Shooting

Summer Sports

 

Test your skills against other competitors at an NRA sanctioned shooting competition.  Earn points to promote to the next level.

Countdown to the 2019 Shooting Competition

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

On-site registration available until 60 minutes prior to the event.

Competition Dates

July 13, 2019 – Outdoor
July 14, 2019 – Indoor

Location

Outdoor Events
Estacada Rod and Gun Club
23400 SE Eagle Creek Rd
Eagle Creek, OR  97022

Indoor Events
Portland Rifle and Pistol Club
6130 NE Hassalo St
Portland, OR  97213

Eligibility and Fees

Entry Fee: $40
(For all events paid prior to firing first shot for record)
Includes $4.50 NRA fee per discipline.

Commissioner

Sabrina Lett: Send Mail

Important Information

Rules: Current NRA rules will apply for all matches.  All competitors will be responsible for knowing and understanding the rules and policies.

  • Outdoor:

o  NRA approved 50-yd targets (A-23) will be used for Rifle
o  NRA approved 50-yd targets (B-6, slow) and 25-yd turning targets (B-8, timed and rapid) will be used for Pistol.
o  1 relay of 12 points for each discipline.  Relay on the line at 9:00 a.m. for Pistol and 11:30 a.m. for Rifle.

  • Indoor:

o  NRA approved 50-ft. targets (A-17) will be used for Rifle
o  NRA approved 50-ft turning targets (B-2, slow and B-3, timed and rapid) will be used for Pistol.
o  1 relay of 15 competitors for each discipline.  Relay on the line at 9:00 a.m. for Rifle and 12:00 p.m. for Pistol.

  • There will be a $1,00 charge for all unsuccessful challenges, with all challenges ending 1 hour after final match of each discipline.
Course of Fire:

  • Same course of fire for both days
  • Smallbore Rifle – Prone/3 Position (120 shots fired)

 –60 shots in Prone position
-20 shots in each of three positions (60 shots)
-Positions will be Prone, Standing and Kneeling
-Outdoor: 20 shots fired on each target, Indoor: 10 shots fired on each target

  • Pistol – Conventional Pistol Match (90 shots fired)

Match #1: 20 shots Slowfire
-Match #2: 30 shots National Gallery/Match Course
-Match #3: 20 shots Timed fire
-Match #4: 20 shots Rapid fire
-Match #5: 900 Aggregate of the scores fired in Matches 1-4

Steady hand. Exhale. Pull.

N

Current NRA rules will apply.

All competitors will be responsible for knowing and understanding the rules and policies.
}

Competition Schedule

Outdoor:
Pistol Registration – 8:30 a.m.

Pistol Match – 9:00 a.m.
Rifle Registration – 11:00 a.m.
Smallbore Rifle Prone Match – 11:30 a.m.
Smallbord 3-Position Match – 1:00 p.m.

Indoor:
Rifle Registration – 8:30 a.m.
Smallbore Rifle Prone Match – 9:00 a.m.
Smallbore 3-Position Match – 10:30 a.m.
Pistol Registration – 11:30 a.m.
Pistol Match – 12:00 p.m.

Awards

Gold, Silver, Bronze  in age divisions for each discipline

 

Portland Rifle and Gun Club

Estacada Rod and Gun Club

Results

Click below to see historical results.
2016 Results

Outdoor Pistol

Age 20-29:

Gold
Nicholas Young
Age 30-39:

Gold
Juan Carlos Lopez

Age 40-49:

Gold
Simon-Pierre Smith

Silver
David Copeland

Bronze
Robert McIlwain

Age 50-59:

Gold
Sabrina Lett

Silver
Bill Brown

Age 60-69:

Gold
Beverly Esler

Silver
James Lett

Bronze
Lee Jensen

 

Outdoor Prone – Iron Sights

Age 20-29:

Gold
Nicholas Young

Age 30-39:

Gold
Robert Katzberg

Silver
Juan Carlos Lopez

Age 60-69:

Gold
Larry Katzberg

Silver
Curtis Choy

 

Outdoor Prone – Scope

Age 40-49:

Gold
Simon-Pierre Smith

Age 50-59:

Gold
Daniel Erpenbach

Silver
Bill Brown
Age 60-69:

Gold
Dwayne Fund

 

 

Outdoor 3-Position Rifle – Iron Sights

Age 20-29:

Gold
Nicholas Young
Age 30-39:

Gold
Robert Katzberg

Age 60-69:

Gold
Curtis Choy

 

Outdoor 3-Position Rifle – Scope

Age 40-49:

Gold
Simon-Pierre Smith

Age 60-69:

Gold
Dwayne Fund

 

 

Indoor Pistol

Age 20-29:

Gold
Nicholas Young

Age 30-39:

Gold
Juan Carlos Lopez

Age 40-49:

Gold
Simon-Pierre Smith

Silver
David Copeland

Bronze
Robert McIlwain

 

Age 50-59:

Gold
Sabrina Lett

Age 60-69:

Gold
Beverly Esler

Silver
James Lett

Bronze
Curtis Choy

 

Age 70+:

Gold
Michael Gallagher

 

 

Indoor Prone – Iron Sights

Age 20-29:

Gold
Nicholas Young

Age 30-39:

Gold
Juan Carlos

Silver
Robert Katzberg

Age 60-69:

Gold
Curtis Choy

Silver
Larry Katzberg

 

Indoor Prone – Scope

Age 20-29:

Gold
Diedre Lett

Age 40-49:

Gold
Simon-Pierre Smith

Age 50-59:

Gold
Daniel Erpenbach

Age 60-69:

Gold
Dwayne Fund

Age 70+:

Gold
Michael Gallagher

 

Indoor 3-Position Rifle – Iron Sights

Age 20-29:

Gold
Taylor Dueck

Silver
Nicholas Young
Age 30-39:

Gold
Robert Katzberg

Silver
Juan Carlos Lopez

Age 60-69:

Gold
Curtis Choy

 

Indoor 3-Position Rifle – Scope

Age 20-29:

Gold
Diedre Lett
Age 40-49:

Gold
Simon-Pierre Smith
Age 60-69:

Gold
Dwayne Fund

Age 70+:

Gold
Michael Gallagher

2015 Results
Indoor 600 Conventional Pistol

Expert

Gold: Adam Ansteth 804

Silver: Earl Campbell 788

Marksman

Gold: David Novitsky 772

Silver: Nicholas Young 721

Bronze: Curtis Choy 697

Sharpshooter

Gold: Michael Gallagher 785

Silver: James Lett 744

Master

Gold: Lee Jensen 715

Unclassified

Gold: Margurite Pfoutz 280

Indoor Prone 

Marksman

Gold:Curtis Choy 593

Silver: Nicholas Young 573

Master

Gold: Dwayne Fund 519

Sharpshooter

Gold: Diedre Lett 576

Unclassified

Gold: Kristen Derting 598

Silver: Simon Pierre Smith 597

Bronze: Margurite Pfoutz 596

Indoor 3-position rifle

Marksman

Gold: Nicholas Young 532

Silver: Curtis Choy 480

Master

Gold: Dwayne Fund 585

Sharpshooter

Gold: Kristen Derting 583

Silver: Diedre Lett 531

Underclassified

Gold: Kaden Profit 584

Silver: Simon Pierre Smith

Bronze: Kaylee Lyen 547

2014 Results

2014 State Games of Oregon

Shooting Results

Held at Portland Rifle and Pistol Club and Outdoor Shooting Range in Grants Pass

Outdoor Shooting Range, Grants Pass, Oregon
3-position 22 Rimfire

Age Group: 13-14
Gold: Kaleb Wharton, 963-8

Age Group: 15-16
Gold: Sierra Chambers, 1123-31

Age Group: 40-49
Gold: Rick Chambers, 940-12

Age Group: 70-79
Gold: Rich Burket, 1076-19

 

Indoor Shooting Range, Portland, Oregon
Pistol

Age Group: 40-49
Gold: Adam Ansteth, 783-12
Silver: Timothy Mason, 757-6

Age Group: 50-59
Gold: James Lett, 737-10
Silver: Sabrina Lett, 676-8

Age Group: 60-69
Gold: Beverly Esler, 821-13
Silver: Michael Gallagher, 787-14
Bronze: Earl Campbell, 741-3
4th: Curtis Choy, 689-2

 

Indoor Shooting Range, Portland, Oregon
3-position rifle

Age Group: 15-16
Class: Marksman
Gold: Dominic Ferroggiaro, 507-3

Age Group: 13-14
Gold: Nathan Cardwell, 521-4

Age Group: 20-29
Class: Sharpshooter
Gold: Diedre Lett, 555-19

Age Group: 30-39
Gold: Goran Markovic, 322-1

Age Group: 50-59
Class: Expert
Gold: Dwayne Fund, 568-18

Age Group: 60-69
Gold: Curtis Choy, 522-2
Silver: Luanne Stoltz, 129-0

2013 Results

2013 State Games of Oregon
Shooting Results

Indoor 600 Conventional Pistol

Open (30-39)

Gold: Thomas Reed Shumaker, Portland, OR, 507

Open (40-49)

Gold: Adam Ansteth, Beaverton, OR, 553
Silver: Curtis Choy, Portland, OR, 444

Open (50-59)

Gold: James Lett, Boring, OR, 522
Silver: Sabrina Lett, Boring, OR, 478

Open (60-69)

Gold: Michael Gallagher, Hillsboro, OR, 511

 

Shooting- All Competitors

Indoor 3 Position

Junior (13-14)

Gold: Dominic Ferroggiaro, Portland, OR  422

Open 21-29

Gold: Deidre Lett, Boring, OR  562
Silver: Robert Kratzberg, 517

Open 40-49

Gold: Curtis Choy, Portland, OR  465

Open 50-59

Gold: Dwayne Fund, Gresham, OR, 581
Silver: Jerry Treanor, Portland, OR  489

Shooting- Male, Kneeling

Outdoor Prone – Iron Sight

Sub Junior (12 & Under)

Gold: Aidyn Ferrell, Merlin, OR, 495-1

 

Shooting- Man, Prone

Outdoor 3 Position – Iron Sight

Sub Junior (13-14)

Gold: Matthew Gillespie, Merlin, OR,  917-3

Intermediate Junior (15-17)

Gold: Sierra Chambers, Grants Pass, OR, 1118-29

Open (21-29)

Gold: Tyler Abel, Tigard, OR, 1172-55

Senior (70 & Over)

Gold: Rich Burket, Grants Pass, OR, 1062-20

 

Shooting- Pistol Competitors

2012 Results
2012 State Games of Oregon

Shooting held at

July 10-11, 2012

 

International Outdoor Smallbore Rifle – Iron Sight (Estacada)

Open

15-17

Gold:  Alexandra Cato; , OR                                                 493-4

Outdoor 3 Position – Iron Sight (Estacada)

Open

13-14

Gold:  Emily Cock; Silverton, OR                                         490-7

15-17

Gold:  Austin Cock; Silverton, OR                                        553-15

Silver:  Alexandra Cato; , OR                                                376-2

50-59

Gold:  Dwayne Fund; Gresham, OR                                      488-3

Outdoor 3 Position – Scope Sight (Estacada)

Open

12U

Gold:  Julien Comardelle; West Linn, OR                               123-0

21-29

Gold:  Diedre Lett; Boring, OR                                             428-2

Outdoor Prone – Iron Sight (Estacada)

Open

50-59

Gold:  Dwayne Fund; Gresham, OR                                      550-10

60-69

Gold:  Larry Katzberg; Oregon City, OR                                493-6

Outdoor Prone – Scope Site (Estacada)

Open

12U

Gold:  Julien Comardelle; West Linn, OR                               159-0

Pistol (Estacada)

Open

21-29

Gold:  Mariah Clark; Molalla, OR                                           537-5

40-49

Gold:  Gregor Halena; , OR                                                  560-13

Silver:  Robert Clark; Oregon City, OR                                  352-0

50-59

Gold:  James Lett; Boring, OR                                             511-8

Silver:  Sabrina Lett; Boring, OR                                           399-4

2011 Results
2011 State Games of Oregon

Shooting held at

Estacada Rod and Gun Club

Josephine County Sportsmen Association

Albany Rifle and Pistol Club

                                                                         July 9-10, 2011

50/100 yd Prone – Iron Sight

Open

14U

Gold:  Sierra Chambers; Grants Pass, OR                             1524-40

15-17

Gold:  Jaime Smith; Grants Pass, OR                                   1562-68

Silver:  Sean Cole; Wolf Creek, OR                                       1553-50

21-29

Gold:  Tyler Abel; Tigard, OR                                               1586-87

40-49

Gold:  Jay Reed; Eugene, OR                                              1571-69

Silver:  Rick Chambers; Grants Pass, OR                              1433-27

50-59

Gold:  John Lane; Keizer, OR                                               1525-48

60-69

Gold:  Barbara Shew; Lebanon, OR                                      1394-18

50/100 yd Prone – Scope Sight

Open

50-59

Gold:  Mike Myhrvold; Forest Grove, OR                              1372-11

60-69

Gold:  Nelson Shew; Lebanon, OR                                       1574-74

Silver:  Ronald Steagall; Albany, OR                                     1546-57

70+

Gold:  Richard Burket; Grants Pass, OR                               1527-44

Outdoor 3 Position – Iron Sight

Open

50-59

Gold:  Rod Collman; Boring, OR                                          370-0

Silver:  Brian Hansen; Milwaukie, OR                                     260-1

Bronze:  Jennie Hansen; Milwaukie, OR                                 104-0

Outdoor 3 Position – Scope Sight

Open

21-29

Gold:  Brandon Duval; Oregon City, OR                                245-1

Silver:  Steffany Hansen; Oregon City, OR                            126-0

 

 

 

 

 

 

 

Outdoor Prone – Iron Sight

Open

14U

Gold:  Paige Pearson; Estacada, OR                                    239-1

Silver:  Julien Comardelle; West Linn, OR                              109-1

21-29

Gold:  Brandon Duval; Oregon City, OR                                385-2

Silver:  Steffany Hansen; Oregon City, OR                            182-1

50-59

Gold:  Larry Katzberg; Oregon City, OR                                515-4

Silver:  Rod Collman; Boring, OR                                         441-2

Bronze:  Brian Hansen; Milwaukie, OR                                   297-2

4:  Jennie Hansen; Milwaukie, OR                                         137-1

 

Outdoor Prone – Scope Sight

Open

70+

Gold:  Arthur Thompson; Hillsboro, OR                                 457-1

Pistol

Open

30-39

Gold:  Michael Flowers; Portland, OR                                   545-11

Silver:  Ben King; Portland, OR                                            506-6

50-59

Gold:  James Lett; Boring, OR                                             543-9

Silver:  Sabrina Lett; Boring, OR                                           456-1

Bronze:  Rod Collman; Boring, OR                                       406-1

Pistol (Estacada)

Open

60-69

Gold:  Wendy Thompson; Hillsboro, OR                               446-3

Shotgun Trap

Open

14U

Gold:  Ross Walther; Lebanon, OR                                       22

Gold:  Nicolaus Walther; Lebanon, OR                                  9

50-59

:  Daniel Lavaty; Portland, OR

60-69

Gold:  Steve Culpepper; Harrisburg, OR                               14

70+

Gold:  Raymond Newby; Corvallis, OR                                 17

2010 Results
2010 State Games Of Oregon Shooting

Held At

Albany Gun Club – Shedd, OR

Emerald Empire Gun Club – Springfield, OR

Estacada Rod And Gun Club – Eagle Creek, OR

Josephine County Sportsmen Association, Grants Pass, OR

July 10-11, 2010

 

Intermediate Jr. 15-17 Outdoor 3 Position – Iron Sight

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Ashley Chambers; Grants Pass, OR                                                                                                 468-3

Open (12 And Under) Smallbore – Iron Sight (Prone)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Silver  Daniel Enger; Grants Pass, OR                                                                                                        493-4

Bronze  Sierra Chambers; Grants Pass, OR                                                                                                  489-3

Open (13 – 14) Smallbore – Iron Sight (Prone)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Sean Cole; Wolf Creek, OR                                                                                                             533-8

Open (15 – 17) Smallbore – Iron Sight (Prone)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Ashley Chambers; Grants Pass, OR                                                                                                 530-5

Open (21 – 29) Smallbore – Iron Sight (Prone)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Abraham Kamerman; Eagle Creek, OR                                                                                             526-6

Open (40 – 49) Shotgun Trap

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Raymond Mertin; Salem, OR

Open (40 – 49) Smallbore – Iron Sight (Prone)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Rick Chambers; Grants Pass, OR                                                                                                    511-4

Open (50 – 59) Smallbore – Iron Sight (Prone)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Larry Katzberg; Oregon City, OR                                                                                                      462-3

Open (50 – 59) Smallbore – Scope Sight (Prone)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Rod Collman; Boring, OR                                                                                                                531-4

Open (60 – 69) Smallbore – Iron Sight (Prone)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Nelson Shew; Lebanon, OR                                                                                                           559-10

Silver  Barbara Shew; Lebanon, OR                                                                                                            426-1

Open (60 – 69) Smallbore – Scope Sight (Prone)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Ronald Steagall; Albany, OR                                                                                                           560-9

Silver  Lance Margeson; Oregon City, OR                                                                                                   303-0

Bronze  Eugene Smith; Quincy, WA                                                                                                             272-0

Open (70+) Smallbore – Iron Sight (Prone)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Monday, July 12, 2010                                                                                                                                     Page 1 Of 3

 

2010 State Games Of Oregon Shooting Results

Gold  Richard Burket; Grants Pass, OR                                                                                                     527-5

Open (70+) Smallbore – Scope Sight (Prone)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Richard Burket; Grants Pass, OR                                                                                                     544-9

Open 21 – 29 Pistol (Estacada)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Abraham Kamerman; Eagle Creek, OR                                                                                             378-5

Open 21-29 Outdoor 3 Position – Scope Sight

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Abraham Kamerman; Eagle Creek, OR                                                                                             847-4

Open 40-49 Outdoor 3 Position – Iron Sight

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Rick Chambers; Grants Pass, OR                                                                                                    827-3

Open 50 -59 Pistol (Estacada)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Tom Stewart; Clackamas, OR                                                                                                          548-6

Open 50-59 Outdoor 3 Position – Iron Sight

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Rod Collman; Boring, OR                                                                                                                835-3

Open 60 -69 Pistol (Estacada)

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Nelson Shew; Lebanon, OR                                                                                                             490-3

Silver  Peter Bates; Portland, OR                                                                                                               461-4

Bronze  Dennis Mott; Fairview, OR                                                                                                               446-0

4  David Alband; Portland, OR                                                                                                            399-2

5  Lance Margeson; Oregon City, OR                                                                                                   373-0

6  Barbara Shew; Lebanon, OR                                                                                                            290-1

7  Eugene Smith; Quincy, WA                                                                                                             221-0

Senior 60 – 69 .22 Rimfire Sporter – Scope Site

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Nelson Shew; Lebanon, OR

Senior 60 – 69 Air Rifle

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Nelson Shew; Lebanon, OR

Senior 60 – 69 Outdoor 3 Position – Iron Sight

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Nelson Shew; Lebanon, OR                                                                                                             972-6

Senior 60 – 69 Outdoor 3 Position – Scope Sight

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Monday, July 12, 2010                                                                                                                                     Page 2 Of 3

 

2010 State Games Of Oregon Shooting Results

Gold  Ronald Steagall; Albany, OR                                                                                                         954-12

Silver  Eugene Smith; Quincy, WA                                                                                                             418-0

Bronze  Lance Margeson; Oregon City, OR                                                                                                   392-0

Senior 70 And Over Outdoor 3 Position – Iron Sight

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Richard Burket; Grants Pass, OR                                                                                                     929-9

Senior Plus 60 – 69 Outdoor Prone – Iron Sight

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Eugene Smith; Quincy, WA

Senior Plus 60 – 69 Outdoor Prone – Scope Sight

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Eugene Smith; Quincy, WA

Senior Plus 70 & Over Outdoor Prone – Iron Sight

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Donald Williams; Beaverton, OR

Sub Jr. (14 And Under) Outdoor 3 Position – Iron Sight

Place  Participant                                                                                                                                   Score

Gold  Sierra Chambers; Grants Pass, OR                                                                                                  393-1

Gold  Sean Cole; Wolf Creek, OR                                                                                                             900-8

Silver  Daniel Enger; Grants Pass, OR                                                                                                        673-2

Monday, July 12, 2010

2009 Results
2009 State Games of Oregon 

Shooting Results

Held at Albany Rifle and Pistol Club,

Emerald Empire Gun Club,

Estacada Rod and Gun Club,

Josephine County Sportsmen Association

July 11-12, 2009

.22 Rimfire Sporter

Sub Junior 13-14 (Aperature)

Gold: Logan Hopkins, Lebanon, Or.                             520-4

Open 21-29 (Scope)

Gold: Josh Ferris, Lebanon, Or.                                    571-14

Open 40-49 (Scope)

Gold: Steve Suing, Lebanon, Or.                                   578-19

Open 50-59 (Post)

Gold: John Matlock, Lebanon, Or.                                513-5

Senior 60-69 (Scope)

Gold: Nelson Shew, Lebanon, Or.                                570-19

Senior 60-69 (Post)

Gold: Ron Steagall, Albany, Or.                                    565-12

Silver: Mike McCarter, Salem, Or.                               518-5

 

Smallbore Prone (Scope)

Sub Junior 13-14

Gold: David Allen, Grants Pass, Or.                              462-2

Open 21-29

Gold: Tyler Abel, Grants Pass, Or.                                573-19

Open 40-49

Gold: Steve Suing, Lebanon, Or.                                   573-15

Open 50-59

Gold: Carl Haggland, Portland, Or.                               546-6

Silver: Rod Collman, Boring, Or.                                   539-11

Senior 70+

Gold: Richard Burkett, Grants Pass, Or.                        562-13

Silver: Don Williams, Beaverton, Or.                             554-10

 

 

Smallbore Prone (Iron)

 

Sub Junior 12 & under

Gold: Sierra Chambers, Grants Pass, Or.                      470-4

Sub Junior 13-14

Gold: Sean Cole, Grants Pass, Or.                                533-12

Silver: Julia Elliott, Springfield, Or.                                 527-3

Bronze: Ashley Chambers, Grants Pass, Or.                  509-6

4th: David Allen, Grants Pass, Or.                                 490-2

5th: Tanner Nelson, Grants Pass, Or.                             460-4

Open 21-29

Gold: Robbie Katzberg, Oregon City, Or.                     570-21

Silver: Tyler Abel. Grants Pass, Or.                               555-10

Open 40-49

Gold: Jay Reed, Eugene, Or.                                         563-14

Silver: Don Ledbetter, Grants Pass, Or.            547-5

Bronze: Richard Chambers, Grants Pass, Or.                527-7

Open 50-59

Gold: Larry Katzberg, Oregon City, Or.                        498-5

Senior 60-69

Gold: Nelson Shew, Lebanon, Or.                                574-12

Silver: Mike Vashaw, Portland, Or.                               525-4

Bronze: Barbara Shew, Lebanon, Or.                           506-5

4th: Al Hayward, Portland, Or.                          490-1

Senior 70+

Gold: Richard Burkett, Grants Pass, Or.                        552-12

 

3P Smallbore (Scope)

Open 40-49

Gold: Steve Suing, Lebanon, Or.                                   1058-19

Open 50-59

Gold: Rod Collman, Boring, Or.                                    818-8

3P Smallbore (Iron)

Sub Junior 12 & under

Gold: Sierra Chambers, Grants Pass, Or.                      333-2

Sub Junior 13-14 (Female)

Gold: Julia Elliott, Springfield, Or.                                  502-4

Silver: Ashley Chambers, Grants Pass, Or.                    356-1

Sub Junior 13-14 (Male)

Gold: Sean Cole, Grants Pass, Or.                                875-12

Silver: David Allen, Grants Pass, Or.                             755-1

Open 21-29

Gold: Tyler Abel, Grants Pass, Or.                                1051-10

Silver: Robbie Katzberg, Oregon City, Or.                    951-15

Open 40-49

Gold: Jay Reed, Eugene, Or.                                         1067-13

Silver: Richard Chambers, Grants Pass, Or.                  786-7

Senior 60-69

Gold: Nelson Shew, Lebanon, Or.                                981-12

Senior 70+

Gold: Richard Burkett, Grants Pass, Or.                        993-11

 

Pistol

Open 50-59

Gold: Carl Haggland, Portland, Or.                               396-1

Senior 60-69

Gold: Mike Vashaw, Portland, Or.                                528-3

Silver: Nelson Shew, Lebanon, Or.                               517-8

Bronze: Al Hayward, Portland, Or.                               490-3

4th: Dave Alband, Portland, Or.                        462-4

Air Rifle

Sub Junior 13-14

Gold: Logan Hopkins, Lebanon, Or.                             436

Sub Junior 15-16

Gold: Mackenzie Green, Salem, Or.                              576

Open 21-29

Gold: Josh Ferris, Lebanon, Or.                                    458

Open 40-49

Gold: Steve Suing, Lebanon, Or.                                   510

Open 50-59

Gold: John Matlock, Lebanon, Or.                                467

Senior 60-69

Gold: Nelson Shew, Lebanon, Or.                                547

Silver: Ron Steagall, Albany, Or.                                   500

Bronze: Barbara Shew, Lebanon, Or.                           409

Trap

Sub Junior

Gold: Zack Arnold, Lebanon, Or.                                 44

Silver: Logan Hopkins, Lebanon, Or.                            20

Open

Gold: Ray Mertin, Salem, Or.                                       42

Silver: John Matlock, Lebanon, Or.                               41

Bronze: Josh Ferris, Lebanon, Or.                                 27

4th: Steve Suing, Lebanon, Or.                          24

2008 Results
2008 State Games of Oregon Shooting Results

  Intermediate Jr. 15-17 Outdoor 3 Position – Iron Sight

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Austin Cock; Silverton, OR                                                                                                             1016

  Intermediate Junior 15-17 Outdoor Prone Rifle – Iron Sight

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Richard Smith; Grants Pass, OR                                                                                                       565

              2    Aubrey Dahlke; Madras, OR                                                                                                      560 (12)

              3    Marcella Little; Redmond, OR                                                                                                   560 (10)

              4    Clifton Little; Redmond, OR                                                                                                             554

              6    Aidan Balbona; Eugene, OR                                                                                                            490

  Open 30 – 39 Outdoor Prone – Iron Sight

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Joacim Trybom; Springfield, OR                                                                                                      571

  Open 30-39 Outdoor 3 Position – Iron Sight

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Joacim Trybom; Springfield, OR                                                                                                    1106

  Sub Jr. 13 – 14 Outdoor 3 Position – Iron Sight

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Julia Elliott; Springfield, OR

  Sub Junior (13 – 14) Outdoor Prone – Iron Sight

       Place    Participant                                                                                                                                   Score

              1    Austin Cock; Silverton, OR                                                                                                               534

2007 Results

2007 State Games of Oregon

Shooting Results

Air Pistol

(40-49)

Gold: David R. Jones, 708.5

Silver: Andre Petett, 663.4

Air Rifle

(Under 14)

Gold: Brendon Byers

Silver: Colton Byers

(15-17)

Gold: Michelle Boss

Silver: Cameron Harman

(60-69)

Gold: Nelson Shew

Cowboy Action

49’er

Gold: Will Shootem, 153.73

Silver: Johnny Jingos, 156.69

Bronze: Artemus Bad Penny, 265.29

4th: Driftwood Dan, 292.11

Buckaroo Boy

Gold: Darn Tootin’, 276.86

Silver: Dakota #7, 278.02

Bronze: The Kid Gunslinger, 398.70

B Western

Gold: Tule Spud, 130.85

Classic Cowboy

Gold: Buxton Lookout, 225.58

Silver: Holy Rider, 261.80

Elder Statesman

Gold: Palaver Pete, 173.07

Silver: Bloody Bill Anderson, 178.09

Frontiersman

Gold: Hellgate, 236.33

Frontier Cartridge

Gold: Long Jim Hancock, 233.48

Silver: Inside Streight, 306.71

F C Duelist

Gold: Lefty Lem, 263.56

Silver: Barry L. Plotz, 287.12

Gunfighter

Gold: Purgatory Smith, 143.56

Silver: Isaac Scrambler Day, 196.86

Ladies Traditional

Gold: Anita B. Faster, 423.11

Ladies 49’er

Gold: Yo Montana, 295.71

Ladies Duelist

Gold: Hoodoo, 265.98

Silver: Antety, 310.38

Ladies Modern

Gold: Leggs Balou, 235.39

Silver: Katie Kaboom, 241.73

Modern

Gold: Buffalo Wings Bryan, 141.12

Silver: Territorial Ryder, 148.75

Bronze: Reloader Fred, 209.12

Senior

Gold: Ramblin Dave, 143.90

Silver: Texas Jack Morales, 150.61

Bronze: Bear Bone Smith, 164.05

4th: Cherokee Clay, 357.66

5th: Zachariah Smith, 5,999.40

Senior Duelist

Gold: Mountain Rider, 186.89

Silver: Grizzly Wulff, 202.16

Silver Senior

Gold: Wilkes, 150.97

Traditional

Gold: Treacherous Jack, 189.51

Silver: Biffer Jones, 199.50

Bronze: Quick Draw McRob    221.16

4th: Pale Wolf Brunelle, 235.63

5th: Flint McCloud, 278.29

6th: Tangent Ranger, 587.71

Young Guns Boy

Gold: Last Chance Morales, 153.72

Prone Smallbore

Iron Sight

Under 12

Gold: Gerald McAllister, 439.00

Silver: Brendan Byers, 406.01

Bronze: Justin Davison, 401.00

4th: Colton Byers, 241.01

15-17

Gold: Richard Smith, 551.00

Womens 15-17

Gold: Heather Altermatt, 512.04

Women 18-20

Gold: Sarah Kupelian, 529.00

18-20

Gold: Abe Kamerman, 532.04

21-29

Gold: Robbie Katzberg, 577.17

31-39

Gold: Joacim Trybom, 575.21

Silver: Trent Herring, 567.12

41-49

Gold: Allen Spiker, 558.13

50-59

Gold: Gene Bonham, 520.06

Silver: Rod Collman, 506.03

Bronze: John Mueller, 496.04

4th: Steve Sprenger, 493.04

5th: Larry Katzberg, 363.01

60-69

Gold: Ken Keeling, 573.20

Silver: Chuck Spiker, 537.08

Bronze: Nelson Shew, 533.06

4th: Barbara Shew, 457.01

5th: James Masog, 332.01

70-79

Gold: Don Williams, 530.05

 

Scope Sight

50-59

Gold: Gene Bonham, 541.03

Silver: Carl Haggland, 539.05

Bronze: Steve Sprenger, 534.03

4th: Ron Huckaby, 432.03

60-69

Gold: Ken Keeling, 572.04

Silver: Larry Kirkhart, 411.00

70+

Gold: Larry Stopper, 552.09

3 Position Smallbore

Iron Sight

15-17

Gold: Richard Smith, 707.00

Womens 15-17

Gold: Heather Altermatt, 431.03

Womens 18-20

Gold: Sara Kupelian, 479.00

30-39

Gold: Joacim Trybom, 1124.28

40-49

Gold: Jay Reed, 1058.13

50-59

Gold: Gene Bonham, 815.03

Silver: Steve Sprenger, 735.03

60-69

Gold: Nelson Shew, 1017.07

Silver: Ken Keeling, 995.18

70+

Gold: Don Williams, 897.06

Pistol

21-29

Gold: Jordan McGovern, 521.07

30-39

Gold: Trent Hering, 519.10

41-49

Gold: Allen Spiker, 549.17

Silver: Lydia Cartwright, 508.08

Bronze: Steve Shupe, 497.07

60-69

Gold: Chuck Spiker, 537.07

Silver: Mike Vashaw, 527.05

Bronze: Nelson Shew, 507.04

4th: Larry Kirkhart, 437.03

2006 Results

Air Rifle Match Results   Portland Rifle & Pistol Club

 

State Games Of Oregon

2006

 

 

Precision Rifle

Name                        Prone         Standing         Kneeling     Aggregate      From        Category       Awards

Karl Thortenson, Jr.    57               91                  77              225               Portland    14 & Under   Gold

Eric Dickman             185             140                158             483              Portland     50-59           Gold

 

 

Sporter Rifle

Karl Thortenson, Sr.   129               25                 75              229               Portland     40-49          Gold

Nelson Shew             146               106               165            417                Lebanon     60+            Gold

 

 

 

 

 

 

Pistol Results Estacada Rod & Gun Club

 

 

 

STATE GAMES OF OREGON

 

 

 

July 8 2006

 

 

 

 

 

Name                  Age      Slow Fire     Timed Fire    Rapid Fire    Agg.   From     Medal

 

 

 

Chuck Tompkins   70+      88               133              130             351                  Gold

 

Don Rigby            60+      64               151-2           121-2          336-4  Boring     Silver

 

Nelson Shew        60+      153-2           145              140            438-2  Lebanon  Gold

 

Lydia Cartwright    40-49   182-1           176-3           182-5          540-9  Estacada Gold

 

Steve Shupe         40-49   166              183-1           180-3          529-3  Clackamas Silver

 

Raymond Ryel      50-59    73               133              133-1          339-1                  Gold

2005 Results
Conventional Pistol, Estacada Rod & Gun Club, Estacada Oregon

Redmond Rod & Gun Club, Redmond Oregon

 

 

 

Sub Junior     Clif Little              Gold         201×0    Redmond

Inter Jr.          Shasta Little         Gold         232×1    Redmond

Open             Jordan McGovern  Gold         490×4    Estacada

Jerry Treanor        Silver        418×3    Estacada

Senior            Earl Campbell       Gold         547×17  Redmond

Mike Vashaw        Silver        491×5   Estacada

Alan Hayward        Bronze     458×3   Estacada

Senior +         Jack Jones            Gold         502×9  Redmond

Nelson Shew          Silver        465×4  Redmond

Chuck Tompkins     Bronze     358×2  Estacada

Women          Barbara Shew        Gold         388×2  Estacada

 

 

International Outdoor Smallbore Prone Powder River Sportsmen, Baker City Oregon,

Redmond Rod & Gun Club, Redmond Oregon, Estacada Rod & Gun Club, Estacada Oregon

Emerald Empire Gun Club, Springfield Oregon

 

Iron Sight

 

Sub Junior         Joseph Pete          Gold         569       Redmond

Emily Bowers        Silver         543×12  Baker City

Sarah Bowers        Bronze      540×08  Baker City

Int. Junior           Tyler Abel             Gold         565       Redmond

Golda Kamerman   Silver        533×06  Estacada

Chris Cordoza       Bronze      506×03  Springfield

Junior                 Robert Katzberg    Gold         549×10   Estacada

Abraham Kamerman Silver    513×05   Estacada

Open                  Jay Reed               Gold        583×24   Springfield

Trent Hering           Silver       575×26   Springfield

Kevan Hoffarth       Bronze    561×11   Estacada

Senior                 Alan Hayward         Gold       515×03   Estacada

Thad Adams           Silver      513×05   Estacada

Larry Katzberg       Bronze    486×06   Estacada

Senior+               Ken Keeling            Gold        565×13  Springfield

Nelson Shew          Silver       558       Redmond

John Smith             Bronze     545      Redmond

Women                Kathleen Farrell      Gold         558×14  Springfield

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Any Sight

 

Sub Junior            Clif Little                Gold         579       Redmond

Joseph Pete          Silver        572       Redmond

Jasmine Adams     Bronze     506×07   Springfield

Inter. Junior            Buddy Ebel           Gold        502×02    Baker City

Nini Valerio            Silver       412×03   Baker City

Junior                     Bryon Morrissey    Gold         514×05   Baker City

Open                      Trent Hering          Gold        575×27    Springfield

Wayne Winn         Silver        572×17   Springfield

Terry Bowers         Bronze      562×13  Baker City

Senior                     Michael Elway       Gold         565×12  Baker City

Steve Sprenger      Silver       561×11   Springfield

Carl Haggland       Bronze     557.11   Estacada

Senior +                 Don Williams          Gold          576       Estacada

Ken Keeling           Silver          570×18  Springfield

Nelson Shew         Bronze         569       Redmond

Women                   Carol Collman        Gold          290×02  Estacada

 

 

 

 

 

Winners – STATE GAMES OF OREGON:

 

 

 

 

 

International Trap, Hillsboro Trap and Skeet, Hillsboro Oregon

 

 

 

Junior Class    Mike Kidd               Gold           50×125      (50 out of 125 clays)

 

Open  Class    Ricardo Alcantara    Gold           82×125

 

Johnny Terry           Silver          67×125

 

Craig Jackinsky       Bronze       63×125

 

Senior Class    Dave Senter            Gold          106×125

 

Ron Westphal         Silver         88×125

 

Dan Labaty             Bronze       84×125

 

Senior + Class  Bill Wren                Gold          62×125

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

International Pistol, Tri County Gun Club, Sherwood Oregon

 

 

 

Free Pistol

 

 

 

Open Class      Lee Jensen               Gold         524×5

 

Senior +           Bob Pruitt                 Gold         459×1

 

Russ Reed                Silver        429×2

 

Al Hessel                  Bronze      403

 

Women            Carla Nicholson         Gold          281

 

Barbara Shew            Silver         219×4

 

 

 

Centerfire Pistol

 

 

 

Open Class        Frank Burke              Gold         558×8

 

Lee Jensen               Silver        547×8

 

Senior +             Phil Fisher                Gold         550

 

Al Hessel                  Silver        519

 

Bob Pruitt                  Bronze     507×5                         

 

 

 

Standard Pistol

 

 

 

Open Class        Lee Jensen                Gold         553×6

 

Frank Burke               Silver        505×2

 

Senior +             Bob Pruitt                  Gold         520×7

 

Russ Reed                Silver        498×4

 

Al Hessel                   Bronze      483×1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High Power Sporter Rifle, Powder River Sportsmen, Baker City Oregon

 

 

 

Scope Sight

 

 

 

Sub Junior          Sarah Bowers            Gold          300×3

 

Emily Bowers            Silver         277×2

 

Inter. Jr.              Buddy Ebell               Gold          286×2

 

Nini Valerio                Silver         253×2

 

Junior                  Bryon Morrissey         Gold         304×5

 

Open                   Bill McCarver              Gold         304×6

 

Julie Brackin              Silver        301×6

 

Victor Savage            Bronze      294×4

 

Senior                  Charles Butcher         Gold         116×0

 

Senior+                Elwood Wirth             Gold          311-9

 

Buck Buckner           Silver         306×9

 

Dick Hohstadt           Bronze       300×6

 

Woman                 Julie Brackin             Gold          301×6

 

Sarah Bowers            Silver         300×3

 

Emily Bowers             Bronze      277×2

 

 

 

 

 

Iron Sight

 

 

 

Senior+                   Don Curtis                Gold            300×6

 

Senior                     Michael Elway          Gold            304×5

 

Gary Langlitz           Silver            299-7

2004 Results

Results currently not available.