro, OR

Gold:  Lala Climaco; Beaverton, OR

Silver:  Paula Voborsky; Eugene, OR

Silver:  Marty Burns; Ashland, OR

60+

Gold:  Judy Rosenthal; Corvallis, OR

Gold:  Bob Anderson; Corvallis, OR

Silver:  Linda Hoggatt; Portland, OR

Silver:  Paul Hoggatt; Portland, OR

Bronze:  Tawn Wolfe; Washougal, WA

Bronze:  Michael Wolfe; Washougal, WA

Open

Gold:  Jim Cessna; Tigard, OR

Gold:  Sheila Schoonover; Banks, OR

Silver:  Steve Wong;

Silver:  Che Cui; Kent, WA

Bronze:  June Crabb; Hillsboro, OR

Bronze:  Enrique Ruiz; Vancouver, WA

Open A Flight

Gold: Bob Anderson; Corvallis, OR

Gold: Connie Anderson; Corvallis, OR

Silver: Linda Hoggatt; Portland, OR

Silver: Paul Hoggatt; Portland, OR

Bronze: Paula Voborsky; Eugene, OR

Bronze: Parker Wood; Corvallis, OR

Singles

Female

Open

Gold:  Sheila Schoonover; Banks, OR

Silver:  June Crabb; Hillsboro, OR

Bronze:  Michelle Graf-Martin; Aloha, OR

Male

Open

Gold: Chris Miller; Kent, WA

Silver: Enrique Ruiz; Vancouver, WA

Bronze: Jagan Subhas; Renton, WA

Open A Flight

Gold: Parker Wood; Corvallis, OR

Silver: Chris Powell; McMinnville, OR

Bronze: Randy Johnson; Philomath, OR

35+

Gold: Jim Cessna; Tigard, OR

Silver: Chris Powell; McMinnville, OR

Bronze: Randy Johnson, Philomath, OR

50+

Gold: Steve Paranto; Hillsboro, OR

Silver: Mike Deaton; Eugene, OR

Bronze: Randy Johnson; Philomath, OR

50+ A Flight

Gold: Tom Barton; McMinnville, OR

Silver:  Mike Rains; Happy Valley, OR

60+

Gold:  John Grasso; Snohomish, WA

Silver:  David Dailey; Newberg, OR

Bronze:  Paul Porch; Vancouver, WA

60+ A Flight

Gold: Lance Thiede; Vancouver, WA

Silver: Leonard Matz; Aloha, OR

Bronze: Ronald Simcox; Vancouver, WA

2009 Results

2009 State Games of Oregon

Pickleball held at Tualatin Hills Rec. Center

Beaverton, Or.

July 11-12, 2009

 

Men’s Open Singles

Gold: Chris Miller

S: Jagan Subhas

B: Mark Friedenberg

 

Men’s A Flight Singles

G: John Merdler

S: Tom Barton

 

Men’s 35 Singles

G: Chris Miller

S: Jim Cessna

B: John Merdler

 

Men’s 50 Singles

G: Hunter Duvall

S: Walt Turner

B: Paul  Hoggatt

 

Men’s 60 Singles

G: Mike Wolfe

S: Ron Simcox

B: Lance Thiede

 

Men’s 70 Singles

G: Ron Simcox

S: Norby Chartrey

 

Women’s Open Singles

G: June Crabb

S: Sheila Schoonover

 

Women’s 35 Singles

G: Sheila Schoonover

S: June Crabb

 

Women’s 50 Singles

G: Kristen Wambach

S: Dee Turner

 

Women’s Open Doubles

G: June Crabb/Sheila Schoonover

S: Mitsu Clark/Linda Hoggatt

B: Connie Anderson/Kristen Wambach

Women’s 50 Doubles

G: Sheila Schoonover/Linda Hoggatt

S: Lela Reed/Mitsu Clark

B: Connie Anderson/Kristen Wambach

Men’s Open Doubles

G: Mark Friedenberg/Jagan Subhas

S: Hunter Duvall/Jeremy Nash

B: Ron Simcox/Jim Cessna

Men’s A Doubles

G: Bob Anderson/Lance Thiede

S: Paul Haertel/Mannix Dizon

Men’s 35 Doubles

G: Mark Friedenberg/Jim Cessna

S: Ron Simcox/Hunter Duvall

B: Wayne Myhre/Jeremy Nash

Men’s 35 A Doubles

G: Bob Sester/ Mike Wolfe

S: Randy Wagner/Terry Wagner

B: George Cox/Robert Cox

Men’s 50 Doubles

G: Mark Friedenberg/Hunter Duvall

S: Jan Hoogland/Ron Simcox

B: Wayne Myhre/Mike Wolfe

Men’s 50 A Doubles

G: Bob Sester/Walt Turner

S: Randy Wagner/Terry Wagner

Men’s 60 Doubles

G: Mike Wolfe/Wayne Myhre

S: Ron Simcox/Paul Hoggatt

B: Dennis Dahlen/Bob Sester

Men’s 60 A Doubles

G: Bob Anderson/Lance Thiede

S: George Cox/Robert Cox

B: Jim Baggenstos/Norby Chartrey

Men’s 70 Doubles

G: Vernon Wayne/Ron Simcox

S: Michael Maksud /Jim Ringler

B: Jim Jackson/Norby Chartrey

Mixed Open Doubles

G: Jim Cessna/Sheila Schoonover

S: Jagan Subhas/June Crabb

B: Mark Friedenberg/Lela Reed

Mixed A Doubles

G: Bob Anderson/Connie Anderson

S: Lance Thiede/Kristen Wambach

Mixed 35 Doubles

G: Mark Friedenberg/June Crabb

S: Kent Campbell/Sheila Schoonover

B: Jim Cessna/Mitsu Clark

Mixed 35 A Doubles

G: Bob Anderson/Connie Anderson

S: Lance Thiede/Mitsu Clark

Mixed 50 Doubles

G: Wayne Myhre/Sheila Schoonover

S: Hunter Duvall/Lela Reed

B: Bob Anderson/Connie Anderson

Mixed 50 A Doubles

G: Kristen Wambach/Jan Hoogland

S: Walt Turner/Dee Turner

B: Candice Guise/Jim Baggenstos

Mixed 60 Doubles

G: Paul Hoggatt/Linda Hoggatt

S: Bob Sester/Lela Reed

B: Mike Wolfe/Tawn Wolfe

Mixed 60 A Doubles

G: Jim Baggenstos/Candice Guise

S: Norby Chartrey/Barbara Leahey

2008 Results

2008 State Games of Oregon

Pickleball Results

Held at Tualatin Hills Park & Rec Athletic Center

Beaverton Or.

July 12th and 13th 2008

 

 

Female Doubles 60+

Gold:: Jan Pomerenk, Vancouver, Wa.

Silver:: Mary Borgen, Vancouver, Wa.

 

Female’s Doubles 35’s

Gold:  Mitsu Clark, Vancouver, Wa.

Gold:  Linda Hoggatt, Grants Pass, Or.

Silver:  Mary Borgen, Vancouver, Wa.

Silver:  Pam Dusenberry, Ridgefield, Or.

Bronze:  Jan Pomerenk, Vancouver, Wa.

Bronze:  Debbie Jones, Vancouver, Wa.

 

Female’s Doubles 50’s

Gold:  Lela Reed, Seattle, Wa.

Gold:  Mitsu Clark, Vancouver, Wa.

Silver:  Linda Hoggatt, Grants Pass, Or.

Silver:  Pam Dusenberry, Ridgefield, Or.

Bronze:  Jan Pomerenk, Vancouver, Wa.

Bronze:  Mary Borgen, Vancouver, Wa.

 

Female’s Doubles Open

Gold:  Mitsu Clark, Vancouver, Wa.

Gold:  June Crabb, Beaverton, Or.

Silver:  Debbie Jones, Vancouver, Wa.

Silver:  Linda Hoggatt, Grants Pass, Or.

Bronze:  Pam Dusenberry, Ridgefield, Or.

Bronze:  Mary Borgen, Vancouver, Wa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Male Doubles 35’s

Gold:  Enrique Ruiz, Vancouver, Wa.

Gold:  Erne Perry, Mukilteo, Wa.

Silver:  Mark Friedenberg, Seattle, Wa.

Silver:  Hunter Duvall, Vancouver, Wa.

Bronze:  Randy Bither, Beaverton, Or.

Bronze:  Jim Cessna, Tigard, Or.

Craig Hoskins, Clackamas, Or.

Terry Wagner, Oregon City, Or.

 

Male Doubles 55’s A

Gold: Craig Hoskins

Gold: Terry Wagner

Silver: Stephane Cohen

Silver: Kent Campbell

 

Male Doubles 50’s

Gold:  Hunter Duvall, Vancouver, Wa.

Gold:  Ronald Simcox, Vancouver, Wa.

Silver:  Kirk Dusenberry, Ridgefield, Wa.

Silver:  Paul Hoggatt, Grants Pass, Or.

Bronze:  Norbert Chartrey, Cornelius, Or.

 

Male Doubles 60+

Gold:  Ronald Simcox, Vancouver, Wa.

Gold:  Paul Hoggatt, Grants Pass, Or.

Silver:  Norbert Chartrey, Cornelius, Or.

Silver: Jim Baggenstos, Norby Chartrey

 

Male Doubles A

Gold:  Kent Campbell, Hillsboro, Or.

Gold:  Stephane Cohen, Portland, Or.

Silver:  Ronald Simcox, Vancouver, Wa.

Silver:  Kirk Dusenberry, Ridgefield, Wa.

Bronze:  Terry Wagner, Oregon City, Or.

Bronze:  Craig Hoskins, Clackamas, Or.

 

 

 

 

 

 

 

 

Male Doubles Open

Gold:  Enrique Ruiz, Vancouver, Wa.

Gold:  Erne Perry, Mukilteo, Wa.

Silver:  Jim Cessna, Tigard, Or.

Silver:  Randy Bither, Beaverton, Or.

Bronze:  Mark Friedenberg, Seattle, Wa.

 

Male Singles 35’s

Gold:  Enrique Ruiz, Vancouver, Wa.

Silver:  Craig Hoskins, Clackamas, Or.

Bronze:  Erne Perry, Mukilteo, Wa.

 

Male Singles 35’s A

Gold: Rick Griffee

Silver: Paul Haertel

Bronze: Randy Bither

 

Male Singles 50’s

Gold:  Ronald Simcox, Vancouver, Wa.

Silver:  Hunter Duvall, Vancouver, Wa.

 

Male Singles A

Gold:  Erne Perry, Mukilteo, Wa.

Silver:  Rick Griffee, Vancouver, Wa.

Bronze:  Randy Bither, Beaverton, Or.

 

Male Singles Open

Gold:  Enrique Ruiz, Vancouver, Wa.

Silver:  Mark Friedenberg, Seattle, Wa.

Bronze: Jagen Subhas

 

Mixed Doubles 35’s

Gold:  June Crabb, Beaverton, Or.

Gold:  Mark Friedenberg, Seattle, Wa.

Silver:  Mitsu Clark, Vancouver, Wa.

Silver:  Jim Cessna, Tigard, Or.

Bronze:  Erne Perry, Mukilteo, Wa.

Bronze:  Mary Borgen, Vancouver, Wa.

 

 

 

 

 

 

 

Mixed Doubles 50’s

Gold:  Lela Reed, Seattle, Wa.

Gold:  Hunter Duvall, Vancouver, Wa.

Silver:  Kirk Dusenberry, Ridgefield, Wa.

Silver:  Pam Dusenberry, Ridgefield, Or.

Bronze:  Linda Hoggatt, Grants Pass, Or.

Bronze:  Paul Hoggatt, Grants Pass, Or.

 

Mixed Doubles 50’s A

Gold:  Jan Pomerenk/ Ron Simcox

Silver:  Mary Borgen/ Jim Baggenstos

 

Mixed Doubles 60+

Gold:  Mark Friedenberg, Seattle, Wa.

Gold:  Lela Reed, Seattle, Wa.

Silver:  Jan Pomerenk, Vancouver, Wa.

Silver:  Ronald Simcox, Vancouver, Wa.

Bronze:  Paul Hoggatt, Grants Pass, Or.

Bronze:  Linda Hoggatt, Grants Pass, Or.

 

Mixed Doubles A

Gold:  Debbie Jones, Vancouver, Wa.

Gold:  Erne Perry, Mukilteo, Wa.

Silver:  Mary Borgen, Vancouver, Wa.

Silver:  Jim Cessna, Tigard, Or.

 

Mixed Doubles Open

Gold:  June Crabb, Beaverton, Or.

Gold:  Enrique Ruiz, Vancouver, Wa.

Silver:  Mark Friedenberg, Seattle, Wa.

Silver:  Lela Reed, Seattle, Wa.

Bronze:  Mitsu Clark, Vancouver, Wa.

Bronze: Jim Cessna, Tigard, Or.

2007 Results

State Games of Oregon

Pickleball held at Tualatin Hills Recreation Center

Beaverton, Or.

July 7-8 2007

 

Open Mixed Doubles

Gold: Enrique Ruiz, Vancouver, Wa. / June Crabb, Beaverton, Or.

Silver: Mark Friedenberg, Seattle, Wa. / Lela Olson, Milwaukie, Or.

Bronze: Bob and Connie Anderson, Corvallis, Or.

 

“A” Mixed Doubles

Gold: Roger and Judy Rosenthal, Corvallis, Or.

Silver: Kirk and Pam Dusenberry, Ridgefield, Wa.

Bronze: John and Cindy Graser, Oregon City, Or.

 

35’s Mixed Doubles

Gold: Mark Friedenberg, Seattle, Wa. / June Crabb, Beaverton, Or.

Silver: Roger and Judy Rosenthal, Corvallis, Or.

Bronze: Rick Griffee, Vancouver, Wa. / Lela Reed, Seattle, Wa.

 

“A” 35’s Mixed Doubles

Gold: Jim Cessna, Tigard, Or. / Mary Borgen, Vancouver, Wa.

Silver: Kirk and Pam Dusenberry, Ridgefield, Wa.

Bronze: Terry Wagner, Oregon City, Or. / Nancy Curfman, Bend, Or.

 

50’s Mixed Doubles

Gold: Wayne Myhre, Vancouver, Wa. / June Crabb, Beaverton, Or.

Silver: Hunter Duvall, Vancouver, Wa. / Christi Lewis, Puyallup, Wa.

Bronze: Bob and Connie Anderson, Corvallis, Or.

 

60’s Mixed Doubles

Gold: Roger and Judy Rosenthal, Corvallis, Or.

Silver: Norman Davis, Surprise, Az. / Lela Reed, Seattle, Wa.

 

Open Women’s Doubles

Gold: June Crabb, Beaverton, Or. / Lela Reed, Seattle, Wa.

Silver: Connie Anderson, Corvallis, Or. / Judy Rosenthal, Corvallis, Or.

Bronze: Mary Borgen, Vancouver, Wa. / Pam Dusenberry, Ridgefield, Wa.

 

50’s Women’s Doubles

Gold: Connie Anderson, Corvallis, Or. / Judy Rosenthal, Corvallis, Or.

Silver: Christi Lewis, Puyallup, Wa. / Lela Reed, Seattle, Wa.

 

 

 

Open Men’s Doubles

Gold: Jeremy Nash, Vancouver, Wa. / Hunter Duvall, Vancouver, Wa.

Silver: Mark Friedenberg, Seattle, Wa. / Rick Griffee, Vancouver, Wa.

Bronze: Jim Cessna, Tigard, Or. / Kurt Wessenburg

 

“A” Men’s Doubles

Gold: Craig Hoskins, Clackamas, Or. / Terry Wagner, Oregon City, Or.

Silver: Paul Haertel, Tualatin, Or. / Gary Olson, Milwaukie, Or.

Bronze: Randy Johnson, Portland, Or. / Norman Davis, Surprise, Az.

 

35’s Men’s Doubles

Gold: Mark Friedenberg, Seattle, Wa. / Hunter Duvall, Vancouver, Wa.

Silver: Wayne Myhre, Vancouver, Wa. / Rick Griffee, Vancouver, Wa.

Bronze: Jim Cessna, Tigard, Or. / Paul Haertel, Tualatin, Or.

 

“A” 35’s Men’s Doubles

Gold: Bob Anderson, Corvallis, Or. / Roger Rosenthal, Corvallis, Or.

Silver: Daniel Hughson, Oregon City, Or. / Randy Johnson, Portland, Or.

Bronze: Gary Olson, Milwaukie, Or. / John Graser, Oregon City, Or.

 

50’s Men’s Doubles

Gold: Ron Simcox, Vancouver, Wa. / Hunter Duvall, Vancouver, Wa.

Silver: Wayne Myhre, Vancouver, Wa. / Randy Johnson, Portland, Or.

Bronze: Norman Davis, Surprise, Az. / Mark Friedenberg, Seattle, Wa.

 

60’s Men’s Doubles

Gold: Mark Friedenberg, Seattle, Wa. / Randy Johnson, Portland, Or.

Silver: Bob Anderson, Corvallis, Or. / Roger Rosenthal, Corvallis, Or.

Bronze: Ron Simcox, Vancouver, Wa. / Robert Cox, McMinnville, Or.

 

Open Women’s Singles

Gold: June Crabb, Beaverton, Or.

Silver: Nancy Curfman, Bend, Or.

 

35’s Women’s Singles

Gold: June Crabb, Beaverton, Or.

Silver: Nancy Curfman, Bend, Or.

 

50’s Women’s Singles

Gold: Connie Anderson, Corvallis, Or.

Silver: Christi Lewis, Puyallup, Wa.

 

Open Men’s Singles

Gold: Enrique Ruiz, Vancouver, Wa.

Silver: Jeremy Nash, Vancouver, Wa.

Bronze: Kurt Wessenberg, Beaverton, Or.

 

“A” Men’s Singles

Gold: Craig Hoskins, Clackamas, Or.

Silver: John Graser, Oregon City, Or.

Bronze: Nomer Dumanon, Portland, Or.

 

35’s Men’s Singles

Gold: Jim Cessna, Tigard, Or.

Silver: Craig Hoskins, Clackamas, Or.

Bronze: Paul Haertel, Tualatin, Or.

 

50’s Men’s Singles

Gold: Ron Simcox, Vancouver, Wa.

Silver: Wayne Myhre, Vancouver, Wa.

Bronze: Robert Rosenthal, Corvallis, Or.

 

60’s Men’s Singles

Gold: Ron Simcox, Vancouver, Wa.

Silver: Randy Johnson, Portland, Or.

Bronze: Robert Cox, McMinnville, Or.

2006 Results

No results currently available.

2005 Results

2005 State Games of Oregon

Pickleball Results

Held at Tualatin Hills Rec. Center

July 9-10 2005

Male Open Singles

Gold: Enrique Ruiz

Silver: Mark Friendenburg

Bronze: Mike Duby

 

Female Open Singles

Gold: Judy Ruiz

Silver: June Crabb

Bronze: Connie Anderson

 

Male Open Doubles

Gold: Mike Duby & Enrique Ruiz

Silver: Mark Friendenburg & Rick Griffie

Bronze: Ben Estes & Erne Perry

 

Female Open Doubles

Gold: June Crabb & Sheila Schoonover

Silver: Barbara Duby & Lela Reed

Bronze: Loralee Campbell & Kathy Oliver

 

Mixed Open Doubles

Gold: Sheila Schoonover & Jim Cessna

Silver: June Crabb & Mark Friendenburg

Bronze: Mitsu Clark & Enrique Ruiz

 

Male 35+ Singles

Gold: Rick Griffie

Silver: Stephane Cohen

Bronze: Paul Haertel

 

Female 35+ Singles

Gold: Judy Ruiz

Silver: Connie Anderson

Bronze: Cindy Hudson

 

Male 35+ Doubles

Gold: Mike Duby & Mark Friendenburg

Silver: Hunter Duvall & Rick Griffie

Bronze: Ben Estes & Erne Perry

 

 

Female 35+ Doubles

Gold: Barbara Reed & Lela Reed

Silver: Laralee Campbell & Kathy Oliver

Bronze: Connie Anderson & Cindy Hudson

 

Mixed 35+ Doubles

Gold: Sheila Schoonover & Jim Cessna

Silver: Barbara Duby & Mike Duby

Bronze: Mitsu Clark & Barney Clark

 

Male 50+ Singles

Gold: Mike Duby

Silver: Ron Simcox

 

Male 50+ Doubles

Gold: Mike Duby & Barney Myer

Silver: Mark Friendenburg & Wayne Myhre

Bronze: Hunter Duvall & Ben Estes

 

Female 50+ Doubles

Gold: June Crabb & Sheila Schoonover

 

Mixed 50+ Doubles

Gold: Lela Reed & Mark Friendenburg

Silver: Barbara Duby & Mike Duby

Bronze: Sheila Schoonover & Ron Simcox

 

Female 60+ Singles

Gold: Jan Pomerenk

Silver: Mary Borgen

 

Male 60+ Doubles

Gold: Ed Hamer & Ron Simcox

2004 Results

2004 State Games of Oregon Pickleball

Held July 10-11 at Tualatin Hills Rec. Center

Male Singles Open

Gold: Enrique Ruiz; Hillsboro, Or

Silver: Mark Friedenberg, Federal Way, Wa.

Bronze: Jeremy Nash; Vancouver, Wa.

 

Female Singles Open

Gold: June Crabb; Beaverton, Or.

Silver: Carolyn Carlson; St. Helen’s, Or.

Bronze: Cindy Hudson; Vancouver, Wa.

 

Male Doubles Open

Gold: Enrique Ruiz; Hillsboro, Or./Jim Cessna; Tigard, Or.

Silver: Mark Friedenberg; Federal Way, Wa./Kent Campbell; Hillsboro, Or.

Bronze: Hunter Duvall; Vancouver, Wa./Jeremy Nash; Vancouver, Wa.

 

Female Doubles Open

Gold: June Crabb; Beaverton, Or./Sheila Schoonover; Banks, Or.

Silver; April Seekins; Beaverton, Or./Fran Meyer; Portland, Or.

Bronze: Holli Adams; Portland, Or./Yvonne Powers; Beaverton, Or.

 

Mixed Doubles Open

Gold: Mark Friedenberg; Federal Way, Wa./June Crabb; Beaverton, Or.

Silver: Enrique Ruiz; Hillsboro, Or./Holli Adams; Portland, Or.

Bronze; Jim Cessna; Tigard, Or./Mitsu Clark; Vancouver, Wa.

 

Male Singles A

Gold: Jay Wilson; Portland, Or.

Silver: Tom Black; Hillsboro, Or.

Bronze: Rick Griffee; Vancouver, Wa.

 

Male Doubles A

Gold: John Wales; Salem, Or./Jerry Wright; Salem, Or.

Silver: Curtis Campbell; Hillsboro, Or./Bruce Herrold; Hillsboro, Or.

 

Mixed Doubles A

Gold: Mitsu Clark; Vancouver, Wa./Jeremy Nash; Vancouver, Wa.

Silver: Tom Black; Hillsboro, Or./Judy Rosenthal; Salem, Or.

Bronze: Kent Campbell; Hillsboro, Or./Lara Lee Campbell; Hillsboro, Or.

 

Male Singles 35’s

Gold: Jay Wilson; Portland, Or.

Silver: Mark Friedenberg; Federal Way, Wa.

Bronze: Rick Griffee; Vancouver, Wa.

 

Male Doubles 35’s

Gold: Hunter Duvall; Vancouver, Wa./Rick Griffee; Vancouver, Wa.

Silver: Mark Friedenberg; Federal Way, Wa./Paul Haertel; Tualatin, Or.

Bronze: Larry Seekins; Beaverton, Or./Barney Meyer; Portland, Or.

 

Female Doubles 35’s

Gold: Mitsu Clark; Vancouver, Wa./Holli Adams; Portland, Or.

Silver: April Seekins, Beaverton, Or./Fran Meyer; Portland, Or.

Bronze: Carolyn Carlson; St. Helen’s Or./Yvonne Powers; Beaverton, Or.

 

Mixed Doubles 35’s

Gold: Mark Friedenberg; Federal Way, Wa./June Crabb; Beaverton, Or.

Silver: Jim Cessna; Tigard, Or./Mitsu Clark; Vancouver, Wa.

Bronze: Holli Adams; Portland, Or./Hunter Duvall; Vancouver, Wa.

 

Female Singles 50’s

Gold: Fran Meyer; Portland, Or.

 

Male Doubles 50’s

Gold: Mark Friedenberg; Federal Way, Wa./Wayne Myhre; Vancouver, Wa.

Silver: Larry Seekins, Beaverton, Or./Barney Meyer; Portland, Or.

Bronze: Mike Brasch; Camas, Wa./Jeff Larsen; Vancouver, Wa.

 

Female Doubles 50’s

Gold: Mitsu Clark; Vancouver, Wa./Holli Adams; Beaverton, Or.

Silver: April Seekins; Beaverton, Or./Fran Meyer; Portland, Or.

Bronze: Peggy May; Salem, Or./Judy Rosenthal; Salem, Or.

 

Mixed Doubles 50’s

Gold: Wayne Myhre; Vancouver, Wa./June Crabb; Beaverton, Or.

Silver: Larry Seekins; Beaverton, Or./April Seekins; Beaverton, Or.

Bronze: Fran Meyer; Portland, Or./Barney Meyer; Portland, Or.

 

Male Singles Juniors

Gold: Curtis Campbell; Hillsboro, Or.

Silver: Bruce Herrold; Hillsboro, Or.

 

Male Singles 60+

Gold: John May; Salem, Or.

Silver: James Stewart; Salem, Or.

 

Female Singles 60+

Gold: April Seekins; Beaverton, Or.

 

 

Male Doubles 60+

Gold: Roger Colburn; Salem, Or./Jerry Wright; Salem, Or.

Silver: Tom Saunders; Salem, Or./John Wales; Salem, Or.

Bronze: Jim Stewart; Salem Or./Jon Moberg; Salem, Or.

 

Female Doubles 60+

Gold: Donna Hibdon; Salem, Or./Peggy May; Salem, Or.

Silver: Annie Klesath; Salem, Or./Carol Saunders; Salem, Or.

 

Mixed Doubles 60+

A Flight

Gold: April Seekins; Beaverton, Or./Larry Seekins; Beaverton, Or.

Silver: Jerry Wright; Salem, Or./Donna Hibdon; Salem, Or.

Bronze: John Wales; Salem, Or./ Peggy May; Salem, Or.

B Flight

Gold: Owen Stockard; Salem, Or./Carol Saunders; Salem, Or.

Silver: Tom Saunders; Salem, Or./Annie Klesath; Salem, Or.